هارفورد جونز بریجز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هارفورد جونز بریجز
Portrait of Sir Harford Jones Brydges by Sir Thomas Lawrence.jpg
نخستین وزیر مختار بریتانیا در ایران
نماینده کمپانی هند شرقی در بصره از ۱۷۸۳ تا ۱۷۹۴
نماینده کمپانی هند شرقی در بغداد از ۱۷۹۸ تا ۱۸۰۶
اطلاعات شخصی
زاده۱۲ ژانویه ۱۷۶۴
پرستیج، رادنورشایر،  ولز
درگذشته۱۷ مارس ۱۸۴۷ (۸۳ سال)
بولتی بروک، نزدیکی پرستیج،  ولز
همسر(ان)سارا گات
فرزنداندو پسر ویک دختر
پیشهدیپلمات و نویسنده

سر هارفورد جونز بریجز(به انگلیسی: Sir Harford Jones Brydges) (زادهٔ ۱۲ ژانویه ۱۷۶۴- درگذشته ۱۷ مارس ۱۸۴۷) دیپلمات و نویسنده اهل بریتانیا بود. او همچنین نخستین وزیر مختار دولت بریتانیا در ایران نیز بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او در جوانی به کمپانی هند شرقی پیوست و در جایگاه نمایندهٔ این شرکت میان سال‌های ۱۷۸۳–۱۷۹۴ در بصره خدمت کرد. همچنین از ۱۷۹۸ تا ۱۸۰۶ را در بغداد سپری کرد.

نشان سر هارفورد جونز؛ در این نشان ماه و ستاره که نماد عثمانی بود به چشم می‌خورد، همچنین نگارهٔ تاج قاجارها و نیز شیری نشسته رو به روی خورشید -که نماد فتحعلی شاه بود- نیز دیده می‌شود. این نشان اهدایی شاه ایران بدو بوده و عبارت از شفقت خسروانه نیز در روبان پایین نماد بدین اشارت دارد.

او که چیرگی بسیاری در زبان‌های شرقی یافته بود با پشتیبانی رابرت داندس در سمت وزیر مختار و نمایندهٔ فوق‌العادهٔ بریتانیا به ایران فرستاده‌شد و از ۱۸۰۷ تا ۱۸۱۰ در این کشور ماند.

در ۱۸۰۷ به دریافت لقب بارونت رسید که نشان دهنده مأموریت والای او در ایران بود. دستاورد بزرگ او که در این سفر بدان دست یافت پیمان مودت میان بریتانیا و ایران بود که راه هندوستان را برای فرانسویان همچنان بسته نگاه می‌داشت. او همچنین در کار مستشاران انگلیسی در ایران خلل وارد آورد و نیز راه را برای آشتی میان ایران و روسیه بست.

گسیل او به ایران در پی پیمان فینکنشتاین در مه ۱۸۰۷ در لهستان میان نمایندگان فتحعلی شاه قاجار و فرانسه بود که بریتانیایی‌ها را به واکنش تند واداشت. هنگامی که نخستین نمایندهٔ انگلیسی جان ملکم از سفر به ایران چیزی به دست نیاورد سر هارفورد جونز را روانهٔ ایران ساختند.

تالیفات[ویرایش]

او در ۱۸۳۳ کتابی را به نام دودمان قاجار که ترجمه‌ای از کتابی دست‌نویس ایرانی بود را به چاپ‌رساند. در سال پس از آن نیز گزارشی از تبادلات میان انگلستان با دربار ایران به چاپ رساند. در ۱۸۳۸ نیز جزوه‌ای را دربارهٔ علایق انگلستان در ایران منتشر کرد.

منابع[ویرایش]

پیشین:
سِر جان مَلکُم
نمایندهٔ بریتانیا در ایران
۱۸۰۷–۱۸۱۱
پسین:
سِر گور اوزلی