تأمین آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شیر آب

تأمین آب (انگلیسی: Water supply) به ارائه آب توسط شهرداری، شرکت‌های تجاری، سازمان‌های دولتی، یا افراد، اطلاق می‌شود. تأمین آب معمولاً از طریق یک سیستم پمپ و لوله که شبکه تامین آب نام دارد، انجام می‌گیرد.

آب مصرفی ما از کجا تأمین می‌شود؟[ویرایش]

در خانه آب را برای نوشیدن، پخت‌وپز، ظرفشویی، رفت و روب و شستشو لازم داریم. در کارخانه‌ها مقدار بسیار زیادی آب برای تولید کالاها لازم است. همه آب مصرفی ما از باران (یا برف) تأمین می‌شود. باران بیش تر در نواحی کوهستانی می‌بارد. بخشی از آن تبخیر می‌شود، بخشی در زمین فرو می‌رود و بخشی دیگه در نهرها و رودخانه‌ها جاری می‌شود. می‌توان بر سر راه رودخانه‌ها سد بست و دریاچه‌ای مصنوعی به نام مخزن آب ایجاد کرد. می‌توان چاه کند و آب زیر زمینی را با تلمبه بیرون کشید یا می‌توان آب را مستقیماً از رودخانه برداشت.

تصفیه آب[ویرایش]

پیش از آنکه آب مخزن، رودخانه یا چاه با تلمبه به داخل خانه‌ها فرستاده شود، باید آن را تصفیه کرد. این کار در تصفیه خانه آب انجام می‌شود. ابتدا می‌گذارند آب در مخزن‌های عظیم راکد بماند تا ذره‌های شن، گل و لای و خاشاک ته‌نشین شوند. سپس آب را از صافی می گذرانند تا از میان لایه‌های شن درشت و ریز تراوش کند. با این کار بقایای کثافت و برخی از باکتری‌ها گرفته می‌شود. در بعضی از تصفیه خانه‌ها از روش سریع تری برای صاف کردن استفاده می‌کنند. در این تصفیه خانه‌ها آب را در استوانه‌های عظیم فلزی بسته، که از شن و یک ماده ژلاتینی شیمیایی پر شده‌اند، تصفیه می‌کنند. پیش از آنکه آب از تصفیه خانه خارج شود، گاز کلر از آن عبور می‌دهند. در بعضی جاها به آب فلوراید(طبق آزمایش‌های اخیر، دانشمندان متوجه شده‌اند که فلوراید عامل سرطان است) هم اضافه می‌کنند تا به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. حالا آب پاکیزه است، اما کاملاً خالص نیست. مثلاً در بعضی جاها ممکن است حاوی مقداری املاح محلول باشد. این املاح بی ضررند ولی می‌توان آن‌ها را به صورت رسوب تدریجی در کتری مشاهده کرد.

تلمبه کردن و ذخیره‌سازی[ویرایش]

آب خروجی از تصفیه خانه را با تلمبه به منبع‌های ذخیره می‌فرستند. منبعی که آب ناحیه شما را تأمین می‌کند ممکن است روی یک تپه یا بالای برجی مرتفع باشد. ارتفاع منبع در آب، فشاری دائمی به وجود می‌آورد که آن را در طول لوله تا پشت شیر خانه شما می‌رساند.

بازیابی آب[ویرایش]

آب مصرف شده خانه‌ها و کارخانه‌ها را معمولاً برای تصفیه به تصفیه خانه فاضلاب هدایت می‌کنند. بعد می‌شود آن را با تلمبه به دریا فرستاد یا به یک رودخانه برگرداند. آب بعضی رودخانه‌های بزرگ را برمی دارند و در مسیرشان به سوی دریا چندین بار از آن استفاده می‌کنند. مثلاً آبی که امروز از شیر آبی در لندن بیرون می‌آید ممکن است قبلاً شش یا هفت بار افراد دیگری آن را نوشیده باشند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دانشنامه کودک و نوجوان آکسفورد، جلد1، چاپ ششم