کودالان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دالانکوه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کوه دالان یا دالانکوه در شهرستان داران است. در سینه این کوه از طرف شهر داران نقش دو مار عظیم الجثه حک شده‌است. با توجه به سخت‌گذر بودن صعود به آن تا به حال چندین نفر در راه صعود به قله جان خود را از دست داده‌اند.[نیازمند منبع] کوه دالان ۳۹۱۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.[۱] دالانکوه از رشته‌کوه زاگرس میانی است که خط الرأسی به طول تقریبی ۶۰ کیلومتر دارد و در میان سه شهرستان داران، تیران و کرون و چادگان و در استان اصفهان قرار دارد. از آنجایی که در بخشی از این کوه دو خط الرأس موازی وجود دارد و حد فاصل آن‌ها فضایی شبیه دالان به وجود آورده، به «دالانکوه» مشهور شده‌است که در گویش محلی کوه دالان گفته می‌شود. بلندترین نقطه آن ۳۹۱۵ متر ارتفاع دارد. در طول خط الرأس آن قله‌های چندی با ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر وجود دارد که هر کدام می‌تواند هدفی برای یک صعود باشد. برای صعود به این کوه راه‌های مختلفی وجود دارد که آسان‌ترین مسیر برای صعود به قله اصلی از روستای انالوجه در دامنه جنوبی این رشته کوه می‌باشد. در ارتفاع حدود چهار هزار متری قله دالانکوه بقایای آثار یک ساختمان قدیمی مشاهده شده که طبق تاریخ شفاهی موجود بر سر زبان مردم روستای انالوجه قلعه‌ای بوده که متعلق به شاهی به نام دارانشاه می‌باشد و آجرهای آن در دشت چاله گاو در منطقه کوره آجر پزی که الان آثار آن موجود است پخته می شده و با خرجین‌های کوچکی که بر روی بزهای در حال چریدن بسته بوده اند به قله انتقال داده شده‌است و هر بز دو آجر را در حال چریدن به قله حمل می نموده‌است.

در دامنه شمالی این رشته کوه بین شهر عسکران و دهستان دمنه و به فاصله اندکی از جاده، جان‌پناهی ساخته شده که می‌تواند جهت اقامت شبانه کوهنوردانی که از فواصل دور برای صعود به این قله می‌آیند مورد استفاده قرار گیرد.

دشت چل‌گاو[ویرایش]

چل گاو یا چاله کاو دشتی پر از چشمه و مرغزار و گیاهان کوهستانی منطقه است که در بین دو رشته کوه در میانه ارتفاع دالانکوه قرار دارد که مکان گردشگری چل گاو همه ساله پانزده خرداد پذیرای جمع کثیر کوهنوردان و گردشگران است .

پانویس[ویرایش]

  1. «صعود به دالانکوه». گروه کوهنوردی زاگرس. بازبینی‌شده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۲.