بخش احمدسرگوراب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بخش احمدسر گوراب)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش احمدسر گوراب یکی از بخش‌های شهرستان شفت در استان گیلان در شمال ایران است.[۱]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

بخش احمدسر گوراب بخش احمدسرگوراب شامل یک شهرو دودهستان است:

  • شهراحمدسرگوراب
  • دهستان چوبر
  • دهستان نصیرمحله

دراین بخش بادو لهجه گیلکی وتالشی صحبت میکنند. شهر: احمدسر گوراب مردم این شهر به لهجه گیلکی صحبت میکنند. شغل اغلب آنهاکشاورزی است وکارهای صنعتی نیز یکی دیگر ازشغلهای دیگر مردم این شهر است .بازار احمدسرگوراب هم معروف است ونیازهای بیشترمردم را برآورده میکند.

  • میزان جمعیت:

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش احمد سر گوراب شهرستان شفت در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۸۲۶۰ نفر بوده‌است.این بخش دارای روستاهایی جلگه ای برای کشاورزی وکوهستانی برای دامداری است .چایکاری نیزدراغلب روستاها ازشغلهای اساسی مردم است .

  • جاهای دیدنی:

از جاهای دیدنی این بخش می‌توان به دهستان نصیرمحله و روستاهای خرمکش، مزگده، توسه، علیسرا و لپوندان اشاره کرد که در امتداد رودخانه سیاهمزگی واقع شده‌اند. رودخانه سیاهمزگی از یلاق‌های شهرستان شفت از جمله خونی، شلمه جار و میاندران سرچشمه می‌گیرد. مناطق کوهستانی روستاهای سیاهمزگی بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد. ییلاق‌های سوته، دایله سر از جاه‌های گردشگری و تفریحی - سیاحتی در فصل بهار و تابستان به شمار می‌رود که از سراسر ایران اسلامی و حتی کشورهای خارجی به دیدن این مناطق می‌روند.دربخش احمدسرگوراب و شهرستان شفت چندین مکان زیارتی و دیدنی وجود دارد. از جمله این مکانها امامزاده ابراهیم (ع) و امامزاده اسحاق (ع) است. شاهزاده ابراهیم (ع) در منطقه‌ای که از طرف لاسک می‌گذرد که جای بسیار زیبا و دیدنی است. در منطقه سیاهمزگی نیز امامزاده اسحاق است که از چندین طرف راه دارد و یکی از مکانهای تفریحی زیارتی بسیار دیدنی به شمار می‌رود. روستای "توسه"دراین منطقه دارای طبیعت دیدنی است.آبشار"دودوزن"نیزیکی ازآبشارهای بلند ایران بشمارمیرود درکوههای این منطقه ودرحوالی روستای "خرمکش" قراردارد.

روستای لپوندان

روستای لپوندان یکی از جاهای دیدنی و بسیارزیبای شهرستان شفت وبخش احمدسرگوراب محسوب می‌شود که در جنوب به روستای علیسرا، و از طرف شمال به روستای شالماء منتهی می‌شود. شرق وغرب این روستا را کوه فرا گرفته است که در کو ه شرق آن منطقه تفریحی امامزاده اسحاق وکو ه غرب آن مشرف بر روستای قلعه رودخان است .این روستا بالغ بر ۴۰۰ خانوار و نزدیک به ۲۵۰۰ نفر جمعیت دارد و دارای دو مدرسه راهنمایی و ابتدایی می‌باشد. عمده درآمد این روستا و روستاهای اطراف کشاورزی و دامداری است که از جوانان بسیار مستعد و توانمندی برخوردار است.وکوههای دیدنی دوطرف این روستارا احاطه نموده است.

با اینکه درنظراول روستای لپوندان کوچک به نظرمیرسد اما این روستای ازقسمت های مختلف تشکیل شده است که هرکدام مناطق دیدنی هستند: منظقه شنانکش منطقه للکی دشت منطقه توساردو منطقه جیرمله منطقه مینه کنده سر وسیدمله منطقه کفاینه که ورمنطقه کوهپایه ای نعلش منطقه سیونگ سر تاریخچه نام روستای لپوندان:کلمه لپه وندان ازدوقسمت تشکیل شده است لپه به معنای توپ است که ازتوده نخهای کلفت به شکل توپ میساختند که این روستا به محل آن بازی شهرت داشته است ویا مردمان این روستا درلپه بازی یا فوتبال امروزی سرآمد منطقه بوده اند.اگریک خط فرضی که از شهرستان شفت آغاز میشود وبه کوهها وارتفاعات منطقه سیاهمزگی درهمسایگی طارم زنجان میرسد نگاه کنیم یک خط مستقیم وکوتاهی خواهد بود که ذهن هر کس را به آن معطوف میدارد که آن میتواندبهترین وکوتاه ترین راه برای ارتباط بین دو استان گیلان وزنجان باشد.ولی متأسفانه تاکنون فقط به عنوان یک آرزوی مردم این منطقه باقی‌مانده است.واین پتانسیل شهرستان شفت وشهراحمدسرگوراب وروستاهای مسیر این خط ارتباط زمینی درآینده نوید شکوفایی همه جانبه را میدهد .درسالهای اخیر شاهد شکوفایی استعداد های فراوانی در این منطقه بوده‌ایم [۲]

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. http://www.lapvandan.blogfa.com

جستارهای وابسته[ویرایش]