تأمین آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آب خروجی از شیر آب که توسط لوله کشی تامین شده است.

تأمین آب (انگلیسی: Water supply‎) به ارائه آب جهت رفع نیاز مصارف شرب، کشاورزی یا صنعتی، توسط نهادهای عمومی و دولتی مانند شهرداری‌ها، شرکت‌های تجاری، سازمان‌های دولتی و یا افراد اطلاق می‌شود. تأمین آب معمولاً از طریق یک سیستم متشکل از پمپ و لوله که شبکه تامین آب نام دارد، انجام می‌گیرد.

نیاز به آب سالم[ویرایش]

هر یک از مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی به مقدار و کیفیت مشخصی از آب نیازمند است. [۱] در این میان آب مورد نیاز جهت شرب باید دارای استانداردهایی باشد تا از آلودگی‌های مختلف عاری تلقی شود. در سال 2015 میلادی 71 درصد جمعیت جهان (5.2 میلیارد نفر) به نوعی از شبکه انتقال آب سالم دسترسی داشته‌اند. با این وجود همچنان آب شرب حدود 2 میلیارد نفر از ساکنان زمین دارای آلودگی‌های مدفوعی است. [۲] استفاده از آب‌های آلوده زمینه را جهت انتشار بیماری‌های مختلف فراهم خواهد ساخت. از این رو تامین آب به خصوص جهت تامین آب شرب نیازمند مراحل جمع‌آوری، تصفیه و انتقال مناسب آب می‌باشد.

منابع تامین آب[ویرایش]

آب مورد استفاده انسان از منابع مختلفی پس از تصفیه آن تامین می‌شود. این منابع شامل آب‌های زیرزمینی (آبخوان)، منابع سطحی (رودخانه، سد و دریاچه) و یا دریاها پس از نمک‌زدایی می‌باشند.

تصفیه آب[ویرایش]

پیش از آنکه آب به دست آمده از سد، رودخانه یا چاه با تلمبه به داخل خانه‌ها فرستاده شود، باید مورد تصفیه قرار گیرد. این کار در تصفیه خانه آب انجام می‌شود. با توجه به میزان آلودگی منابع مختلف آب، تصفیه آن می‌تواند مراحل مختلفی را شامل شود. روش‌های غربال‌گری به وسیله توری، حوضچه‌های انعقاد و لخته‌سازی، فیلتراسیون شنی و کربنی، تنظیم pH،افزودن مواد ضد خورندگی آب، کلرزنی جهت حذف باکتری‌ها و ویروس‌ها و گاها افزودن فلوراید برخی از مراحل معمول تصفیه آب شهری است.[۳]

تلمبه کردن و ذخیره‌سازی[ویرایش]

منبع ذخیره آب بر روی برج

آب خروجی از تصفیه خانه توسط تلمبه به منبع‌های ذخیره انتقال داده می‌شود. این منابع آب ممکن است روی یک تپه یا بالای برجی مرتفع قرار گرفته باشد. ارتفاع منبع آب، فشاری دائمی به وجود می‌آورد که انتقال آن را در طی لوله‌کشی شهری تا شیر آب خروجی منازل مقدور می‌سازد.

شبکهٔ لوله‌ها و نقاط مصرف آب[ویرایش]

آب ذخیره شده در منبع آب توسط لوله کشی که در اکثر مواقع به صورت زیر زمینی صورت می‌پذیرد، به نقاط مصرف در منازل و صنایع انتقال داده می‌شود. اندازه‌گیری میزان مصرف آب در هر واحد مسکونی یا تجاری به کمک کنتور آب صورت می‌گیرد. جهت نگهداری شبکه تامین آب، با توجه به میزان مصرف هر واحد هزینه آب مصرفی از مصرف کننده اخذ خواهد شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دانشنامه بریتانیکا https://www.britannica.com/science/water-supply
  2. سازمان بهداشت جهانی https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/drinking-water
  3. فرآیند‌های شیمیایی مورد نیاز برای تصفیه آب شهری https://www.behtawater.com/blog/the-chemistry-behind-your-homes-water-supply