لطفعلی‌خان زند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از لطفعلی خان زند)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Shir & Khorshid1.svg لطفعلی‌خان زند Shir & Khorshid1.svg
Lotf Ali Khan.jpg
نگاره‌ای از لطفعلی‌خان زند
دوران۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی
۱۲۰۳ تا ۱۲۰۹ قمری
۱۷۸۹ تا ۱۷۹۴ میلادی
تاجگذاری۱۱۶۸ خورشیدی
۱۲۰۳ قمری
۱۷۸۹ میلادی
زادروز۱۱۴۸ خورشیدی
۱۱۸۳ قمری
۱۷۶۹ (میلادی)
درگذشت۱۱۷۳ خورشیدی
۱۲۰۹ قمری
۱۷۹۴ میلادی
محل درگذشتتهران
آرامگاهامامزاده زید
پیش ازآقامحمدخان قاجار
پس ازصید مرادخان زند
همسرمریم خانم
دودمانزندیه
پدرجعفرخان زند
فرزندانفتح‌الله خان زند
دیناسلام، شیعه دوازده امامی

لُطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشت ۱۱۷۳ شمسی) نهمین و واپسین فرمانروای زندیان بود. او در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ (خورشیدی) در ایران سلطنت می‌کرد.

او فرزند جعفرخان زند و نوه صادق خان زند، برادر بنیان‌گذار زندیان کریم‌خان زند بود.

لُطفعلی‌خان بر سر پادشاهی با آغا محمدخان قاجار به نبرد پرداخت و سرانجام از او شکست خورد و با مرگ او سلسلهٔ دودمان زند برافتاد.

دربارهٔ وی[ویرایش]

لُطفعلی‌خان در سال ۱۱۴۸ خورشیدی متولد شد. وی پسر جعفر خان زند و نوه صادق خان زند، برادر کریم‌خان است. گفته‌اند که لُطفعلی‌خان علاوه بر زیبایی رخسار، بسیار پر قدرت، راستگو، درستکار و شجاع بود. بسیاری او را بهترین شمشیر زن روزگار شرق می‌نامند. لُطفعلی‌خان زند بسیار خدا دوست بود و هنگامی که آغا محمدخان قاجار به او گفت بر او سجده کند پاسخ داد: من تنها به خدا سجده می‌کنم.[نیازمند منبع] و از او به عنوان شخصیت شاهنامه‌ای یاد می‌شود، که با اهریمنان و تورانیان وارد جنگ می‌شود.

خدمات وی در راه سازندگی[ویرایش]

جاده شوسه[ویرایش]

این جاده بین شیراز، بندرعباس و بندر لنگه احداث شد.

سد تنگاب[ویرایش]

سد تنگاب که ابتدا در دوره ساسانیان درست شده بود. آب آن از کوه فیروزآباد به خلیج فارس ریخته می‌شد.

ترمیم آرامگاه‌های حافظیه و سعدیه[ویرایش]

ساخت آرامگاه برای حافظ و سعدی در شیراز.

روایت ایستادگی در برابر خان قاجار[ویرایش]

آرامگاه لُطفعلی‌خان زند در امام‌زاده زید

لُطفعلی‌خان را در حالی‌که در نبرد با دشمنان زخم‌های سختی بر بازو و پیشانی برداشته بود به کرمان نزد خان قاجار بردند. او که خون بسیاری را از دست داده بود با همان حال نزار در برابر آقامحمد خان ایستاد، بدو سلام نداد و تعظیم نکرد. فردای آن روز وی را دوباره پیش خان قاجار آوردند، در حالی‌که هوشی در تن نداشت، آب بدو نداده بودند و وی را بر روی زمین می‌کشیدند. خان قاجار با نیش‌خند بدو گفت: «هان لُطفعلی‌خان! هنوز هم غرور داری؟» واپسین شاه زند که دیگر توان سخن گفتن نداشت، سرش را بالا برد و با پلنگ دیدگان بدو نگریست و گفت: «من از تو نمی‌ترسم ای اخته فرومایه.» این ایستادگی خان قاجار را به خشم آورد و دستور نابینا کردن او را داد.با [نیازمند منبع]با دستور خان قاجار به دنبال جلاد فرستادند و چون جلاد آمد بدو گفتند که به شیوه‌ای که مردم کرمان را کور کرده‌ای اورا هم کور کن. جلاد دست راست را زیر پلک پایین چشم چپ قرار داد و با زور بازوی خود فشار آورد تا اینکه چشم از حدقه خارج شد و جلاد اتصالات آنرا قطع و لطفعلی خان کور شد.

