پرش به محتوا

ملکه سئوندئوک از شیلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ملکه سئوندوک
善德王
선덕왕
ملکه حاکم شیلا
سلطنت۶۳۲–۶۴۷ میلادی
تاج‌گذاری۶۳۲
پیشینپادشاه جینپیونگ
جانشینملکه جین دئوک
زادهح. ۵۹۵ تا ۶۱۰ میلادی
درگذشته۱۷ فوریه ۶۴۷
شیلا
آرامگاه
گیونگجو در منطقه گیونگسانگبوک
پدرپادشاه جینپیونگ
مادرملکه مادر(مایا)
ملکه سئوندئوک از شیلا
نام کره‌ای
Hunminjeongeum
선덕여왕, also 선덕왕
هانجا
善德女王, also 善德王
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهSeondeok yeowang, also Seondeok wang
مک‌کیون–ریشاورSŏndŏk yŏwang, also Sŏndŏk wang

ملکه سئوندئوک (به انگلیسی: Seondeok of Silla) به عنوان ملکه دودمان شیلا، یکی از سه پادشاهی کره بود. او بیست و هفتمین حاکم شیلا، و اولین پادشاه زن در کره بود. او همچنین یکی از اولین فرمانروایان زن در تاریخ شرق آسیا و تشویقی برای یک رنسانس در اندیشه، ادبیات، و هنر در شیلا بود. قبل از آنکه او به حکومت برسد، او را به عنوان شاهزاده دوکمان می‌شناختند. او دختر نوه پادشاه جین‌هئونگ بود که بعد از پدرش به سلطنت رسید.او به توسعه فرهنگ و هنر در شیلا علاقمند بود و از طریق حمایت از بناهای تاریخی و ادبیات، تلاش نمود تا هویت ملی را تقویت کند.ملکه سئوندوک به عنوان یک پادشاه دانا و مهربان شناخته می شود که باعث شده تا به عنوان یکی از بزرگترین و برجسته ترین پادشاهان در تاریخ کره در یادها بماند.

انتخاب به عنوان وارث سلطنت

قبل از رسیدن به عنوان ملکه؛ او با عنوان شاهزاده خانم دوک مان شناخته می‌شد. بر اساس سامگوک ساگی؛ او اولین دختر پادشاه جینپیونگ از شیلا بود ولی بر اساس سایر منابع تاریخی او دومین دختر پادشاه جین پیونگ بود و بسیار جوان تر از خواهر بزرگ ترش شاهزاده خانم چون میونگ بود. خواهر زادهٔ وی یعنی پسر شاهزاده خانم چون میونگ؛ سرانجام با عنوان شاه موییل بزرگ از شیلا به تخت نشست در حالی که خواهر دیگر ملکه سوندوک یعنی خانم سونهوا سرانجام با پادشاه مو از بکجه ازدواج نموده و مادر پادشاه اویجا از بکجه نیز شد. بر اساس اکتشاف مدرکی در سال ۲۰۰۹ که نشان می‌دهد مادر اویجا ملکه ساتک بوده‌است و آنگونه که یاداشت‌های تاریخی می‌گفتند سونهوا مادر اویجا نبوده‌است؛ وجود سونهوا در هاله ای از ابهام قرار دارد. به دلیل اینکه شاه جینپیونگ پسری نداشت او سوندوک را به عنوان جانشین خود برگزید. اگرچه این موضوع سابقه نداشت ولی این اقدام احتمالاً چیزی نبود که باعث تصادم همه‌جانبه ای در داخل شیلا شود زیرا زنان در آن دوران همواره به عنوان مشاور ملکه دواگر و نائب السلطنه درجه ای قطعی از تأثیر گذاری را داشتند و بعلاوه شاه جین پیونگ خودش نیز در کش و قوس یک کودتا که توسط میشیل سازماندهی شده بود به سلطنت رسید. در جای جای کشور زنان به دلیل اینکه خط پدری وراثت به همراه خط مادری آن وجود داشت به عنوان مدیران خانواده شناخته می‌شدند. در شیلا موقعیت اجتماعی زنان نسبتاً بالا بود اما آنها همچنان به عادات و رفتارهای زنانه محدود می‌شدند و از فعالیت‌هایی که زنانه تلقی نمی‌شد منع می‌شدند. سرانجام حکومت موفقیت‌آمیز سوندوک به نوبهٔ خود باعث پذیرش حکومت دو ملکهٔ دیگر سلسله شیلا شد.

