سردسازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یخچال تجاری
برداشت یخ در ماساچوست
ویلیام کولین

سردسازی یا تبرید (به انگلیسی: Refrigeration) به فرایند انتقال گرما از مخزنی‌‌ دما-پایین به مخزنی با دمای بالاتر گفته می شود.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

قدیمی‌ترین اشکال خنک‌کننده[ویرایش]

برداشت فصلی از یخ و برف یک عمل قدیمی بوده است که به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.[۲] که این در اشعار چینی‌ها بوده است.

برداشت یخ[ویرایش]

قبل از ۱۸۳۰، با توجه به عدم وجود جعبه یخ و انبار یخ چند آمریکایی از یخ برای سردسازی غذاها استفاده می‌کردند. وقتی جعبه و انبار گسترش یافت افراد از اره برای بریدن یخ استفاده کردند. قطعاً این روش سخت و خطرناک بود و قابل تجاری سازی نبود.[۳]

پژوهش سردسازی[ویرایش]

تاریخچهٔ سردسازی مصنوعی از وقتی که پروفسور اسکاتلندی، ویلیام کولین در سال ۱۷۵۵ یک وسیله سردسازی کوچک طراحی کرد شروع شد. کولین از یک پمپ برای ایجاد خلا در ظرفی که از دی‌اتیل اتر پر شده بود استفاده کرد که با جذب هوای اطراف می‌جوشید.[۴] آزمایش‌ها با یک تکه یخ انجام می‌شد.

روش‌های سردسازی[ویرایش]

روش غیر چرخه‌ای[ویرایش]

در روش غیر چرخه‌ای، سردسازی با ذوب یخ یا تصعید یخ خشک انجام می‌شود.

روش چرخه‌ای[ویرایش]

در روش چرخه‌ای، وقتی گرما از یک دمای کم گرفته می‌شود یا به کمک یک کار خارجی دمای بالا را رد می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Refrigeration". Wikipedia. 2019-05-30.
  2. Neuburger, Albert (2003). The technical arts and sciences of the ancients. London: Kegan Paul. p. 122. ISBN 0710307551.
  3. Anderson, Oscar Edward (1953). Refrigeration in America; a history of a new technology and its impact. [Princeton]: Published for the University of Cincinnati by Princeton University Press. pp. 8–11. ISBN 0804616213.
  4. Arora, Ramesh Chandra. "Mechanical vapour compression refrigeration". Refrigeration and Air Conditioning. New Delhi, India: PHI Learning. p. 3. ISBN 81-203-3915-0.

4. کتاب راهنمای کامل نصب ،تعمیر و تجهیز سیستم های تراکمی،مولف:امیر زرین کار ، انشارات افتاب گیتی