ملکه جین دئوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ملکه جین دئوک
سلطنت647 تا 654 میلادی
پیشینملکه سئون دئوک
جانشینپادشاه موییل
نایب السلطنهعالیجناب کیم چونچو
آرامگاه
شهر سورابل
دودمانشیلا مقدس
ملکه جین دئوک
هانگول
진덕여왕
هانجا
眞德女王
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهJindeok Yeowang
مک‌کیون–ریشاورChindŏk Yŏwang
مقبره ملکه جیندئوک


ملکه جین دئوک (۶۴۷ تا ۶۵۴ میلادی) جانشین ملکه سئوندوک، بیست و هشتمین فرمانروای شیلا و دومین ملکه‌ای بود که از ۶۴۷ تا ۶۵۴ میلادی فرمانروایی می‌کرد. او دومین ملکه حاکم شیلا بود. او طی حکومتش بارها به تانگ سفر کرد و سعی کرد روابط معمولی با باکجه داشته باشد. ملکه جیندوک پس از ملکه سوندوک قدرتمندترین پادشاه زن در کره بود.


مطالعه ای وجود دارد که نشان میدهد وقتی ملکه جین دئوک به تاج و تخت رسید هیچ مردی برای ازدواج با ملکه وجود نداشت، حتی بستگان نزدیک وی. بنابراین گفته میشود ملکه جیندوک نتواسنت دیگر ازدواج کند. در دوران سلطنت وی قدرت واقعی در واقع در اختیار نیروی های تحت رهبری ژنرال کیم یوشین بود که با سرکوب شورش بیدام گروه اشراف او را تحت سلطه خود درآورده بود.

همان طور که در حکایات کیم سو هیون، لیدی من، کیم چونچو و مونهی دیده می شود، حتی در میان یک رتبه بالا، اگر رتبه خانواده متفاوت بود، ازدواج دشوار میشد مگر اینکه یک مورد غیر عادی باشد. اما ازدواج بین استخوان مقدس و استخوان پایین دشوار بود، چون راهی وجود نداشت که آسان باشد.

ملکه جیندوک در زمان به سلطنت رسیدن زنی جوان و زیبا، در اولیل ۳۰ سالگی یا کمتر بود. همینطور که گفته شد ملکه دختر کیم گوکبان است که دقیقا مشخص نیست او چند سال با برادر بزرگترش (شاه جین پونگ) فاصله داشت. اما از آنجایی که پدرش ولیعهد دونگ ریون در سال ۵۷۲ درگذشت حتی اگر فرض کنیم که گوکبان وارث کیم دونگ ریون است او در سال ۶۴۷ زمانی که ملکه جیندوک امپراطور شد او هنوز زنده بود و احتمالا ۷۶ سال داشت.

ملکه جیندوک شخصاً ابریشم دوزی کرد و حتی شعری را برای تقدیم به امپراطور چین با عنوان (آهنگ چیدانگ تایپینگ) سرود. او آخرین بازمانده از نسل سونگول بود و نام واقعی اش سونگمان است. پدرش کیم گوبان کوچک‌ترین برادر پادشاه جین پیونگ بود. مادرش هم بانو ولمیونگ بود. در طول ۷سال حکومتش مهم‌ترین نگرانی ملکه جیندئوک سیاست‌های خارجی بود. وی با کمک فرمانده کیم یوشین توانست دفاع شیلا را تقویت کند. گفته میشود ملکه جیندوک شعری نوشته است و آن را برای امپراطور چین فرستاده. در سامگوک ساگی از ملکه جیندوک به عنوان زنی زیبا و قد بلند یاد کرده است. وی همچنین سیستم جمع‌آوری مالیات پومسو را گسترش داد. مقبره وی بر روی تپه ای در شهر گیونگجو واقع شده‌است.


منابع[ویرایش]