دوران سلطنت

در سال ۶۳۲ ملکه سوندوک به عنوان حاکم مستقل شیلا به تخت نشست و تا سال ۶۴۷ حکومت نمود. او اولین ملکهٔ حاکم (دو فرد دیگر ملکه جیندوک از شیلا و ملکه جین سونگ از شیلا بودند) شیلا از میان سه زن حاکم این سلسله بود و سریعاً توسط دختر عموی خود ملکه جیندوک که تا سال ۶۵۴ حکومت نمود؛ جانشین شد. در تاریخ شبه جزیره کره و در بین پادشاهان مرد آن سه پادشاه زن بودند که هر سه از شیلا بودند (ملکه سوندوک، جیندئوک و جین سونگ). دقیقاً معلوم نیست که او در چه سنی ملکه شد ولی بعضی تاریخ دانان بر این تئوری باور دارند که در آن هنگام وی در اوایل سومین یا چهارمین دههٔ زندگی اش بوده‌است. دوران حکومت سوندوک در بحبوحهٔ یک شورش خشونت‌آمیز و نبرد در کشور همسایه (بکجه) جایی که او را اغلب به خود مشغول کرده بود؛ آغاز شد. در عین حال او در خلال ۱۴ سالی که ملکهٔ شیلا بود توانست از هوش خود در جهت پیشرفت بهره ببرد. او باعث تعادل بین گروه‌های مذهبی متفرق در کره شد. زمانی که بکجه حمله نمود؛ او در جستجوی اتحادی با گوگوریو بود. زمانی که گوگوریو نیز پیکان حملهٔ خود را به سمت شیلا نشانه گرفت؛ او روابط خود را با سلسلهٔ چینی تانگ مستحکم تر نمود. او کشور را به صورت یکپارچه حفظ نمود و فرستاده‌های سلطنتی و محققین را به چین فرستاد. او همچنین به دلیل ایجاد اولیهٔ قوانین عیاری در کره و فرستادن کره ای‌های جوان به چین برای دوره‌های هنرهای رزمی مشهور است. ملکه سوندوک هرگز ازدواج نکرد و فرزندی نیز نداشت. به مانند شهبانو وو زتیان از تانگ و پدر خودش؛ او مجذوب بودائیت بود و تکمیل معابد بودایی را بر عهده گرفت. مشهورترین بنای بودایی که او ساخت معبد چوبی ۹ طبقه در هوانگ نیونگ سا بود. در هر طبقه از این بنای هشتاد متری نام یکی از همسایگان شیلا که قصد تصرف ان وجود داشت حکاکی شده بود. بون هوانگ سا و یونگ میوسا نیز تحت سرپرستی وی ساخته شدند. او چوم سونگدا یا ” برج روئیت ستارگان” را ساخت که به عنوان اولین رصد خانهٔ به جا مانده در جهان محسوب می‌شود. این برج همچنان در پایتخت قدیمی شیلا (گیونگجو) پابرجا می‌باشد. او همچنین در جهت تسکین آلام فقرا تلاش‌هایی نمود. در اولین ماه قمری از سال ۶۴۷ بیدام با شعار (حاکم زن نمی‌توانند بر کشور حکومت کنند) شورشی را آغاز کرد. سامگوک ساگی روایت می‌کند که در خلال شورش بیدام یک ستاره بر زمین سقوط کرد. بیدام از این نکته برای تشجیع حامیانش بهره برده و اشاره کرد که این نشانه ای از پایان حکومت ملکه می‌باشد. در سوی دیگر کیم یوشین به ملکه توصیه نمود که یک کایت شعله‌ور را به نشانهٔ «برگشت ستاره به محل خود» به پرواز درآورد. بعد از آن ارتش کیم یوشین حزب شورشی بیدام را شکست داد. فقط ده روز بعد از شورش بیدام او و ۳۰ نفر از مردانش توسط ملکه جیندوک در ۲۶ فوریه اعدام شدند. ملکه سوندوک در ۱۷ فوریه فوت کرد و سپس ملکه جیندوک به عنوان ملکه شیلا منصوب شد.

