جنگ داخلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جنگهای داخلی
Gustavus Adolphus at the Battle at Breitenfeld.jpgRamses II at Kadesh.jpgM1A1 abrams front.jpg
زمان
مکان
نتیجه
علت جنگ دلایل اقتصادی، دلایل سیاسی، دلایل قومی و مذهبی

جنگ داخلی یا خانه‌جنگی[۱] یا جنگ شهروندی[۲][۳] هرگونه درگیری مسلحانه در داخل کشوری واحد است که هدف از آن کسب غنیمت یا هدفی سیاسی از جمله به دست آوردن حاکمیت باشد[۴]. به عبارت دیگر جنگ داخلی به مبارزه میان عناصر و دسته های مختلف نظامی و شبه نظامیان مسلح یک کشور اطلاق می شود[۵]. در سال های اخیر که درگیری ها در یک کشور با نقش آفرینی نیروهای خارجی و تامین هزینه از سوی کشورهای دیگر صورت می گیرد باید دید آیا می توان این عبارت را به آن ها اطلاق کرد یا نه. ]م چنین در جنگ داخلی گفته اند جنگ بین جناح های سیاسی و یا مناطق در داخل مرزهای یک کشور [۶] یا جنگ بین گروه های مختلف مردم در داخل یک کشور[۷] یا جنگ بین شهروندان یک کشور[۸].

اغلب مورخان می‌پندارند که جنگهای داخلی از نوع جنگهای درجه دوم می‌باشد. این قبیل جنگها بر خلاف سایر جنگها موجب پراکندگی و تخریب روحیه و وحدت ملی و مذهبی افراد جامعه می‌گردد. بنابراین می‌توان اظهار نمود که فقدان وفاق فرهنگی و نظام اجتماعی منشا جنگهای داخلی است.با آغاز جنگ‌های داخلی، خانواده‌ها، جامعه‌ها و یک پارچگی کشورها از هم می پاشد.زیرا هنگامی که جنگ داخلی اتفاق می افتد، هیچ کس از آثار جنگ بی نصیب نمی ماند، اسیران به قتل می رسند، خانه‌ها ویران می‌شود و افراد غیر نظامی آسیب می بینند.

جنگ‌های داخلی بر حسب زمان[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. به فارسی افغانی
  2. به فارسی تاجیکی
  3. «از جنگ شهروندی تا صلح و وام‌های بی‌پایان». رادیو کوچه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۲۸ آذر ۱۳۹۳. 
  4. گریفیتس, مارتین (1390). دانشنامة روابط بین الملل و سیاست جهان. تهران: نی. pp. 400–399. ISBN 978-964-185-081- (help).  Unknown parameter |مترجم= ignored (help)
  5. علی بابایی, غلامرضا (1392). فرهنگ دیپلماسی و روابط بین الملل. تهران: اداره نشر وزارت امور خارجه. p. 153. ISBN 978-964-361-230-6. 
  6. "civil war". Retrieved January 16, 2016. 
  7. "civil war". Retrieved 16 Jan. 2016..  Check date values in: |accessdate= (help)
  8. [A war between citizens of the same country "civil war"] Check |url= scheme (help).