  • رباعی شعر زیر را وی دربارهٔ شکست‌هایش از آغا محمدخان سروده‌است:
یا رب ستدی ملک ز دست چو منیدادی به مخنثی، نه مردی نه زنی
از گردش روزگار معلومم شدپیش تو چه دف‌زنی چه شمشیرزنی

درگذشت[ویرایش]

برخی در شهر و در کشور اظهار می نمودند که کوری لطفعلیخان زند مانع از سلطنت او نیست.این اظهارات آغامحمدخان را خشمگین کرد و او نیز برای حاکم تهران دستور حکم فرستاد که لطفعلیخان زند را هلاک کنند.بعد از این دستور دو نفر وارد زندان خان شدند و دوباره دست و پای آن جوان تیره روز را بستند و دهان او را گشودند و جلاد دستمالی را گلوله کرد و این دستمال را که گلوله کرده بود در حلقوم او نهاد و بعد چوب درازی روی دستمال نهاد و با چکش بر چوب زد تا این دستمال در گلوی خان زند فرو برود و بدین ترتیب بعد از چند دقیقه آن جوان نابینا درگذشت. جسد او را در امامزاده زید تهران به خاک سپردند.[۱][۲]

رفتار آغامحمدخان با بازماندگان واپسین شاه زند[ویرایش]

فتحعلی‌خان صبا شاعر دوره زندیان و قاجار در اندوه ویران کردن این باروی شکوهمند چنین سرود:

گردون به زمانه خاک غم ریخت، دریغبا شهد طرب زهر غم آمیخت، دریغ
از کینهٔ دور فلک جورسرشتشیرازهٔ شیراز ز هم ریخت، دریغ

دستور دیگرش بیرون کشیدن استخوان‌های کریم‌خان زند از آرامگاهش بود. وی استخوان‌های نخستین زند را به تهران برد و دستور داد که در زیر پله‌های کاخش جایی که همیشه از آن گذر می‌کرد خاک کنند تا همیشه بر آن پای نهد سپس دستور بازداشت و به زورگیری دارایی‌های زندیان و وابستگان آن‌ها را داد و آنگاه شاهزادگان و شاهدختان زندی را با خواری بسیار یکجا گرد آورده و به سوی استرآباد کوچاند. چنین می‌نماید که سرنوشت شومی بر آن‌ها رفته‌است، از سرنوشت شاهدخت همسر لطفعلی‌خان زند و پسران شهریار زند فتح‌الله خان و خسرومیرزا به دلیل سانسور دستگاه قاجار آگاهی درستی در دست نیست. بعضی از اعضای خانوادهٔ سلطنتی نیز به یافت آباد تهران تبعید شده و در قلعه‌ای قدیمی در حصر قرار گرفتند. آغامحمدخان همچنین مردم کرمان را نیز به گناه یاری دادن به لطفعلی‌خان جزای سختی داد؛ به فرمان او بخشی از مردان کور و به نوامیس تجاوز و اموال غارت گردید. همچنین، مردمان زیادی به شهر میاندوآب تبعید شدند (محله کرمانی‌ها و سیرجانی‌ها هنوز در میاندوآب وجود دارد).

لطفعلی‌خان در فرهنگ توده[ویرایش]

تصویر مینیاتور از لطفعلی‌خان، قرن هجدهم، موزه ملی ایران

از آنجا که لطفعلی‌خان دارای ویژگی‌های همه‌پسندی چون زیبایی، دلاوری، تسلیم ناپذیری و ایستادگی بیش از اندازه داشت و با دغل‌کاری‌ها و بداقبالی و ناکامی و سرانجام شکنجه ددمنشانه و مرگ رودر رو شده بود در نزد مردم به شخصیتی افسانه‌ای همچون چهره‌های شاهنامه‌ای تبدیل شده‌است؛ که با اهریمنان و تورانیان وارد جنگ می‌شود. برای او تصنیف‌هایی سروده شده‌است که در دل مردم زنده مانده و جهانگردان نیز حتی از آن‌ها یاد کرده‌اند. بخشی از یکی از این تصنیف‌ها را که در میان کرمانیان ساخته شده و مردم سال‌ها آن را می‌خواندند در زیر می‌آید:

هر دم صدای نی میادآواز پی در پی میاد
لطفعلی‌خانَم کی میاد؟روح و روانم کی میاد؟

امروزه نام لطفعلی‌خان در برخی شهرها بر خیابان‌هایی نهاده شده‌است؛ به ویژه در شیراز یکی از خیابان‌های بزرگ شهر به نام او نام‌گذاری شده‌است.

در رسانه‌های امروزی[ویرایش]

قسمت دوم بازی «Quest Of Persia» با نام لطفعلی‌خان زند (بازی) به جنگ‌های او می‌پردازد. در مجموعه ۲۲، سریال پربیننده قهوه تلخ (مجموعه ویدئویی) لطفعلی‌خان زند وارد تهران می‌شود.

