هنری چهارم انگلستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هنری چهارم
پادشاه انگلستان و لرد ایرلند
King Henry IV from NPG (2).jpg
نگاره‌ای سدهٔ شانزدهمی از هنری چهارم
دوران ۳۰ سپتامبر ۱۳۹۹ - ۲۰ مارس ۱۴۱۳
نام کامل هنری بولینگبروک
زادروز ۳ آوریل ۱۳۶۶
زادگاه قلعهٔ بولینگبروک، لینکلن‌شر
درگذشت ۲۰ مارس ۱۴۱۳ (۴۶ سال)
محل درگذشت وست‌مینستر، لندن
آرامگاه کلیسای جامع کانتربری، کنت
پیش از هنری پنجم
پس از ریچارد دوم
همسران مری دی بوهان (درگذشت ۱۳۹۴)
جوانا ناواره
پدر جان گونت، نخستین دوک لنکستر
مادر بلانش لانکاستر
فرزندان هنری پنجم (پادشاه انگلستان)
تامس لانکاستر (نخستین دوک کلارنس)
جان لانکاستر (نخستین دوک بدفورد)
هامفری (نخستین دوک گلاستر)
بلانش (همسر مختار پلاتینات)
فیلیپا (ملکهٔ دانمارک، نروژ و سوئد)
امضا Henry IV Signature.svg

هنری چهارم (به انگلیسی: Henry IV of England) با نام واقعی هنری بولینگبروک (به انگلیسی: Henry (of) Bolingbrokeپادشاه انگلستان و فرمانروای ایرلند بین سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۱۳ بود. او همچنین نخستین پادشاه از خاندان لنکستر بود.

زندگینامه[ویرایش]

هنری در ۳ آوریل ۱۳۶۶ در بولینگبروک واقع در لینکلن‌شر زاده شد و بنا بر زادگاهش هنری بولینگبروک نام گرفت. او فرزند جان گونت، نخستین دوک لنکستر بود. هنری در ۱۳۹۷ از ریچارد دوم در مقابل دوک گلاستر حمایت کرد و در نتیجه عنوان دوک هرفورد به او اعطا گردید. با این حال او را در ۱۳۹۸ تبعید نمودند. هنری پس از اینکه به منطقهٔ راونزپر در یورکشایر رسید، از ریچارد که اینک تنها مانده بود خواست تا به نفع او از قدرت کناره‌گیری نماید. بدین ترتیب او با عنوان هنری چهارم در ۱۳۹۹ بر تخت پادشاهی انگلستان نشست.

هنری چهارم در دوران حکومتش با شورش‌ها و قانون‌گریزی‌های بسیاری روبرو شد و به دلیل خالی بودن خزانه توفیقی در انجام کارهایش نیافت. ولز با رهبری اوئن گلندوئر همچنان استقلال خود را حفظ نمود و حملهٔ هنری به اسکاتلند در ۱۴۰۰ با شکست او همراه بود. پس از آن هنری پرسی (هاتسپر) و خاندانش علیه هنری چهارم با اسکات‌ها و ولزی‌ها متحد شدند اما در نبردی که در ۱۴۰۳ در شروبری روی داد شکست خوردند. هنری در سال‌های پایانی عمرش به بیماری‌های گوناگون سختی دچار شده بود. او سرانجام در ۲۰ مارس ۱۴۱۳ درگذشت و جسدش را در کلیسای جامع کانتربری به خاک سپردند.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, ISBN 0-521-43421-1
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Henry IV of England». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۰.