متحدین جین‌هان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جین‌هان (تلفظ کره‌ای: [tɕin.ɦan]) کنفدراسیون ضعیف متحدین شورشی بود که تقریباً از اوایل گاه‌شماری دوران مشترک تا قرن چهارم در شبه‌جزیره کره در شرق رود ناکدونگ و استان گیونگسانگ وجود داشت. جین‌هان یکی از سه قلمروهای سم‌هان، همراه با ماهان و بایون‌هان بوده‌است. طی روند نزولی استان جین در جنوب کره، جین‌هان توسط شیلا یکی از سه پادشاهی کره فتح شد.

کنفدراسیون جین‌هان

진한 (辰韓)
جین‌هان
۱۹۴ ق‌.م–قرن ۴ پ.م
زبان(های) رایجزبان‌های هان
دین(ها)
شامونیسم کره‌ای
حکومتکنفدراسیون
دوره تاریخیتاریخ باستان
• تشکیل
۱۹۴ ق‌.م
• تسلیم به دودمان شیلا
قرن ۴ پ.م
پیشین
پسین
استان جین
دودمان شیلا
امروز بخشی از کره جنوبی
متحدین جین‌هان
هانگول
진한
هانجا
辰韓
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهJinhan
مک‌کیون–ریشاورChinhan

تاریخچه[ویرایش]

جین‌هان، مانند دیگر متحدین سم‌هان،از سردرگمی و مهاجرت پس از سقوط ویمان جوسئون یکی از بخش‌های گوجوسان در ۱۰۸ سال قبل از میلاد ظهور کرد.

فرهنگ[ویرایش]

روابط آن‌ها با جین شفاف نیست اگرچه یادداشت معاصر چینی Records of the Three Kingdoms ادعا می‌کند که جین‌هان با هم یکسان بودند (در حالی که کتابی دیگر جین را به عنوان سلف سم‌هان به‌طور کلی توصیف می‌کند). جین‌هان و بایون‌هان اساساً در فرهنگ و گوناگونی آداب و رسوم مذهبی مشترک بود و ظاهراً با یک مرز مشخص از هم جدا نشدند.

با وجود فقدان شواهد باستان شناسی، مردم ادعا می‌کنند که آن‌ها فرزندان مهاجر دودمان چین بودند که بخاطر فرار از سیاست‌های کار اجباری چین به ماهان رفتند که به آن‌ها زمینی در شرق به آن‌ها داده شد. جین‌هان همچنین چین‌هان (秦韓) نیز گفته می‌شود. به عنوان مهاجران، با استناد بر کتاب‌های تاریخی چین و کره، پادشاهان جین‌هان ممکن است از مردم ماهان باشند. [۱][۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸]

کتاب سامگوک ساگی و تاریخچه سلسله‌های شمالی توضیح می دهند که دراصل منطقه فرماندهی لیلانگ که بعدها به منطقه متحدین جین‌هان اضافه شد، پایه و اساس شیلا بود. [۳][۴][۵]

ایالات‌های کوچک عضو[ویرایش]

طبق گفته‌های سان گو ژی، جین‌هان ۱۲ ایالت کوچک از ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ خانواده داشت که از تقسیم ۶ ایالت کوچک یا قبیله تشکیل شده بودند:

 • سارو (사로국, 斯盧國)، قدرتمندترین ایالت در جین‌هان، همچنین به آن «سورابل» نیز میگفتند. در سال ۵۰۳ بعد از میلاد، سارو نامش را به «شیلا» تغییر داد.
 • گیجو (기저국, 己柢國)، در حال حاضر آندونگ.
 • بولسا (불사국, 不斯國)، در حال حاضر چانگنیئونگ
 • نان میریمیدونگ (난미리미동국, 難彌理彌凍國)، در حال حاضر میریانگ. همچنین به آن «میریمیدونگ» نیز گفته می‌شود.
 • یوم‌هه (염해국, 冉奚國)، در حال حاضر اولسان.
 • گونمی (군미국, 軍彌國)، در حال حاضر ساچئون.
 • یودام (여담국, 如湛國)، در حال حاضر گانوی.
 • هورو (호로국, 戶路國)، در حال حاضر سانگژو.
 • چوسون (주선국, 州鮮國)، در حال حاضر گیونگ‌سان.
 • مایون (마연국, 馬延國)، در حال حاضر میریانگ.
 • او-یو (우유국, 優由國)، در حال حاضر چئونگدو یا یئونگ دوک.

