الیور کرامول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الیور کرامول
Cooper, Oliver Cromwell.jpg
نخستین لرد محافظ جمهوری انگلستان
دوره مسئولیت
۱۶ دسامبر ۱۶۵۳ – ۳ سپتامبر ۱۶۵۸
پس ازشورای حکومت
پیش ازریچارد کرامول
عضو پارلمان
دوره مسئولیت
۱۶۴۰ – ۱۶۴۹
پادشاهچارلز یکم
اطلاعات شخصی
زاده۲۵ آوریل ۱۵۹۹
هانتینگدون،
درگذشته۳ سپتامبر ۱۶۵۸ (۵۹ سال)
وایتهال،
ملیت بریتانیا
همسر(ان)الیزابت کرامول
فرزندانریچارد کرامول
پیشهسیاستمدار
دینپیوریتن‌ها
امضا
خدمات نظامی
لقب(ها)Old Ironsides
وفاداریRoundhead
سال‌های خدمت۱۶۴۳-۱۶۵۱

الیور کرامول (به انگلیسی: Oliver Cromwell) (۱۵۹۹-۱۶۵۸) رهبر نظامی و سیاسی انگلیسی بود. وی از سال ۱۶۵۳ تا زمان مرگ نائب سلطنت کشورهای هم‌سود انگلستان، اسکاتلند و ایرلند بود و هم در مقام فرمانروای کشور و هم در مقام ریاست جمهوری جدید خدمت می‌کرد. او به نوعی اولین و آخرین رئیس جمهور تاریخ بریتانیا بود.

در ۱۶۴۲ جنگ‌های داخلی انگلستان بین طرفداران پارلمان و سلطنت‌طلب‌های هوادار شاه چارلز یکم آغاز شد.[۱] ارتش پارلمان‌گراها که به‌خوبی توسط توماس فیرفکس و اولیور کرامول سازماندهی شده‌بودند موفق به شکست سلطنت خواهان در نبرد مارستن مور در ۱۶۴۴ و نیزبی در ۱۶۴۵ شدند.[۱] چارلز اول دستگیر و پس از تحمل بیش از دو سال زندان در ژانویه ۱۶۴۹ گردن زده شد.[۱]

با اعدام پادشاه، اولیور کرامول اعلام جمهوری کرد و خود را رئیس جمهور نامید اما چون با مقاومت مجلس اعیان روبه‌رو شد مجلس را منحل کرد و روی در آن نوشت «اجاره داده می‌شود». جمهوری او، که با جمهوری‌های متداول امروزی متفاوت بود و بیشتر به دیکتاتوری شباهت داشت، تشکیل شده بود از سه کنسول، سه اسقف، سی نماینده پارلمان که همه آن‌ها را وی تعیین کرده بود و در راس همه آن‌ها خود کرامول قرار داشت. وی عده زیادی از مخالفانش را گردن زد. پرونده جمهوری انگلستان با مرگ وی تاکنون بسته است.

پس از مرگ وی در پی بازگشت سلطنت به انگلستان٬ وی نبش قبر گردید و سر از بدنش جدا شد، سر او بر سر میله‌ای گذاشته‌شد و بر فراز کاخ وست‌مینستر قرارگرفت[۲]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "the English Civil War" (به انگلیسی). Oxford University Press. Retrieved 15 December 2010.[پیوند مرده]
  2. «۱۰ شخصیتی که نبش قبر شدند». وب‌گاه بی‌بی‌سی. ۱۱ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در آذر ۱۳۹۱. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)