سرما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سَرما پدیده‌ای است که بر اثر کاهش گرما روی می‌دهد. در دانش فیزیک چیزی به نام سرما دادن وجود ندارد، بلکه گرفتن گرما از ماده باعث عدم وجود گرما شده که به اصطلاح (سرما) می گویند. سرما را نمی‌شود وجه مقابل گرما دانست چرا که گرما از (وجود) دلالت میکند اما سرما امریست عدمی. در حقیقت سرما وجود ندارد و این عدم وجود گرماست که ما را بر آن داشته که اسمی به نام (سرما) به آن لقب بدهیم.

چرا هنگام سرما میلرزیم[ویرایش]

بدن شما نیاز دارد درجه حرارت مرکزی خود را در حد ۳۶٫۹ درجه سانتیگراد حفظ کند. مغز شما برای جلوگیری از سرمازدگی و سایر پیامدهای سرد شدن درون آن، به دقت دما یا حرارت بدن را تحت نظارت دارد.

اگر سطح پوست بیش از حد خنک شود، گیرنده‌ای پوست پیام‌هایی را به مغز میفرستد که رشته‌ای از شگردهای گرم‌کننده را به راه می‌اندازد. لرزیدن یکی از این وسائل یا عکس العمل‌هاست، که در آن عضلات شما با سرعت زیاد منقبض و منبسط میشوند. علاوه برجنبیدن ماهیچه‌های دست و پا، ماهیچه‌های آرواره هم ممکن است شروع به لرزش کنند و در نتیجه دندان‌هایتان به هم بخورند. این فعالیت غیرارادی عضلاتی گرما تولید می‌کند که به بدن کمک می‌کند تا درجه حرارتش را بالا ببرد. این حالت همچنین هشداری برای شماست که خود را به پناهگاهی گرم و نوشیدنی داغ برسانید.

هم چنین می‌توان از راه‌های تولید سرما(عدم گرما): تبخیر سطحی و اعمالی همچون چگالش و سرمایش نام برد.