ماری یکم، ملکه انگلستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماری اول
Maria Tudor1.jpg
پرتره اثر Antonis Mor, ۱۵۵۴
ملکه انگلستان و ایرلند
سلطنتژوئیه ۱۵۵۳ –
۱۷ نوامبر ۱۵۵۸
تاج‌گذاری۱ اکتبر ۱۵۵۳
پیشینجین گری (خلع شد) یا ادوارد ششم
جانشینالیزابت یکم
همکار پادشاهفیلیپ دوم (اسپانیا)
ملکه همسر اسپانیا
سلطنت۱۶ ژانویه ۱۵۵۶ –
۱۷ نوامبر ۱۵۵۸
زاده۱۸ فوریهٔ ۱۵۱۶
کاخ پالنشیا، گرینویچ
درگذشته۱۷ نوامبر ۱۵۵۸ (۴۲ سال)
کاخ سنت جیمز، لندن
آرامگاه۱۴ دسامبر ۱۵۵۸
همسر(ان)فیلیپ دوم (اسپانیا)
خاندانخاندان تودور
پدرهنری هشتم
مادرکاترین آراگن
دین و مذهبکلیسای کاتولیک
امضاءماری اول's signature

ماری یکم یا ماری تئودور (به انگلیسی: Mary I of England) (زادهٔ ۱۸ فوریه ۱۵۱۶ - درگذشتهٔ ۱۷ نوامبر ۱۵۵۸) از ژوئیه ۱۵۵۳ تا پایان عمر ملکهٔ انگلستان و ایرلند بود.

وی تنها دختر هنری هشتم از همسر اولش، کاترین آراگن بود. ماری به دلیل کشتار پروتستانها به «ماری خون‌ریز» (Bloody Mary) معروف است.

کودکی[ویرایش]

اگر چه ماری، آن وارث سلطنت که هنری هشتم می‌خواست نبود، اما نزد والدینش محبوب بود. در سن یازده سالگی، هنری پدر ماری، کاترین آراگن را طلاق داد تا با آن بولین ازدواج کند.

رسیدن به سلطنت[ویرایش]

Mary I by Master John.jpg

در سال ۱۵۴۷ پس از مرگ هنری هشتم، پسرش ادوارد ششم به حکومت رسید و تا پایان عمر (شش سال) پادشاه انگلستان و ایرلند بود. پس از مرگ ادوارد، جین گری (نوهٔ عمه‌اش) به مدت ۹ روز ملکهٔ انگلستان شده بود ولی در انگلیای شرقی ماری هوادارانش را متحد کرد و بسوی لندن لشکر کشید. دادلی (دوک نورتامبرلند) و حامی اصلی جین گری نتوانست کاری از پیش برد. جین داوطلبانه به سود ماری از سلطنت کناره‌گیری کرد، زیرا مایل نبود که انگلستان گرفتار جنگهای مذهبی شود.

به دستور ماری یکم، در ۱۲ فوریه سال ۱۵۵۴ جین گری که چند ماه پیش برای ۹ روز ملکهٔ انگلستان شده بود در برج لندن گردن زده شد. در کنار جین، شوهر او نیز گردن زده شد. جین گری پروتستان بود و هنگام اعدام ۱۶ سال داشت.

کشتار پروتستان‌ها[ویرایش]

ماری پس از درگذشت پدر و برادرش بر تخت سلطنت نشست و به مذهب مادر خود کاترین آراگن بازگشت. وی بر خلاف پدر با پاپ از در آشتی درآمد و یک بار دیگر آئین کاتولیک را در انگلستان مذهب رسمی قرار داد. زمین‌هائی را که پدرش از کلیسا گرفته بود، پس داد و نا گفته نماند که در طول پنج سال از سلطنت خود بیش از سیصد نفر را اعدام کرد. او با فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا، که از پاپ هم کاتولیک‌تر بود، پیمان زناشوئی بست. این همان پادشاهی است که گفته بود: «ترجیح می‌دهم همهٔ سرزمین‌های خود را از دست بدهم ولی بر هیچ بی‌دینی سلطنت نکنم».

مری در سال ۱۵۵۸ در ۴۲ سالگی احتمالاً از بیماری کیست تخمدان یا سرطان زهدان (رحم) درگذشت. پس از مرگ ماری ناخواهریش الیزابت ملکه شد.

منابع[ویرایش]