محلول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
درست کردن آب نمک یعنی حل کردن NaCl در آب

در علم شیمی، محلول یا لویش (Solution) به ترکیب همگن دو یا چند ماده گفته می‌شود. در حل کردن (لوییدن) ماده‌ای در ماده دیگر، یکی از مواد حل‌شونده یا لوییده (Solute) و دیگری حلال یا لوینده (Solvent) خوانده می‌شود. برای مثال آب‌نبات (حل شونده) در هنگام خوردن در بزاق دهان (حلال) حل می‌شود. یا ممکن است که مایعی در مایع دیگر حل گردد و یا گازی با گازی دیگر ترکیب گردد. تمام محلولها بر اساس فعل و انفعالات بین مولکولها و یونهای حلال و حل‌شونده طبقه بندی می‌شوند و در نتیجه از انرژی آزاد مولکولهای مواد کم می‌شود.

انواع محلول[ویرایش]

منظور از ترکیب همگن این است که اجزای تشکیل دهنده ی مخلوط در یک فاز باشند. خواص مخلوط (غلظت، دما، چگالی و ...) به طور یکنواخت در حجم مخلوط هستند. به طور معمول ماده ای که به مقدار بیشتری در مخلوط موجود باشد، حلال نامیده می شود. حلال می تواند گاز، مایع و یا جامد باشد. به مواد دیگری که در محلول موجود هستند(به غیر از حلال) حل شونده می گویند. حلال در هر فاز فیزیکی باشد، محلول هم در همان فاز خواهد بود.

منابع[ویرایش]

لویش، لوییدن، لوییده و لوینده از «فرهنگ اخترشناسی و اخترفیزیک» دکتر محمد حیدری ملایری: http://dictionary.obspm.fr/index.php

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Solution»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ آوریل ۲۰۰۹).