الکساندر دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الکساندر دوم
Coin with Alexander II's curly-haired likeness
نیم رخ الکساندر دوم بر روی یک تترا دراخم
پادشاه سوریه
سلطنت۱۲۸–۱۲۳ پیش از میلاد
پیشیندیمتریوس دوم
جانشینکلئوپاترا تئا, آنتیوخوس هشتم
زاده۱۵۰ پیش از میلاد
درگذشته۱۲۳ پیش از میلاد
خاندانخاندان سلوکی
پدراحتمالاً الکساندر یکم
Aleksander II Zabinas.jpg

الکساندر دوم زابیناس (به یونانی: Ἀλέξανδρoς Zαβίνας) از ۱۵۰–۱۲۳ پیش از میلاد پادشاه سلوکیان در سوریه بود. او در پی شورشی که پس از ناکامی‌های سلوکیان در میانرودان در برابر اشکانیان پدیدارشده‌بود بر سر کار آمد. او ادعا می‌کرد که پسرخواندهٔ آنتیوخوس هفتم است ولی می‌نماید که فرزند بازرگانی مصری بوده باشد.

در کشاکش درگیری میان دودمان بطلمیوسی که دیمتریوس دوم در کنار کلئوپاترای دوم ایستاد، برادر کلئوپاترا -بطلمیوس هشتم- هم الکساندر را وارث تاج و تخت سلوکی خوانده و به پادشاهی او رسمیت بخشید. الکساندر توانست دیمتریوس را شکست دهد و میان سال‌های ۱۲۸-۱۲۳ (پیش از میلاد) بر بخش‌هایی از سوریه دست‌یابد؛ ولی به زودی مصر دست از پشتیبانی ازو برداشت و آنتیوخوس هشتم پسر دیمتریوس وی را شکست‌داد. الکساندر دوم برای فراهم‌آوردن توانایی دست به تاراج آرامگاه شاهان سلوکی در آنتیوک زد و حتی تندیس زئوس را ذوب‌نمود و به زودی برای این ناپارسایی که ازو سرزده بود به بند گرفتار آمد و کشته‌شد.

الکساندر دوم تنها پادشاه متاخر سلوکی است که بر روی سکه‌اش لقبش حک‌نشده‌است. زابیناس لقب او عنوانی از با ریشه آرامی و توهین‌آمیز است که معنای برده می‌باشد و دلیل این نام‌گذاری این است که وی از خاندان سلطنتی نبوده.

منابع[ویرایش]