کوزان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کوزان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان شفت
بخش بخش مرکزی
دهستان جیرده
نام محلی کوزان،کووزان،
نام‌های دیگر کوزان بزرگ
نام‌های قدیمی در زمان های بسیار دور باتوجه به گفته های کهنسالان محل که از پدران خود شنیده اند و بنابرتحقیقات انجام شده کوزه در کوزان به وفور یافت میشده و در واقع کوزان یکی از مهد های کوزه گری در گیلان بوده است.بنابراین نام کوزان ابتدا بصورت کوزه هان بوده که بعد ها بصورت کوزهان و در آخر بصورت کوزان در آمده است.
سال بنیاد پیش از اسلام
مردم
جمعیت ۷۳۱ نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت روستای کوزان با ۸۰۵ هکتار معادل ۸.۰۵کیلومترمربع مساحت یکی از بزرگترین روستاهای واقع در دهستان جیرده در بخش مرکزی شهرستان شفت استان گیلان میباشد.همچنین میتوان کوزان را در زمره بزرگترین روستاهای گیلان قرار داد.
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۱۲۸۹۹
وب‌گاه رسمی کانال کوزان بزرگ

کوزان، روستایی تاریخی،زیبا و عالم پرور با ۸.۰۵ کیلومتر مربع وسعت یکی از بزرگترین و زیباترین روستاهای گیلان از توابع بخش مرکزی شهرستان شفت در استان گیلان ایران است.این روستا سهم به سزایی را در پیشرفت علم نوین داشته است که مفاخر و تحصیل کردگان متعدد این روستا در سطوح عالی حاکی از این موضوع است.همانند پروفسور عباس کی منش،دکتر مهدی هادی،دکتر محمود حبیب زاده،دکتر علی عطایی،دکترغلامعلی صالحی و سرهنگ سید ضیاء شفیقی... برخی از دیگر افتخارات کوزان عبارتند از:دکتر سیدرضا حبیب زاده،دکتر سید علی شفیقی ،دکتر طوبی شفیقی،دکتر بابک موحدی،دکتر هادی علیزاده،دکتر یوسف علیزاده،دکتر مهدی علیزاده ،دکتر حسن سرخیل،دکتر سیده ربابه حبیب زاده،مهندس سیده سکینه حبیب زاده،دکتر حسین ذاکر،استاد عنایت عطایی،استاد میرناصر حبیب زاده،مهندس غلامرضا حبیبی،مهندس سیامک عطایی،مهندس جواد صفاجو ، مهندس سید حمزه شفیقی ،مهندس سید حسین شفیقی ، مهندس سید علی حبیب زاده و... همچنین از چهره های ورزشی سرشناس اهل کوزان میتوان به مرحومه شادی سرخیل،استاد محمود حسن زاده،طاها روشنی و ...اشاره نمود.طاها روشنی از افتخارات تکواندو پومسه رشت و کوزان و از قهرمانان استانی و کشوری میباشد. کوزان روستایی مهم و استراتژیک است،زیرا بطور همزمان هم در دهستان سرشناس جیرده در بخش مرکزی شهرستان شفت واقع است،هم همسایه با شهرستان رشت است،هم رود مهم پسیخان از آن عبور میکند و هم اتوبان فومن-سراوان از عرضش میگذرد. کوزان روستایی تاریخی است؛این روستا زمانی که هنوز دو شهرستان شفت و فومن از هم تفکیک نشده بودند جزء فومن و یکی از جاهایی بود که مبارزات ژنرال میرزاکوچک خان جنگلی علیه روس هاوانگلیسی ها را بخود دیده است.از این ها گذشته وجود بقعه آقاسیدپیله آقا با قدمتی حدود ۸۰۰ساله و مناطق تاریخی مانند تپه عمارت در آسمان بیجار کوزان و برخی دیگر تپه های قدیمی در اطراف رود پسیخان که در یکی از آنها گردنبندی قدیمی یافته شده بود و سرنوشتش نامشخص شد،دلیلی بر کهن بودن روستای کوزان است.در سالهای اخیر طی اکتشافات غیرمجاز گویا اشیایی قدیمی کشف شده بود که متأسفانه خیلی راحت به تاراج رفتند و سرنوشت آنها مبهم و سیاه باقی ماند. کوزان روستایی مقدس است؛هرساله تعداد کثیری از مسجد اباالفضل کوزان و بقعه آقاسیدپیله آقا به اذن خداوند حاجتروا میگردند که این خود دلیلی بر قداست کوزان است. شهدای کوزان نیز که تعدادشان به بیش از ۲۰ نفر میرسد از دیگر دلایل قداست بخشیدن به کوزان و مایه غرور و مباهات مردم کوزان است.شهدای کوزان در حال حاضر عبارتند از: عباس هادی،علیرضا یوسف زاده،حبیب بخشی،حبیب حسنی،سیدرضا حبیب زاده،سید سیدصادق حبیب زاده،علیرضا حساس،جاوید ناطقی،محمد علی تب کن،ابراهیم فلاح،رضا محمدزاده،علی اکبر خانزاده،سید جعفر حجتی،قربان نصرالهی،اسماعیل تقی زاده،مهدی موحدی،حسنعلی ابهری،جمشید عاشوری مقدم،محمدرضا حیدرزاده،میرعظیم نوری و عزیز فرحناک

وصف زیبایی طبیعت کوزان نیز در قالب نوشته نگنجد و باید آنرا از نزدیک دید تا بدان پی برد و از لذت دیدنش بهره مند شد.

در کوزان کار هنری در قالب مجموعه تلویزیونی نیز صورت گرفته است.سریال بوریا در سال ۹۲ بخش های زیادی از آن در سیدمحله روستای کوزان فیلم برداری و در عید سال ۹۳ از شبکه باران پخش گردید.همچنین برای نخستین بار در گیلان،جشنواره بومی-محلی و فرهنگی برنج نارس یا به زبان محلی جوکول در کوزان برگزار شد که از چند شبکه تلویزیونی پخش شده و توسط چندین خبرگزاری تحت پوشش و توجه قرار گرفت.نام کوزان در بسیاری از کتاب ها و منابع معتبر ذکر شده است،از جمله در لغت نامه علامه علی اکبر دهخدا و کتابهای مربوط به گیلان و فومنات و ...

از جمله روستاهای همجوار و نزدیک به کوزان نیز میتوان به روستاهای دافسار،شاهخال،برزوهندان،تکرم،جیرده،پسیخان،تازه آباد،سیاهگلوندان و گالش محله اشاره کرد.

برای آشنایی بیشتر با کوزان میتوانید کانال تلگرامی کوزان بزرگ و صفحه اینستاگرام روستای کوزان را دنبال کنید.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان جیرده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۳۱ نفر (۱۸۲خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]