طبق نوشته‌های سامگوک ساگی، پادشاهی شیلا (حدوداً در حال حاضر گیونگجو)، توسط پادشاه هیوک گئسو در سال ۵۷ قبل از میلاد ایجاد شد؛ کسی که شش قبیله جین‌هان را متحد کرد. شواهد کم و متناقض درباره روابط بین نام‌های جین‌هان، سارو، سورابل و شیلا می‌باشد.

در مورد زندگی روزمره مردم جین‌هان اطلاعات کمی در دسترس است. به نظر میرسد آن‌ها شمن‌باور بوده باشند و قوانین مهم سیاسی را به خوبی انجام میدادند. کشاورزی بیشتر در زمینه برنج بود، ولی پرورش قابل توجه دام شامل اسب، گاو و مرغ و خروس بود.

موقعیت[ویرایش]

بیشتر تئوری‌ها نشان می‌دهد که جین‌هان در ناحیه‌ای قرار داشت که بعدها توسط پادشاهی شیلا اداره می شد: گیونگجو باسین و همجوار ساحل دریای ژاپن. جین‌هان در جنوب غربی با متحدین بایون‌هان و در غرب با متحدین ماهان همسایه بود. آن‌ها در شمال توسط فرمانداری چینی و ایالت ساحلی دونگایی محدود شده بودند.

منابع[ویرایش]

 1. Horesh, N. (2014). Asian Thought on China's Changing International Relations. Palgrave Macmillan. p. 175. ISBN 978-1137299321. "According to the Samguksagi entry for the 38th year of King Bak Hyeogeose of Silla, it is claimed that refugees from Qin settled in Jinhan, that is south-eastern Korea."
 2. سامگوک یوسا جلد ۱

  فارسی

  تاریخ سلسله هان جدید می نویسد: "فردی پیر از ایالت چنهان می گوید که تعدادی از مهاجران از امپراتوری چینی چین به کره آمدند و متحدین ماهان بخشی از زمین‌های خود در مرزهای شرقی خود را به آن‌ها دادند.

  چینی سنتی

  後漢書云。辰韓耆老自言。秦之亡人來適韓國。而馬韓割東界地以與之。相呼為徒。有似秦語。故或名之為秦韓。
  三國遺事 卷1
 3. ۳٫۰ ۳٫۱
  تاریخچه سلسله‌های شمالی جلد 94، تاریخچه شیلا

  فارسی

  شیلا از نسل متحدین جین‌هان بود. زمین آن‌ها در جنوب گوگوریو بود که پیش از آن برای لیلانگ (فرماندهی سلسله هانگ) بود. طبق Xiangyun (相伝) به آن‌ها جین‌هان یا چین‌هان می گفتند. پدیدآورنده‌های جین‌هان، فراری‌ها و مهاجرینی بودند که به خاطر سخت گیری‌های آن دوره زمانی سلسله چینگ به کره آمدند. ماهان به آن‌ها زمینی در شرق فرمانروایی خود داد و مردم اهل چینگ را راضی به زندگی در آنجا کرد. بعد آن، به آن‌ها چینگ هان می گفتند. زبان و نام آن‌ها با چینی‌ها مشابه بود.

