پادشاه هونگ دئوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فهرست فرمانروایان شیلا مقدس

۱- هیوک گئسو ۵۷ ق.م - ۴ م
۲- نامهائه ۴ - ۲۴
۳- یوری ۲۴ - ۵۷
۴- تالهائه ۵۷ - ۸۰
۵- پاسا ۸۰ - ۱۱۲
۶- جیما ۱۱۲ - ۱۳۴
۷- ایل سئونگ ۱۳۴ - ۱۵۴
۸- آدالا ۱۵۴ - ۱۸۴
۹- بئول هیو ۱۸۴ - ۱۹۶
۱۰- نائه ها ۱۹۶ - ۲۳۰
۱۱- جوبان ۲۳۰ - ۲۴۷
۱۲- چئومهائه ۲۴۷ - ۲۶۱
۱۳- میچو ۲۶۲ - ۲۸۴
۱۴- یوریه ۲۸۴ - ۲۹۸
۱۵- گیریم ۲۹۸ - ۳۱۰
۱۶- هئول هائه ۳۱۰ - ۳۵۶
۱۷- نائمول ۳۵۶ - ۴۰۲
۱۸- سیلسئونگ ۴۰۲ - ۴۱۷
۱۹- نولجی ۴۱۷ - ۴۵۸
۲۰- جابی ۴۵۸ - ۴۷۹
۲۱- سوجی ۴۷۹ - ۵۰۰
۲۲- جیجئونگ ۵۰۰ - ۵۱۴
۲۳- بئوپ هئونگ ۵۱۴ - ۵۴۰
۲۴- جین هئونگ ۵۴۰ - ۵۷۶
۲۵- جینجی ۵۷۶ - ۵۷۹
۲۶- جینپیونگ ۵۷۹ - ۶۳۲
۲۷- سئوندوک ۶۳۲ - ۶۴۷
۲۸- جین دئوک ۶۴۷ - ۶۵۴
۲۹- موییل ۶۵۴ - ۶۶۱
۳۰- مونمو کبیر ۶۶۱ - ۶۸۱
۳۱- سین مون ۶۸۱ - ۶۹۱
۳۲- هیوسو ۶۹۲ - ۷۰۲
۳۳- سئونگدوک ۷۰۲ - ۷۳۷
۳۴- هیوسونگ ۷۳۷ - ۷۴۲
۳۵- گیونگ دئوک ۷۴۲ - ۷۶۵
۳۶- هیه گونگ ۷۶۵ - ۷۸۰
۳۷- سئوندوک ۷۸۰ - ۷۸۵
۳۸- وونسونگ ۷۸۵ - ۷۹۸
۳۹ سوسونگ ۷۹۸ - ۸۰۰
۴۰- آئه جانگ ۸۰۰ - ۸۰۹
۴۱- هئوندوک ۸۰۹ - ۸۲۶
۴۲- هونگدوک ۸۲۶ - ۸۳۶
۴۳- هوی گانگ ۸۳۶ - ۸۳۸
۴۴- مینائه ۸۳۸ - ۸۳۹
۴۵- سینمو ۸۳۹
۴۶- مونسونگ ۸۳۹ - ۸۵۷
۴۷- هئونان ۸۵۷ - ۸۶۱
۴۸- گیونگ مون ۸۶۱ - ۸۷۵
۴۹- هئون گانگ ۸۷۵ - ۸۸۶
۵۰- جئونگ گانگ ۸۸۶ - ۸۸۷
۵۱- جینسونگ ۸۸۷ - ۸۹۷
۵۲- هیوگونگ ۸۹۷ - ۹۱۲
۵۳- سیندوک ۹۱۳ - ۹۱۷
۵۴- گیونگ میونگ ۹۱۷ - ۹۲۴
۵۵- گیون گائه ۹۲۴ - ۹۲۷
۵۶- گیون سائه ۹۲۷ - ۹۳۵

پادشاه هونگ دئوک ( ۸۲۶ میلادی تا ۸۳۶ میلادی ) ( هانگول : 흥덕왕 ) ( هانجا : 兴德王 ) چهل و دومین پادشاه شیلا، برادر پادشاه هئون دئوک و داماد پادشاه سو سئونگ بود. نامش گیئونگوی یا سوجونگ بود. همسرش لیدی جانگوا دختر شاه سوسئونگ بود. در سال ۸۲۸ در دومین سال سلطنتش وی کیم یوجینگ را به عنوان خدمتکار خود منصوب و امور دولتی را به او سپرد و در عین حال جانگ بوگو را نیز منصوب نمود.او به عنوان سفیر چانگهیجین منصوب شد . در سال ۸۳۴ سیستم لباس تغییر یافت و تجملگرایی برای مردم ممنوع شد. در زمستان ملکه جانگوا درگذشت و او را ملکه جونگ موک نامیدند. از آنجایی که شاه هیونگدوک اندوهگین بود و نمیتوانست ملکه را فراموش کند، وزرای شاه تابلویی برافراشتند و درخواست کردند که ملکه را بازگردانند. پادشاه گفت: حتی یک پرنده هم وقتی جفتش را از دست میدهد غمگین میشود چه بیشتر وقتی جفت خوبی را از دست میدهد. شاه هیونگ دئوک جنبه خوبی از تقسیم سختی ها با مردم مانند عفو زندانیان نشان داد، علاوه بر این با گشت و گذار در منطقه جنوب، دلجویی از مردم و پرداخت مستقیم به امور امدادی پرداخت.

در سال ۸۲۸ پادشاه هیونگ دوک به جانگ بوگو دستور داد تا چانگهی جین را تاسیس کند. امپراطور اعتماد بسیار زیادی به ژنرال جانگ بوگو داشت. ادامه

امپراطور معتقد بود که اگر سیستم رتبه بندی استخوانی به طور پایدار اداره شود، نظم و انضباط حفظ خواهد شد. در زمان سلطنت امپراطور هیونگدوک چای بسیار ارزان شد و نوشیدن چای بسیار محبوب شد. چای از زمان ملکه سوندوک وجود داشته اما در این زمان بسیار محبوب شد. مشاهده میشود که بودیسم در زمان پادشاه هئوندئوک نیز رواج داشته است. دوره سلطنت این امپراطور آرام ترین دوره در اواخر دوران شیلا بود زمانی که شیلا میتوانست آخرین شعله خود را بسوزاند. اول از همه خود پادشاه هیونگدوک به امور دولتی علاقه زیادی داشت و کیم وو جینگ را به عنوان وزیر منصوب کرد، با این حال مشکل اصلی امپراطور این بود که او وارث نداشت و با مشکل روبه رو شد. ژنرال بزرگ (جانگ بوگو) وارد استان ژو در چین شد و کم کم به یک فرمانده نظامی تبدیل شد. او با امپراطورش(هیونگدوک) ملاقات کرد و با ۱۰ هزار نفر سرباز از چانگهی جین محافظت کرد. پادشاه هیونگ دئوک ژنرال کیم یوشین را گرامی داشت و او را پادشاه هونگ مو خواند. فرمانده کیم یوشین در زمان سلطنت شاه گیونگدوک پس از حدود ۱۶۰ سال به امپراطور شد. فرمانروا هیونگ دئوک در دسامبر سال ۸۳۶ پس از ۱۰ سال سلطنت در سن ۵۹ سالگی از دنیا رفت.

وقتی امپراطور چین خبر فوت شاه شیلا را شنید دستور داد پیام تسلیت فرستاده شود. طبق وصیعتش او در شمال شهرستان آنگانگ در کنار مقبره همسرش ملکه جانگوا به خاک سپرده شد.

منابع[ویرایش]