بخش طرهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بخش طرهان از بخش‌های شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران است. مرکز این بخش شهر گراب است. طوایف ساکن آن آدینه وند، کوشکی، گراوند، کوهنانی و چند طایفه کوچک دیگر می‌باشد.طبق سرشماری سال ۱۴۰۰ جمعیت آن ۲۴۶۸۰ نفر می‌باشد.

طرهان
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانلرستان
شهرستانکوهدشت
مرکز بخشگراب
اداره
مردم
جمعیت۲۴۶۸۰
مذهبشیعه

== طرهان قدیم == به محدوده ۱- پل سیاه پله در طرهان ۲- پل گاومیشان در ایلام ۳- پل کشکان در دوره چگنی ۴- پل سیمره در کوهدشت ۵- رودخانه کشکان در پلدختر ۶- پل کلهر در معمولان طرهان گفته میشود که بین پل کشکان و سیمره واقع شده است.

پیشینه تاریخی بخش طرهان[ویرایش]

حمدالله مستوفی در تاریخ گزیده از طرحان نام برده و معتقد است که چندین قرن قبل از ورود اعراب این شهر از بین رفته‌است. کشف معبد آشوری در این منطقه بیان‌گر آن است که مردمانی قبل از هزاره اول پیش از میلاد در این نواحی زیسته و آیین‌های دینی خود را به جای می‌آوردند. طرهان قدیم سرزمینی بوده که از سمت شمال و غرب به دلفان، پل سی پله و رودخانه سیمره، ایلام و پل گاومیشان از جنوب به رودخانه کشکان و پل دختر و از خاور به بخش چگنی پل کشکان محدود می‌شده و در گذشته به سرزمین پلها معروف بوده و مسیر عبور کاروانهای تجاری جاده ابریشم و اتصال ایران مرکزی به بین‌النهرین بوده‌است و این بخش از ۳ دهستان و ۱۴۱ آبادی تشکیل شده بود و وسعتی در حدود ۳۹۰۴ کیلومتر مربع داسته است که ۱۹۰ هزار هکتار آن زمین کشاورزی و ۱۷۰ هزار هکتار، دیم و ۲۰ هزار هکتار، آبی بوده‌است. سه دهستان این بخش وسیع طبق تقسیمات کشوری به این ترتیب معرفی می‌شدند: ۱- سرطرهان ۲- کوهدشت ۳- رومشکان اما اکنون محدود به سرطرهان می‌شود و نام آن بخش طرهان است.

طوایف طرهان قدیم که دارای ۳۵ طایفه میباشد:( ۱- عبدولی ۲- گراوند ۳- کوهنانی ۴- آزادبخت ۵- رومیانی ۶- قرعلیوند ۷- خوشناموند ۸- ضرونی ۹- ریکا ۱۰- سوری لکی ۱۱- آب باریکی ۱۲ - چهارقلا ۱۳- رشنو ۱۴- کوشکی ۱۵- طولابی ۱۶- اولادقباد ۱۷- سید درب گنبد ۱۸- سید ابولوفا ۱۹ - سید سرکوه زرین ۲۰- دراویش بلوران ۲۱- شاهیوند ۲۲- شیراوند ۲۳- نیرعالی ۲۴- مهکی ۲۵- گرمه ای ۲۶- زالی ۲۷- ایتیوند ۲۸- آدینه وند ۲۹- بازوند ۳۰- میروگ ۳۱- کولیوند ۳۲- خلیفه ۳۳- زالی ۳۴- سوری ۳۵- امرائی ) همچنین قابل به ذکر است که بزرگ ترین و قدیمی ترین ساکنان بخش طرهان دو طایفه بزرگ و با اصالت سوری و امرائی میباشند که به زبان کردی گویش لکی صحبت میکنند.

دهستان‌ها[ویرایش]

روستاها[ویرایش]

طرهان منطقه وسیعی می‌باشد که راه ارتباطی آن از جاده جنوب غرب می‌باشد. روستاهای آن عبارتند از چشمه میرزا حسین، کلسرخ عیدی، رئیسوند، دمروستان، اولاد نقی‌آباد میره واحمد، مرادخان، باپیروله، ،محمد علي کوشکی،صیدکریم، محمدکریم، محمدزکی شهرمیر، خانکه، قلندر، لطیفٰ، چادرازه، چقاپیت سفلی، چقاپیت علیا تنگ کبود، کول بادام، وزم

مکان‌های تاریخی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]