برخی شخصیت‌ها[ویرایش]

غران نام اسب نامدار لطفعلی‌خان بود (بعلت رنگ سیاه اسب). نژاد این اسب دو رگه عرب ترکمن بوده‌است که بارها جان صاحب خود را در نبردهای گوناگون رهانیده بود. این اسب تند و تیز سیاه رنگ بر پیشانیش لکه‌ای سپید به مانند یک ستاره داشت. گریز لطفعلی‌خان از میان سپاه قاجار در رویداد تاختن بر کرمان تنها با یاری غران شدنی گردید و چنان‌که پیشتر گفته شد او فاصله میان کرمان تا بم را در بیست و چهار ساعت پیمود. سرانجام هنگامی که در بم لطفعلی‌خان بر اسبش نشست تا از مهلکه بگریزد دشمنان پاهای پشت این اسب را بریدند، حیوان به زانو می‌افتد ولی سوارش که از سرنوشتش آگاه نبود او را هی می‌کند، اسب روی پای بریده‌اش می‌ایستد ولی از درد تاب نمی‌آورد و به زمین می‌افتد. دیدن صحنه قطع شدن پاهای غران شاه جوان را متأثر کرد.

لطفعلی‌خان و میرزا مهدی لشکرنویس[ویرایش]

میرزا مهدی لشکرنویس پیش از لطفعلی‌خان در دستگاه پدرش جعفرخان کار می‌کرد که به دلیل جرمی، جعفرخان دستور بریدن گوش‌های او را داده بود. وی نیز هنگامی که جعفر خان ترور شد گوش‌های سر بی‌جان ارباب پیشین خویش را برید. پس از پیروزی آغازین لطفعلی‌خان بر کشندگان پدر، میرزا مهدی بریدن گوش را انکار کرد و حاج ابراهیم نیز برای بخشش او پادرمیانی کرد. لطفعلی‌خان وی را بخشید و حتی برای وی پیشه و خلعتی هم در نظر گرفت؛ ولی در روزی که قرار بود خلعت را به او بدهد به آتش‌بیاری مادرش، میرزا مهدی را زنده در آتش انداخت و زیر قول خود زد و حاجی ابراهیم را نیز از خود رنجاند.

حاج ابراهیم کلانتر[ویرایش]

بزرگ‌ترین لغزش لطفعلی‌خان اعتمادش به حاج ابراهیم بود. این مرد به شاه جوان خیانت کرد و دروازه شیراز را به روی او بست و خانواده و زن و بچه و دارایی‌های وی را دودستی به خان قاجار سپرد. حاج ابراهیم دارای نفوذ بسیار بود و خویشانش در جاهای گوناگون ایران از تهران تا اصفهان بر سر کارهای مهم بودند. وی از آغاز کار به نامه‌نگاری با قاجارها پرداخته بود و داستان میرزامهدی نیز وی را رنجاند و یکسره به دشمنان زندیان پیوست.

تبارنامه[ویرایش]

بداق‌خانآغابیگمایناق‌خان
خدامرادخانامرالله‌خانآغابیگماسکندرخانزکی‌خانکریم‌خان
فرمانروایی ۱۱۲۹ تا ۱۱۵۸ خورشیدی
صادق‌خان
فرمانروایی ۱۱۵۸ تا ۱۱۶۰ خورشیدی
صیدمرادخان
فرمانروایی ۱۱۶۷ تا ۱۱۶۸ خورشیدی
علیمرادخان
فرمانروایی ۱۱۶۱ تا ۱۱۶۴ خورشیدی
ابوالفتح‌خان
فرمانروایی ۱۱۵۸ خورشیدی
محمدعلی‌خان
فرمانروایی ۱۱۵۸ خورشیدی
جعفرخان
فرمانروایی ۱۱۶۴ تا ۱۱۶۷ خورشیدی
عبدالله‌خان
شیخ‌ویس‌خانلطفعلی‌خان
فرمانروایی ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی

گفتارها پیرامون خان‌زند[ویرایش]

ژنرال مایکس انگلیسی: «شهریار جوان زند، از دروغ و وعده‌های پوچ بیزار بود و جز به صداقت و مردانگی مسلکی نداشت و هرگز به دروغ از کسی دلجویی نمی‌کرد. همین ویژگی‌های نیکو باعث شد تا خانواده‌های بزرگ از پشتیبانی او دست بکشند.»[۳]

سر هارفورد جونز: «لطفعلی‌خان به وقت نعمت جوانمرد، خوشایند و دست و دلباز و به وقت سخت‌ترین مصیبت‌هایی که بتوان بر آدمی روی آورد، باوقار و خوددار و با عزم بود.»[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سایت بیتوته و رمان شکوفه خونین شیراز لطفعلیخان زند
  2. «آرامگاه پادشاه گمنام زند کجاست؟». ایسنا.
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ فوریه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۳ فوریه ۲۰۱۴.
  4. آخرین روزهای لطفعلی‌خان زند، نوشته سر هارفورد جونز، مترجمین:هما ناطق و جان گرنی، انتشارات امیرکبیر

پیوند به بیرون[ویرایش]

پیشین:
صیدمرادخان زند
واپسین شاهنشاه زندیه
لطفعلی‌خان زند
شاهنشاه ایران

۱۱۶۸ – ۱۱۷۳ خورشیدی

جانشین:
پایه‌گذار شاهنشاهی قاجار
آغامحمدخان قاجار