میراث

اعتقاد بر این است که انتخاب ملکه سوندوک بزرگ به عنوان جانشین پدرش از روی نمایش هوش زودرس وی در زمانی که شاهزاده خانمی بوده‌است تأیید شده‌است. یک داستان این چنینی (در هر دو کتاب سامگوک ساگی و سامگوک یوسا) روایت می‌کند که پدرش بسته‌ای از بذرهای گل صد تومنی را به همراه یک نقاشی که شبیه گل به نظر می‌رسید را از امپراتور تایزونگ از تانگ دریافت نمود. با نظر انداختن به گل ملکه سوندوک که در آن زمان هفت سال داشت فهمید که با اینکه گل‌ها زیبا هستند ولی شرم اور است که آنها بویی ندارند. «اگر آن گل بویی داشت زنبورها و پروانه‌ها در نقاشی در اطراف آن گل پرسه می‌زدند.» مشاهدهٔ وی در مورد فقدان بویایی گل صد تومنی صحت و یکی از بسیار نمونه‌های هوش و در نتیجه توانایی وی برای مدیریت کشور را ثابت کرد. دو داستان دیگر در مورد توانایی غیرعادی ملکه سوندوک برای پیش‌بینی اتفاقات قبل از وقوع آنها وجود دارد. در اولین مورد گفته می‌شود که یک بار ملکه سوندوک صدای جمعی از قورباغه‌های سفید را که در کنار برکهٔ دروازه یشم در زمستان غورغور می‌کردند شنید. او این موضوع را نشانه ای از حملهٔ قریب‌الوقوع پادشاهی بکجه تفسیر کرد زیرا قورباغه‌های غورغور کننده به عنوان نشانه ای از سربازان خشمگین؛ سفید به عنوان نمادی از غرب در ستاره‌شناسی (شمال غرب شیلا)؛ و دروازهٔ یشم به عنوان سمبلی برای زن (درهٔ زنان) توصیف می‌شد. زمانی که او ژنرال‌های خود را به دروازه زنان فرستاد؛ آنها توانستند تا دو هزار سرباز بکجه را دستگیر کنند. مورد دوم شامل زمانی می‌شود که ملکه سئوندوک روز و دقیقه زمان مرگش را هم دقیقاً پیش‌بینی نمود.

فوت

ملکه سوندوک ۱۵ سال بر شیلا حکومت کرد و در روز ۱۷ فوریه سال ۶۴۷ چشم از جهان فروبست. امپراطوری شیلا با دوره جدیدی رو به رو شد که فرمانروای آن یک زن بود. علی‌رغم جنگ بین گوگوریو و بکجه، تلاش زیادی برای نجات مردم و دفاع از قلمرو شیلا کرد. ملکه هیچ فرزندی و همسری نداشت بنابراین حکومتش را به شاهزاده خانم سونگ مان سپرد.

در پایان ملکه سوندوک را پس از فوت در پایتخت شیلا یعنی شهر سورابل و در منطقه گیونگ سانگ بوک به خاک سپردند.

رسانه‌ها

  • مجموعه تلویزیونی ملکه سئوندوک در سال ۲۰۰۹ ساخته شد، در این سریال به موضوع مبارزه سئوندئوک و میشیل پرداخته شده‌است.
  • سریال رؤیای فرمانروای بزرگ به فرمانروایان شیلا پرداخته‌است که زندگی‌نامه کامل ملکه سئوندوک در آن شرح داده شده است.

نگارخانه

منابع