پرش به محتوا

لاتین‌نویسی کره‌ای اصلاح‌شده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

لاتین‌نویسی کره‌ای اصلاح‌شده (انگلیسی: Revised Romanization of Korean؛ کره‌ای: 국어의 로마자 표기법) (اختصاری RR) سیستم رسمی لاتین‌نویسی زبان کره‌ای در کره جنوبی است. این سیستم توسط آکادمی ملی زبان کره‌ای از سال ۱۹۹۵ توسعه داده شد و در ۷ ژوئیه ۲۰۰۰ توسط وزارت فرهنگ، ورزش و جهانگردی کره جنوبی در اعلامیهٔ شمارهٔ ۲۰۰۰–۸ انتشار عمومی یافت.[۱]

سیستم جدید، مشکلات اجرایی مک‌کیون–ریشاور را حل کرده‌است، مانند پدیده‌هایی که در آن همخوان‌ها و واکه‌های مختلف در غیاب نمادهای خاص، غیرقابل تشخیص می‌شوند. به بیان واضح تر، در سیستم مک‌کیون–ریشاور، همخوان‌های کره‌ای  (k),  (t),  (p) و  (ch) و  (k'),  (t'),  (p') و  (ch') وقتی آپاستروف برداشته شود، غیرقابل تشخیص می‌شوند. علاوه بر این، واکه‌های کره‌ای  (ŏ) و  (o), و همچنین  (ŭ) و  (u), زمانی که بریو برداشته شود، غیرقابل تشخیص می‌شوند. به خصوص در استفاده از اینترنت، که در آن حذف آپاستروف‌ها و بریوها رایج است، این باعث سردرگمی بسیاری از کره‌ای‌ها و همچنین سردرگمی خارجی‌ها شد. به همین خاطر، بازبینی با این باور صورت گرفت که اگر مک‌کیون–ریشاور بدون بازبینی رها شود، به گیج کردن مردم، هم کره‌ای‌ها و هم خارجی‌ها ادامه خواهد داد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Romanization of Korean». Korea.net. Ministry of Culture & Tourism. ژوئیه ۲۰۰۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ سپتامبر ۲۰۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۳۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]