ابوالفتح‌خان زند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ابوالفتح‌خان زند
شاه ایران
سلطنت۱۱۹۳ ه‍.ق
پیشینکریم خان زند
جانشینصادق خان زند
زادهملایر
درگذشته شیراز
همسر(ان)صاحبه‌سلطان خانم
فرزند(ان)حسین‌علی خان
نام کامل
ابوالفتح خان زند
دودمانزندیان
پدرکریم خان زند

ابوالفتح‌خان زند، دومین و چهارمین فرمانروای دودمان زندیه است. وی فرزند ارشد کریم خان زند بود.

کریم خان زند برای خود جانشینی برنگزید. از همین روی در پی درگذشت او در ۱۳ صفر ۱۱۹۳ هجری قمری، آشوب بزرگی بر سر جانشینی درگرفت. عده‌ای به طرفداری از ابوالفتح خان، پسر ارشد کریم خان و شماری دیگر به هواداری محمدعلی خان، پسر کوچک‌تر کریم خان وارد صحنه شدند. نهایتاً زکی خان زند بر رقبا چیره شد و با این که از هواداران محمدعلی خان بود، در ۱۸ صفر ۱۱۹۳ هجری قمری ابوالفتح خان را ابقا کرد. ولی اندکی بعد محمدعلی خان را شریک او در فرمانروایی زندیان نمود.

صادق خان زند، برادر تنی کریم خان که والی بصره بود در پی مرگ کریم خان راهی شیراز گردید و به مقابله با زکی خان برخاست. از آن جا که خانوادهٔ بسیاری از لشکریان صادق خان در شیراز بودند، زکی خان تهدید نمود که آنان را دستگیر و شکنجه نماید. از همین رو صادق خان به سوی کرمان حرکت کرد و آن جا را به تصرف درآورد.

زکی خان که نسبت به ابوالفتح خان بدگمان شده بود او را به ظن ارتباط با صادق خان از فرمانروایی برکنار کرد و محمدعلی خان را یگانه فرمانروای زند نمود. اندکی بعد زکی خان که به قصد سرکوب علیمراد خان زند راهی اصفهان بود در ۲۸ جمادی‌الاول ۱۱۹۳ ه‍.ق کشته شد و ابوالفتح خان بار دیگر به فرمانروایی رسید.

او مردی عیاش بود و به باده‌گساری معتاد شده بود. عموی وی صادق‌خان هر چه کوشید او را در خط اعتدال بیندازد افاقه نکرد. اندکی بعد توسط صادق خان از قدرت کنار گذاشته شد. کور کردن او را برخی به فرمان صادق خان و برخی دیگر به فرمان علیمراد خان می‌دانند.

تبارنامه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

ابوالفتح‌خان زند
پادشاهی ایران
پیشین:
زکی‌خان زند
حاکم ایران
(دوره اول)

۱۱۵۸ خورشیدی
پسین:
محمدعلی‌خان زند
پادشاهی ایران
پیشین:
محمدعلی‌خان زند
حاکم ایران
(دوره دوم)

۱۱۵۸ خورشیدی
پسین:
صادق‌خان زند