سنگ‌نگاره اشکفت سلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اشکفت سلمان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۱°۴۹′۷٫۳۳″ شمالی ۴۹°۵۰′۵۹٫۳۵″ شرقی / ۳۱٫۸۱۸۷۰۲۸°شمالی ۴۹٫۸۴۹۸۱۹۴°شرقی / 31.8187028; 49.8498194

نخستین سنگ‌نگاره
دومین سنگ‌نگاره

اشکفت سلمان (نیایشگاه تاریشا) بزرگترین خط نوشته میخی ایلام نو را در خود جای داده‌است.[۱] اشکفت سلیمان در جنوب ایذه واقع شده و شامل چهار نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان و بقایای یک ساختمان متعلق به اتابکان است. این محل پرستشگاه تریشا یکی از خدایان ایلامی بوده‌است. در این منطقه علاوه بر وجود سنگ نوشته ها، شامل غار و چشمه ای معدنی از دل کوه میباشد که در اشکفت سلمان چهار نقش برجسته وجود دارد که دو تای آن داخل غار و دو تای دیگر در خارج از غار وجود دارد.[۲] بزرگ‌ترین نوشته خط میخی از دوره عیلامی در این غار وجود دارد که از زمان شاهک عیلامی، شاه بومی آیاپیر یا آیاتم، وجود دارد و هم‌چنین برای نخستین بار حضور مصور زن دوشادوش مرد در نقش برجسته‌های این غار دیده شده است.[۳]

نقش‌برجسته‌ها[ویرایش]

سومین سنگ‌نگاره که بدلیل وندالیسم آسیب دیده است

نخستین[ویرایش]

مراسم نیایش هانی پادشاه محلی آیاپیر، به همراه شوترورو وزیرش و زن و فرزندش را نشان می‌دهد. این نقش برجسته دارای کتیبهای به خط میخی عیلامی می‌باشد.

دومین[ویرایش]

مراسم نیایش خانوادگی هانی بدون حضور وزیرش را به نمایش گذاشته که این نقش برجسته نیز دارای کتیبه می‌باشد.

سومین[ویرایش]

اشکفت سلمان در ارتفاع ۳ متری از سطح زمین حجاری شده که هانی به تنهایی در حال انجام مراسم نیایش می‌باشد و در پشت سر او در ۲۶ سطر کتیبهای به خط میخی عیلامی وجود دارد که هانی دربارهٔ خود و کارهایی که در سرزمین آیاپیر انجام داده‌است، توضیح می‌دهد.

چهارمین[ویرایش]

شخصیت مهم عیلامی در حال انجام مراسم می‌باشد که بدلیل اینکه کتیبه آن ترجمه نشده‌است، هویت آن مشخص نیست.[۴]

آسیب[ویرایش]

نم بسیار و رشد درخت‌ها و درختچه‌ها نقش‌برجسته‌های ایلامی «اشکف سلمان» شهر ایذه را تهدید می‌کند. برای نمونه، در دومین نقش برجسته، از چهارنقش‌برجستهٔ بزرگ این گسترهٔ تاریخی، درست زیر پای «هانی» پادشاه بزرگ ایلامی، درختچه‌ای سبز شده و رو به رشد است.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «اشکفت سلمان». اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری. دریافت‌شده در ۱۵ آذر ۱۳۹۰ خورشیدی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  2. «غار اشکفت سلمان ایذه، ایرانگردی تیشینه».
  3. «اشکفت سلمان؛ بزرگ‌ترین خط نوشته عیلام نو، خبرگزاری ایذه». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ فوریه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴.
  4. «اشکفت سلمان». اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایذه. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۵ آذر ۱۳۹۰ خورشیدی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)

منابع[ویرایش]