بخش طرهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
طرهان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانکوهدشت
مرکز بخشگراب
شهرهاگراب
اداره
مردم
جمعیت۲۴،۶۸۰ نفر
مذهبشیعه و تعدادی اهل حق

بخش طرهان از بخش‌های شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران است. مرکز این بخش شهر گراب است. طبق سرشماری سال ۱۴۰۰ جمعیت آن ۲۴۶۸۰ نفر می‌باشد.

طوایف طرهان قدیم[ویرایش]

طرهان قدیم دارای حدود ۳۳ طایفه و چند خرده طایفه شامل: (۱-آدینه وند ۲- آزادبخت ۳- ایتیوند ۴- اولادقباد ۵- امرایی ۶- بازوند ۷- پادروند ۸- چهار قلعه پیرحیاتی ۹- خوشناموند ۱۰- دراویش که خود دو گروه هستند الف: دراویش بلوران و دراویش داود رشید، میشنان و رود بار ۱۱- رومیانی ۱۲- ریکا ۱۳- رئیسوند ۱۴- رشنو ۱۵- زالی ۱۶- زیو دار ۱۷- سادات که خود ۵ گروه هستند (سادات درب گنبد – سادات کره لان – سادات ابوالوفا – سادات زرون – سادات آتش بگی) ۱۸- سوری ۱۹- شیراوند ۲۰- شاهیوند ۲۱- ضرونی ۲۲- عبدولی ۲۳- قرعلیوند ۲۴- طایفه کوشکی۲۵- (کوهنانی) ۲۶- کولیوند ۲۷- گراوند ۲۸- گرمه‌ای ۲۹- میربگ ۳۰- مهکی ۳۱- نورعالی ۳۲- خلیفه (جز ایتیوند می‌باشند) ۳۳-طولابی و (تعدادی آهنگر نیز ذر سطح منطقه پراکنده‌اند).همچنین قابل ذکر است که بزرگترین و قدیمی ترین ساکنان منطقه طرهان،طایفه امرائی می باشد که به زبان لری صحبت میکنند.

جغرافیا[ویرایش]

بخش طرهان در قدیم به حد فاصل دو رود کشکان و سیمره گفته می شد که مراکز مهمی چون سرطرهان و کوهدشت دارد و شهرهای دیگر با توجه به تمرکز جمعیتی و دسترسی بهتر به خدمات ایجاد شد. اصطلاح طرهان از واژه "تریان" به معنی لکی آن سایه و سریع گفته می شود تریه با تغییر واج آرایی در زبان لکی به معنی راهزن نیز بکار گرفته می شود. اما "تریان" محل زندگی طوایف و تیره های بوده است که در جنگاوری و شجاعت دارای شهرت بوده اند. بخش طرهان همینک حد فاصل جاده ذانوگه تا در شرق و رودخانه سیمره در شرق جاده بلوران در شمال و منطقه کوهنانی در جنوب محدود شده است. این بخش دارای ۴۳ روستا، دهکده است بزرگترین تمرکز جمعیت روستایی این بخش روستای سرطرهان است. آب و هوای آن گرم و حاره ای است که زمستانهای ملایم و تابستانهای گرم دارد بین غربی ترین روستا(ییلاق سرطرهان ) تا مرکز بخش "۴" درجه فارنهایت اختلاف دمایی است. عمده محصول این بخش کشاورزی غالبا به روش دیم است مناطق شرقی آن چون کل سرخ ،کت کن و پای آستان (آصن)کشاورزی به روش آبی دارند که هنوز بصورت سنتی انجام می شود. طوایف لک گراوند، آدینه وند از مهمترین آنهاست و طایفه کوشکی به زبان لری نیز تکلم می کنند. پیاه ری، سیاپله و درمره از توابع سرطرهان از عمده ترین مناطق باستانی این بخش هستند..


مردم شناسی[ویرایش]

مردم این منطقه آمیزه ایی از طوایف لر و لک می باشند که به گویش ما بین لکی و لری تکلم می کنند[۱]

دهستان‌ها[ویرایش]

مرکز بخش[ویرایش]

مرکز بخش طرهان شهر گراب است که حدودا3هزارجمعیت دارد رئیس بخشداری طرهان آقای دوستیان است

منابع[ویرایش]

  1. «طایفه کوشکی؛برگ اول طرهان». پایگاه فرهنگی اجتماعی تژگاه. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۲۸.