هنری پنجم انگلستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هنری پنجم
King Henry V from NPG.jpg
پادشاه انگلستان; لرد ایرلند
شاهزاده نایب السلطنه فرانسه
سلطنت۲۰ مارس ۱۴۱۳ – ۳۱ اوت ۱۴۲۲
تاج‌گذاری۹ آوریل ۱۴۱۳، کلیسای وست‌مینستر
پیشینهنری چهارم
جانشینهنری ششم
زاده۹ اوت ۱۳۸۷
قلعه مانموث، مانموث، ولز
درگذشته۳۱ اوت ۱۴۲۲ (۳۵ سال) شاتو دو وینسن، ونسن، فرانسه
آرامگاه
همسر(ان)کاترین والوا
ازدواج ۱۴۲۰; بیوه ۱۴۲۲
فرزند(ان)هنری ششم انگلستان
خاندانخاندان لنکستر
پدرهنری چهارم انگلستان
مادرماری دو بوهون
دین و مذهبکلیسای کاتولیک

هنری پنجم انگلستان (به انگلیسی: Henry V of England) (زاده ۱۶ سپتامبر ۱۳۸۶ – درگذشته ۳۱ اوت ۱۴۲۲)، پادشاه انگلستان (از ۲۱ مارس ۱۴۱۳ تا ۳۱ اوت ۱۴۲۲)، پسر و جانشین هنری چهارم بود. او همچنین دومین پادشاه از خاندان لنکستر بود.

زندگینامه[ویرایش]

بعد از تبعید هنری چهارم به فرانسه در سال ۱۳۹۸ توسط ریچارد دوم، ریچارد دوم مسئولیت هنری پنجم ١٢ ساله را به عهده گرفته و با او با مهربانی رفتار کرد. یک سال بعد پس از آنکه هنری چهارم توانست به انگلستان برگردد و با کنار زدن ریچارد دوم به تخت پادشاهی بنشیند، هنری پنجم به عنوان شاهزاده ولز منصوب شد. بعد از تجربه نظامی جنگ در مقابل ولزی‌ها در خلال شورشی به رهبری اوین گلیندور و همچنین در مقابل هنری پرسی اولین ارل نورثامبرلند در جنگ شروزبری، هنری پنجم در یک کشمکش سیاسی با پدرش قرار گرفت که از سال ۱۴۰۵ سلامتیش رو به وخامت گذاشته بود. بعد از مرگ پدرش در سال ۱۴۱۳ هنری پنجم که کنترل کشور را به دست آورده بود عازم جنگ‌های صد ساله فرانسه و انگلستان شد و با پیروزی در جنگ آژینکورت در سال ۱۴۱۵ معاهده تروا را در سال ۱۴۲۰ به شارل ششم تحمیل کرد که بر اساس آن بعد از شارل ششم پادشاهی فرانسه از آن هنری پنجم یا وارثان او می‌شد (البته پسر شارل ششم یعنی شارل هفتم این معاهده را زیر پا گذاشت و به پادشاهی فرانسه رسید). بعد از این جنگ هنری پنجم با دختر شارل ششم یعنی کاترین والوا ازدواج کرد که حاصل این ازدواج هنری ششم پادشاه بعدی فرانسه و انگلستان بود. هنری پنجم در سال ۱۴۲۲ یعنی دو سال بعد از ازدواجش با دختر پادشاه فرانسه، در حالی که فقط ۳۶ سال داشت به صورت غیرمنتظره‌ای بر اثر اسهال خونی مرد و پسر خردسالش که نه ماه بیشتر نداشت جای او را گرفت.

ویلیام شکسپیر در سال ۱۵۹۹ نمایشنامه‌ای را به نام هنری پنجم نوشت. بر اساس این نمایشنامه تئاترها و فیلم‌های زیادی تولید شدند که از بهترین و معروفترین آنها می‌توان به فیلم‌های هنری پنجم ۱۹۴۴ ساخته لارنس الیویه، هنری پنجم ۱۹۸۹ به کارگردانی کنت برانا و تاج توخالی محصول ۲۰۱۳ و پادشاه ۲۰۱۹ اشاره کرد.

تحصیلات[ویرایش]

هنری پنجم در ۹ اوت ۱۳۸۷ در قلعه مونموث متولد شد،[۱] پسر ارشد هنری بولینگبروک، ارل دربی و دوک لنکستر و ماری بوهون.[۲] هنری جوان، پرورش یافته توسط یوهانا وارینگ، سپس توسط عموی خود، روحانی و رئیس دانشگاه آکسفورد هنری بوفورت، در یک رشته از رشته‌های غیر معمول با معیارهای زمان تحصیل کرد. موسیقی، ادبیات و زبان انگلیسی و سایر علوم انسانی. مشخص نیست که آیا هنری واقعاً در کالج کوئین تحصیل کرده‌است، در حالی که سرمایه‌گذاری شاه ریچارد دوم به عنوان یک شوالیه شناخته شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. (EN) King Henry V, su britroyals.com. URL consultato il 17 giugno 2015.
  2. (EN) C. L. Kingsford, Henry V, King of England, luminarium.org. URL consultato il 17 giugno 2015.