پرش به محتوا

پادشاه هیو گونگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مقبره شاه هیوگونگ


پادشاه هیو گونگ (۸۶۷ میلادی تا ۹۱۲ میلادی) (هانگول: 효공왕) (هانجا: 孝恭王) پنجاه و دومین پادشاه شیلا بود او نیز مانند فرمانروای قبلی به عیش و نوش می‌پرداخت و به امورات کشوری رسیدگی نمی‌کرد و با شورش‌هایی که به وقوع پیوست بسیاری از قلمرو شیلا از بین رفت. هیو گونگ پسر پادشاه هئونگانگ بود، وی توسط عمه اش ملکه جین سونگ به عنوان ولیعهد منصوب شد و پس از کناره‌گیری عمه اش از تاج و تخت شاه شد.

سلطنت[ویرایش]

نام اصلی پادشاه هیو گونگ یو بود و او به عنوان پسر امپراتور هئونگانگ به دنیا آمد، در حالی که او در راه بود زنی را با چهره ای زیبا دید و او را برای ازدواج فرا خواند و بعدها هیو گونگ به دنیا آمد. مادر شاه هیو گونگ تنها کسی است که از یک خانواده عادی بود نه یک خانواده اشرافی یا سلطنتی.

شاهزاده یو (هیو گونگ) بزرگ شد او قد بلند و خوش تیپ بود.

پادشاه هیو گونگ در طول سلطنتش به برگذاری مراسمات و جشن‌ها و خوشگذرانی مشغول بود.

در بین سال‌های ۹۰۰ میلادی شیلا که با بی‌توجهی پادشاه پیشین از بین رفته بود هیو گونگ با شنیدن اینکه وسعت سرزمینش روز به روز کاهش پیدا می‌کند بسیار نگران شد اما نتوانست از آن دفاع کند. وی به همه اربابان قلعه دستور داد بیرون بروند و جنگ نکنند و دیوارها را محکم نگه دارند. پادشاه هیو گونگ پنجاهو دومین شاه شیلا در پایان در سال ۹۱۲ و پس از حدود ۱۵ سال سلطنت درگذشت و پس او، امپراتور سین دوک به تخت نشست.

منابع[ویرایش]