هنری ششم انگلستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Henry VI
King Henry VI from NPG (2).jpg
King of England
Reign (I)1 September 1422 – 4 March 1461
تاج‌گذاری6 November 1429
پیشینHenry V
پسینEdward IV
Regents
Reign (II)3 October 1470 – 11 April 1471
پیشینEdward IV
جانشینEdward IV
King of France
Reign21 October 1422 – 19 October 1453
تاج‌گذاری16 December 1431,
Notre-Dame de Paris
پیشینCharles VI
جانشینCharles VII
نایب السلطنهJohn, Duke of Bedford
زاده6 December 1421
Windsor Castle, Berkshire, England
درگذشته21 May 1471 (aged 49)
Tower of London, London, England
آرامگاه12 August 1484
Windsor Castle, Berkshire
همسر(ان)Margaret of Anjou (ا. ۱۴۴۵)
فرزند(ان)Edward, Prince of Wales
خاندانLancaster
پدرHenry V of England
مادرCatherine of Valois
امضاءHenry VI's signature

هنری ششم (به انگلیسی: Henry VI) ‏ (۱۴۲۱–۱۴۷۱) پادشاه انگلستان بین سال‌های ۱۴۲۲ تا ۱۴۶۱ و مجدداً از ۱۴۷۰ تا ۱۴۷۱ و پادشاه فرانسه از ۱۴۲۲ تا ۱۴۵۳ بود. هنری از خاندان لنکستر بود؛ که با مرگ او، دوران فرمانروایی خاندان یورک در انگلستان آغاز شد و تا پادشاهی هنری هفتم که بار دیگر قدرت به خاندان لنکستر بازگشت ادامه یافت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

سال‌های نخست[ویرایش]

هنری ششم در ۱۵ دسامبر ۱۴۲۱ در قلعه ویندسور در برکشر زاده شد. او تنها فرزند هنری پنجم و کاترین والوا بود که در ۱۴۲۲ و درحالی که ۹ ماه بیشتر نداشت بر تخت شاهی انگلستان نشست. هنری ششم در ۱۴۳۱ به عنوان پادشاه فرانسه در پاریس و در ۱۴۳۷ به عنوان پادشاه انگلستان در وست‌مینستر ابی تاج‌گذاری کرد. با این وجود هنری فتوحات انگلستان در فرانسه را از دست داد.

جنگ رزها و خلع از سلطنت[ویرایش]

در ۱۴۵۴ ریچار، دوک یورک قدرت را به عنوان نایب‌السلطنه در دست گرفت و لشکر پادشاه را در نخستین نبرد از جنگ‌های گل‌های سرخ در ۱۴۵۵ در سنت آلبان شکست داد. سپس در ۱۴۶۱ و پس از یک درگیری خشونت‌آمیز بین خاندان لنکستر و خاندان یورک، ادوارد یورک، پسر عموی هنری ششم او را از سلطنت خلع و در برج لندن زندانی نمود و آنگاه خود با عنوان ادوارد چهارم بر تخت پادشاهی انگلستان نشست.

بازگشت به قدرت[ویرایش]

در ۳۰ اکتبر ۱۴۷۰ ریچارد نویل، ارل وارویک و متحد سابق ادوارد چهارم با همراهی برادر ادوارد، جورج، دوک کلارنس بار دیگر هنری ششم را به مسند قدرت بازگرداند. با این وجود سال‌های زندان تأثیر خود را بر سلامتی هنری ششم که طبیعتی آرام و صلح‌جو داشت گذاشته بود و نویل و جورج به جای او فرمان می‌راندند. ابقای هنری ششم در سلطنت بیش از شش ماه طول نکشید. ریچارد نویل علیه بورگاندی اعلان جنگ کرد و در مقابل دوک‌نشین بورگاندی نیز به کمک ادوارد چهارم شتافت تا تاج و تختش را بازپس گیرد. با ورود ادوارد به لندن در آوریل ۱۴۷۱، پادشاهی هنری نیز به پایان خود رسید. ادوارد چهارم در ۴ مه همان سال به یک پیروزی سرنوشت‌ساز در نبرد تویکس‌بری دست یافت و ادوارد وست‌مینستر، شاهزاده ولز و فرزند هنری ششم در آن جنگ کشته شد.

زندان و مرگ[ویرایش]

هنری بار دیگر در برج لندن زندانی شد و پس از مدت کوتاهی در ۲۱ مه ۱۴۷۱ جان باخت. آریوال، تاریخ‌نگار ادوارد چهارم، علت مرگ هنری را مالیخولیایی شدن او پس از شنیدن خبر کشته‌شدن فرزندش ذکر کرده‌است اما این شک قوی نیز وجود دارد که ادوارد چهارم فرمان قتل هنری ششم را صادر کرده باشد. ویلیام شکسپیر نیز در هر دو نمایشنامهٔ خود هنری ششم و ریچارد سوم، برادر کوچک ادوارد یعنی ریچارد سوم را عامل قتل هنری معرفی کرده‌است.

هنری ششم نخست در صومعهٔ چرتسی ابی به خاک سپرده شد اما جسد او را در ۱۴۸۵ به کلیسای سنت جورج واقع در قلعهٔ ویندسور منتقل کرده و در آنجا دفن کردند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1996), The Cambridge Biographical Dictionary (First edition ed.), Cambridge University Press, ISBN 0-521-56780-7
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Henry VI of England». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]