  چینی سنتی

  新罗者,其先本辰韩种也。地在高丽东南,居汉时乐浪地。辰韩亦曰秦韩。相传言秦世亡人避役来适,马韩割其 东界居之,以秦人,故名之曰秦韩。其言语名物,有似中国人。....其文字、甲兵,同于中国。
  北史 卷94 列傳第82 四夷
 4. ۴٫۰ ۴٫۱
  سامگوک ساگی جلد 1

  فارسی

  موقعیت جین‌هان در شرق ماهان بود. فردی پیر می گوید که آن‌ها فراری‌هایی هستند که از سلسله چینگ بخاطر فرار از سختی‌ها به کره آمدند و ماهان به آن‌ها گفت که به آن‌ها زمین شرق خود را خواهد داد.

  چینی سنتی

  前此 中國之人 苦秦亂東來者衆 多處馬韓東 與辰韓雜居 至是寖盛 故馬韓忌之 有責焉
  三國史記 新羅本紀 卷1 赫居世居西干
 5. ۵٫۰ ۵٫۱
  ری ژی لو جلد 29

  فارسی

  موقعیت جین‌هان در شرق ماهان بود. آن‌ها فراری‌هایی بودند که از سلسله چینگ بخاطر فرار از سختی‌ها به کره آمدند. ماهان به آن‌ها گفت که به آن‌ها زمین شرق خود را خواهد داد. آن‌ها قلعه خود را ساختند؛ زبان آن‌ها مشابه زبان مردم سلسله چینگ بود. به آن‌ها چینگ هان می گفتند.

  چینی سنتی

  辰韩亦曰秦韩,相传言秦世亡人避役来适,马韩割其东界居之。以秦人故,名之曰秦韩。其言语名物有似中国人。
  日知錄 卷29
 6. تاریخچه سه پادشاهی کتاب وی، جلد 30، تاریخچه جین‌هان

  فارسی

  موقعیت جین‌هان در شرق ماهان بود. فردی پیر می گوید که آن‌ها فراری‌هایی هستند که از سلسله چینگ بخاطر فرار از سختی‌ها به کره آمدند و ماهان به آن‌ها گفت که به آن‌ها زمین شرق خود را خواهد داد.

  چینی سنتی

  辰韓在馬韓之東,其耆老傳世,自言古之亡人避秦役來適韓國,馬韓割其東界地與之。
  三國志 魏書卷30辰韓伝
 7. کتاب هان جدید جلد 85، تاریخچه جین‌هان

  فارسی

  مردم جین‌هان فراری‌هایی بودند که از سلسله چینگ بخاطر فرار از سختی‌ها به کره آمدند و ماهان به آن‌ها گفت که به آن‌ها زمین شرق خود را خواهد داد. در جین‌هان، به کشور "بنگ (邦) " ، به پیکان تیر "هو (弧)" ، به دزد "کو (寇)" ، به ژیانگجیو "ژیانگهانگ " (行觴)( چرخش فنجان نوشیدنی الکلی) و به همدیگر "تو (徒)" می گفتند. زبان آن‌ها مشابه زبان مردم سلسله چینگ بود. به آن مکان همچنین چینگ هان می گفتند.

  چینی سنتی

  耆老自言秦之亡人,避苦役,適韓國,馬韓割東界地與之。其名國為邦,弓为弧,賊為寇,行酒為行觴,相呼為徒,有似秦語,故或名之為秦韓。
  後漢書 卷85辰韓伝
 8. کتاب جین جلد 97، تاریخچه جین‌هان

  فارسی

  موقعیت جین‌هان در شرق ماهان بود. . آن‌ها فراری‌هایی بودند که از سلسله چینگ بخاطر فرار از سختی‌ها به کره آمدند. ماهان به آن‌ها گفت که به آن‌ها زمین شرق خود را خواهد داد. آن‌ها قلعه خود را ساختند؛ زبان آن‌ها مشابه زبان مردم سلسله چینگ بود. به آن‌ها چینگ هان می گفتند.

  چینی سنتی

  辰韓在馬韓之東,自言秦之亡人避役入韓,韓割東界以居之,立城柵,言語有類秦人,由是或謂之爲秦韓。
  晋書 巻97辰韓伝