بخش طرهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بخش طرهان از بخش‌های شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران است. مرکز این بخش شهر گراب است. طوایف ساکن آن آدینه وند، کوشکی، گراوند و چند طایفه کوچک دیگر می‌باشد که بیشتر طوایف طرهان با لهجه لکی طایفه کوشکی با لری خرم آبادی صحبت می‌کنند. طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۷۶۴۸ نفر می‌باشد.

طرهان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان لرستان
شهرستان کوهدشت
مرکز بخش گراب
مردم
جمعیت ۱۷۶۴۸
زبان‌های گفتاری لکی و لری
مذهب شیعه

طرهان قدیم[ویرایش]

به محدوده بین پلهای کشکان در دوره چگنی، پل سیاه پله در طرهان، پل گاومیشان در مرز ایلام، پل دختر در شهرستان پلدختر، پل کلهر در معمولان بین دو رودخانه کشکان و سیمره در گذشته طرهان گفته می‌شد که ابودلف مهلهل خزرجی در اواخر قرن سوم از آنجا عبور کرده و آنجا را آباد و معمور تعریف کرده‌است و گفته که تمدنی بوده که قبل از ورود اسلام به دلایل نامعلوم نابوده شده‌است. حمداله مستوفی در ۷۳۰ ق در کتاب تاریخ گزیده از این محل نام برده‌است.

پیشینه تاریخی[ویرایش]

حمدالله مستوفی در تاریخ گزیده از طرحان نام برده و معتقد است که چندین قرن قبل از ورود اعراب این شهر از بین رفته‌است. کشف معبد آشوری در این منطقه بیان‌گر آن است که مردمانی قبل از هزاره اول پیش از میلاد در این نواحی زیسته و آیین‌های دینی خود را به جای می‌آوردند. طرهان قدیم سرزمینی بوده که از سمت شمال و غرب به دلفان، پل سی پله و رودخانه سیمره، ایلام و پل گاومیشان از جنوب به رودخانه کشکان و پل دختر و از خاور به بخش چگنی پل کشکان محدود می‌شده و در گذشته به سرزمین پلها معروف بوده و مسیر عبور کاروانهای تجاری جاده ابریشم و اتصال ایران مرکزی به بین‌النهرین بوده‌است و این بخش از ۳ دهستان و ۱۴۱ آبادی تشکیل شده بود و وسعتی در حدود ۳۹۰۴ کیلومتر مربع داسته است که ۱۹۰ هزار هکتار آن زمین کشاورزی و ۱۷۰ هزار هکتار، دیم و ۲۰ هزار هکتار، آبی بوده‌است. سه دهستان این بخش وسیع طبق تقسیمات کشوری به این ترتیب معرفی می‌شدند: ۱- سرطرهان ۲- کوهدشت ۳- رومشکان اما اکنون محدود به سرطرهان می‌شود و نام آن بخش طرهان است.

طوایف طرهان قدیم[ویرایش]

طرهان قدیم دارای حدود ۳۳ طایفه و چند خرده طایفه شامل: (۱-آدینه وند ۲- آزادبخت ۳- ایتیوند ۴- اولادقباد ۵- امرایی ۶- بازوند ۷- پادروند ۸- چهار قلعه پیرحیاتی ۹- خوشناموند ۱۰- دراویش که خود دو گروه هستند الف: دراویش بلوران و دراویش داود رشید، میشنان و رود بار ۱۱- رومیانی ۱۲- ریکا ۱۳- رئیسوند ۱۴- رشنو ۱۵- زالی ۱۶- زیو دار ۱۷- سادات که خود ۵ گروه هستند (سادات درب گنبد – سادات کره لان – سادات ابوالوفا – سادات زرون – سادات آتش بگی) ۱۸- سوری ۱۹- شیراوند ۲۰- شاهیوند ۲۱- ضرونی ۲۲- عبدولی ۲۳- قرعلیوند ۲۴- کوشکی۲۵- #کونانی (کوهنانی) ۲۶- کولیوند ۲۷- گراوند ۲۸- گرمه‌ای ۲۹- میربگ ۳۰- مهکی ۳۱- نورعالی ۳۲- خلیفه (جز ایتیوند می‌باشند) ۳۳-طولابی و (تعدادی آهنگر نیز ذر سطح منطقه پراکنده‌اند).همچنین قابل ذکر است که بزرگترین و قدیمی ترین ساکنان منطقه طرهان،طایفه گراوند می باشد که به زبان لکی صحبت میکنند.

دهستان‌ها[ویرایش]

روستاها[ویرایش]

طرهان منطقه وسیعی می‌باشد که راه ارتباطی آن از جاده جنوب غرب می‌باشد. روستاهای آن عبارتند از چشمه میرزا حسین، کلسرخ عیدی، رئیسوند، دمروستان، اولاد نقی‌آباد میره واحمد، مرادخان، باپیروله، ،محمد علي کوشکی،صیدکریم، محمدکریم، محمدزکی شهرمیر، خانکه، قلندر، لطیفٰ، چادرازه، چقاپیت سفلی، چقاپیت علیا تنگ کبود، کول بادام، وزم

مکان‌های تاریخی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]