شلمزار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کیار)
پرش به: ناوبری، جستجو
شلمزار
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار
نام(های) دیگر خواستگاه مشروطه ایران
مردم
جمعیت بیش از12000هزار
رشد جمعیت ضعیف
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۰۳۴ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه زمستان
اطلاعات شهری
شهردار محمد رضا حمزه
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸٣۲۶۲
وبگاه http://shalamzar.rzb.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر

شَلَمزار شهری در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرکرد و مرکز شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری در ایران است.از مهم ترین مکان های دیدنی این شهر می توان به قلعه صمصام السلطنه به دستور صمصام السلطنه و دریاچه شلمزار اشاره کرد.

وجه تسمیه[ویرایش]

شلم در دایره المعارف علی اکبر دهخدا به معنی کتیرا می باشد و لذا شلمزار به معنی کتیرا زار یعنی جایی که کتیرا در آن بسیار می روید می باشد اکنون نیز گیاه کتیرا در کوه های اطراف وجود دارد. البته وجه تسمیه های دیگری نیز بیان شده که سندیت محکمی ندارد از قبیل شالم زر یعنی کسی که شالی از طلا دارد این حاکی از حکایتی است که دریکی از کتب ارامنه ساکن شلمزار قدیم نوشته شده که بیان کننده داستانی از نبرد پهلوان شاه عباس با یک مرد تنومند و قوی از ارامنه شلمزار بوده است و دیگر آنکه برخی گفته‌اند شلمزار به معنای دشتی است که در آن شلم (گیاهی از خانواده کتیرا) می‌روییده و برخی گفته‌اند شلم با ضمه تلفظ شده و به معنای محلی بوده که پس از بارندگی همراه با گل و شل می‌شده‌است.

قومیت[ویرایش]

در جنوب این شهر مجاور کوه بزرگی به نام کوه زره مردمانی کوچ نشین از طایفه های بختیاری زندگی می کردندكه آثار آنها در نزديكيهاي كوه وجود داردواقوام مختلفي از بختياريهاي اعم ازشالويي و اوركي كه از منطقه لر نشين خوزستان و همچنين سادات حسيني كه به اولاد آقاباقي معروفند از منطقه دهدز خوزستان در اين شهر ساكن هستند زندگي مي كنند .

در حال حاضر همه اهالي شهر مسلمان هستند و به گويش خاص كه تركيبي از لهجه بختياري و وازه هاي متعدد فارسي صحبت مي كنند.

جمعیت[ویرایش]

شلمزار دارای ۸۷۶۰ طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت می‌باشد و به سبب موقعیت سوق الجیشی و شهرستان بودن این شهر و خوش اب و هوا بودن آن می‌توان گفت معادل همین جمعیت نیز از سایر نقاط استان و کشور به صورت موقت سکنی می‌گزینند .

اقتصاد[ویرایش]

کشاورزی[ویرایش]

زمین‌های کشاورزی شلمزار به وفور در این شهر دیده می‌شود؛ که این شهر یکی از بهترین دارنده‌های زمین‌های حاصلخیز به نامهای دیز دشت، شلمزار بالا، چاری، سل آباد، سر سه گرد، در استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. این شهر دارای باغهایی به نامهای احمدآباد و چزغان، چنار سبز، همایی ، قزلجه و دولا می‌باشد.

صنعت[ویرایش]

کارخانه آب معدنی کوهرنگ ، کارگاه های متعدد ترشی سازی لازم به ذکر است که در این شهر فرش های متعددی با نقش های ترنج و خشتی در قدیم توسط همین اهالی بافته می شدکه از شهرت زیادی برخوردار بودند. منبع درامد اهالی شلمزار= مهمترین شغل های این شهر کامیون داری و مشاغل متعدد در کویت و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد بنابراین مردمان این دیار نسبت به اطراف مسطیع تر می باشند

آثار تاریخی[ویرایش]

قلعه صمصام السلطنه، حمام قديمي دوران صفويه مشهور به حمام پایین شلمزار، حمام گرکعلی از آثار تاریخی این شهر می‌باشد.

ورزش[ویرایش]

شلمزار به دلیل ارتفاع بیش از دو هزار متری از سطح دریااز سوی کارشناسان ورزشی به عنوان یکی از مستعدترین مناطق برای ورزشهای انفرادی به ویژه دو و میدانی در ایران اعلام شده است.[۱] عباس صمیمی ، محمد صمیمی و محمود صمیمی از جمله نام آوران این شهر در رشته پرتاب دیسک هستند.

منابع[ویرایش]

  1. روزنامه دات کام، بازدید: مارس ۲۰۰۹.