سیرچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در فاصله ۴۰ کیلومتری از گرم‌ترین منطقه روی زمین، روستایی ییلاقی به نام سیرچ قرار دارد؛ دهستان سیرچ همانند تکه‌ای از بهشت در دل کویر گرم، هر شخصی را حیرت‌زده می‌کند. این دهستان که از توابع بخش شهداد شهرستان کرمان استان کرمان میباشد که فاصله ای در حدود 50 کیلومتری از مرکز استان دارد، در دره‌ای سرسبز قرار گرفته است که از دامنه قله جفتان شروع می‌شود و تا شهداد ادامه دارد. دهستان سیرچ از جمله جاهای دیدنی کرمان است که گویی با اقلیم این استان در تناقض است.

با وجود اینکه فاصله چندان زیادی از منطقه شهداد و و کلوتهای شهداد و گندم بریان ندارد، سیرچ دارای آب‌وهوایی کوهستانی است و از جمله مناطق ییلاقی استان کرمان محسوب می‌شود. دهستان سیرچ جزو جاهای دیدنی شهداد به شمار می‌رود و آب‌و‌هوای خنک و مرطوب آن سبب شده به مناطق شمالی ایران شباهت پیدا کند. علاوه بر این، قرارگیری روستای سیرچ در ارتفاعات و سرسبزی بی‌نظیر آن موجب شده است تا از آن به‌عنوان سوئیس ایران نیز یاد کنند.

درختان سرو و چنار برای سال‌ها است که روستای ییلاقی سیرچ را در آغوش خود گرفته‌اند. روستای سیرچ که در روزگار قدیم به نام «بهارستان» شهرت داشته است، در هریک از فصل‌های سال، زیبایی خاص خود را دارد؛ هر چند در فصل بهار و پاییز، این زیبایی بیشتر خودنمایی می‌کند.

مردمان روستا به شغل دامداری و کشاورزی مشغول هستند و در کنار آن نیز با توجه به وضعیت آب‌وهوایی این روستا و همچنین داشتن آب کافی، شرایط پرورش ماهی نیز فراهم است.

روستای سیرچ در ارتفاع ۱,۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد؛ همین امر سبب شکل‌گیری آب‌وهوایی نسبتا معتدل و خنک در این روستا شده است. وجود رودخانه‌ای دائمی و خروشان نیز باعث شکل‌گیری طبیعت سرسبز پیرامون روستا شده است. آب رودخانه و بارش کافی باران، منبع اصلی برای آبیاری محصولات کشاورزی روستای سیرچ به شمار می‌روند. از جمله محصولاتی که در این روستا به عمل می‌آیند می‌توان به انگور، گیلاس، آلبالو، انجیر، شلیل، انار و گردو اشاره کرد.

خوش آب‌وهوایی روستای سیرچ سبب شده تا از قدیم، در این روستا، درختان مختلفی همچون سرو و چنار رشد کنند؛ از همین رو، درخت‌های قدیمی زیادی در این روستا به چشم می‌خورند؛ یکی از قدیمی‌ترین درختان روستای سیرچ که از جمله جاذبه‌های گردشگری آن به شمار می‌رود، درخت سرو کهنی است که بنابر گفته‌ها، بیش از هزار سال سن دارد و به «سرو هزار ساله سیرچ» معروف است.

پیست اسکی[ویرایش]

پیست اسکی ،از زیباییهای آب‌وهوای خنک روستای سیرچ سبب شده در فصل‌های پاییز و زمستان، کوهستان‌های پیرامون آن پوشیده از برف باشند؛ پیست اسکی سیرچ باموقعیت وشرایط طبیعی بسیار زیبا در ورودی روستای سیرچقرار دارد و در آنجا می‌توان بازی‌های زمستانی مختلفی را انجام داد.

  • یک آبگرم وجود دارد که بین روستای سیرچ و جوشان است که به اشتباه به آن آبگرم سیرچ یا جوشان می‌گویند*

جمعیت[ویرایش]

براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۱٬۶۸۸نفر (۴۴۵خانوار) بوده‌است.[۱]

منابع[ویرایش]