هنری هفتم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هنری هفتم
پرتره پادشاه هنری هفتم گل سرخ تودور در دست و در حالی که نشان پشم زرین به گردن آویخته، به تاریخ ۱۵۰۵، اثر هنرمند ناشناس، گالری ملی چهره‌نگاری، لندن (NPG 416).
پادشاه انگلستان و لرد ایرلند
سلطنت۲۲ اوت ۱۴۸۵ – ۲۱ آوریل ۱۵۰۹
تاج‌گذاری۳۰ اکتبر ۱۴۸۵
پیشینریچارد سوم
جانشینهنری هشتم
زاده۲۸ ژانویهٔ ۱۴۵۷
قلعه پمبروک، ولز
درگذشته۲۱ آوریل ۱۵۰۹ (۵۲ سال)
کاخ ریچموند، انگلستان
آرامگاه
همسر(ان)الیزابت یورک
(ازدواج ۱۴۸۶–۱۵۰۳; مرگش)
فرزند(ان)آرتور (شاهزاده ولز)
مارگارت، ملکه اسکاتلند
هنری هشتم
الیزابت تودور
ماری، ملکه فرانسه
ادموند تودور، دوک سامرست
کاترین تودور
خاندانخاندان تودور
پدرادموند تیودور، یکمین ارل ریچموند
مادرلیدی مارگارت بیوفورت
امضاءهنری هفتم's signature

هنری هفتم (به انگلیسی: Henry VII of England) (زادهٔ ۲۸ ژانویه ۱۴۵۷ در دایفد، ولز – درگذشتهٔ ۲۱ آوریل ۱۵۰۹ در انگلستان) که تا پیش از نشستن بر تخت پادشاهی هنری تودور (به انگلیسی: Henry Tudor) نام داشت، پادشاه انگلستان و فرمانروای ایرلند (لرد ایرلند) بین سال‌های ۱۴۸۵ تا ۱۵۰۹ بود. او نخستین فرمانروای خاندان تودور در انگلستان به حساب می‌آید.

هنری هفتم با شکست دادن و قتل ریچارد سوم در نبرد بازورث فیلد با پایان دادن به جنگ رزها خود و خاندانش را به قدرت رساند. بدین ترتیب او آخرین پادشاه انگلستان نام گرفت که با پیروزی در میدان نبرد به سلطنت رسیده‌است. پس از پایان جنگ داخلی هنری هفتم با موفقیت ثبات و آرامش را به کشورش بازگرداند.

دوره سلطنت هنری هفتم با نوآوری‌های اقتصادی، اداری و دیپلماتیک همراه بود. حمایت او از صنعت پشم‌ریسی انگلستان و تجارت خارجی موجب شکوفایی پایدار اقتصادی این کشور شد. گفته می‌شود هنری هفتم با اجتناب زندگی مصرفانه، به دنبال ایجاد منابع درآمدی جدید برای کشورش بود. با وجود این که پس از مرگ او رد پاهای گسترده‌ای از فساد در این بخش کشف شد، نظام مالیاتی سازمان یافته از این فعالیت‌های جدید، به توان مالی دولت ثبات بخشید.

هنری هفتم پس از ۲۴ سال حکومت در ۵۲ سالگی درگذشت و پسرش با عنوان هنری هشتم جانشین او شد.

زندگی[ویرایش]

هنری هفتم در ۲۸ ژانویه ۱۴۵۷ در قلعهٔ پمبروک در دایفد در ولز زاده شد. او نوهٔ اوئن تودور و کاترین والوا، بیوهٔ هنری پنجم بود. هنری از خاندان تودور بود و تا پیش از رسیدن به سلطنت انگلستان، هنری تودور نام داشت. او در ۱۴۸۵ موفق به شکست و کشتن ریچارد سوم، پادشاه وقت انگلستان در نبرد بازورث فیلد از سری جنگ رزها شد و خود با عنوان هنری هفتم به جای او بر تخت پادشاهی نشست. ریچارد سوم از دودمان یورک بود و هنری، دودمان تودور را بنیان نهاد و خود نخستین پادشاه آن شد. او با الیزابت یورک ازدواج کرد و پیمان صلحی را با فرانسه منعقد ساخت. هنری هفتم تا زمان مرگش در ۲۱ آوریل ۱۵۰۹ پادشاه انگلستان بود و پس از او، پسرش هنری هشتم بر تخت شاهی این کشور نشست.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1996), The Cambridge Biographical Dictionary (به انگلیسی) (First edition ed.), Cambridge University Press {{citation}}: |edition= has extra text (help)
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Henry VII of England». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]