پادشاه جینجی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فهرست فرمانروایان شیلا مقدس

۱- هیوک گئسو ۵۷ ق.م - ۴ م
۲- نامهائه ۴ - ۲۴
۳- یوری ۲۴ - ۵۷
۴- تالهائه ۵۷ - ۸۰
۵- پاسا ۸۰ - ۱۱۲
۶- جیما ۱۱۲ - ۱۳۴
۷- ایل سئونگ ۱۳۴ - ۱۵۴
۸- آدالا ۱۵۴ - ۱۸۴
۹- بئول هیو ۱۸۴ - ۱۹۶
۱۰- نائه ها ۱۹۶ - ۲۳۰
۱۱- جوبان ۲۳۰ - ۲۴۷
۱۲- چئومهائه ۲۴۷ - ۲۶۱
۱۳- میچو ۲۶۲ - ۲۸۴
۱۴- یوریه ۲۸۴ - ۲۹۸
۱۵- گیریم ۲۹۸ - ۳۱۰
۱۶- هئول هائه ۳۱۰ - ۳۵۶
۱۷- نائمول ۳۵۶ - ۴۰۲
۱۸- سیلسئونگ ۴۰۲ - ۴۱۷
۱۹- نولجی ۴۱۷ - ۴۵۸
۲۰- جابی ۴۵۸ - ۴۷۹
۲۱- سوجی ۴۷۹ - ۵۰۰
۲۲- جیجئونگ ۵۰۰ - ۵۱۴
۲۳- بئوپ هئونگ ۵۱۴ - ۵۴۰
۲۴- جین هئونگ ۵۴۰ - ۵۷۶
۲۵- جینجی ۵۷۶ - ۵۷۹
۲۶- جینپیونگ ۵۷۹ - ۶۳۲
۲۷- سئوندوک ۶۳۲ - ۶۴۷
۲۸- جین دئوک ۶۴۷ - ۶۵۴
۲۹- موییل ۶۵۴ - ۶۶۱
۳۰- مونمو کبیر ۶۶۱ - ۶۸۱
۳۱- سین مون ۶۸۱ - ۶۹۱
۳۲- هیوسو ۶۹۲ - ۷۰۲
۳۳- سئونگدوک ۷۰۲ - ۷۳۷
۳۴- هیوسونگ ۷۳۷ - ۷۴۲
۳۵- گیونگ دئوک ۷۴۲ - ۷۶۵
۳۶- هیه گونگ ۷۶۵ - ۷۸۰
۳۷- سئوندوک ۷۸۰ - ۷۸۵
۳۸- وونسونگ ۷۸۵ - ۷۹۸
۳۹ سوسونگ ۷۹۸ - ۸۰۰
۴۰- آئه جانگ ۸۰۰ - ۸۰۹
۴۱- هئوندوک ۸۰۹ - ۸۲۶
۴۲- هونگدوک ۸۲۶ - ۸۳۶
۴۳- هوی گانگ ۸۳۶ - ۸۳۸
۴۴- مینائه ۸۳۸ - ۸۳۹
۴۵- سینمو ۸۳۹
۴۶- مونسونگ ۸۳۹ - ۸۵۷
۴۷- هئونان ۸۵۷ - ۸۶۱
۴۸- گیونگ مون ۸۶۱ - ۸۷۵
۴۹- هئون گانگ ۸۷۵ - ۸۸۶
۵۰- جئونگ گانگ ۸۸۶ - ۸۸۷
۵۱- جینسونگ ۸۸۷ - ۸۹۷
۵۲- هیوگونگ ۸۹۷ - ۹۱۲
۵۳- سیندوک ۹۱۳ - ۹۱۷
۵۴- گیونگ میونگ ۹۱۷ - ۹۲۴
۵۵- گیون گائه ۹۲۴ - ۹۲۷
۵۶- گیون سائه ۹۲۷ - ۹۳۵

شاه جینجی بیست و پنجمین پادشاه شیلا پس از جین هئونگ بود. او به وسیله میشیل که به او قول داد او را ملکه کند و با عوض کردن وصیت پدرش که در دست میشیل بود شاه شد.او دومین پسر شاه جین هیونگ و ملکه سادو بود. برادر بزرگتر او ولیعهد دونگ ریون در سال 572 درگذشت و او به عنوان ولیعهد انتخاب شد. رسیدن او به تاج و تخت با دیدگاه های متفاوتی همراه بود و برخی به شیوه زندگی او اعتراض داشتند. شیلا در طول سلطنت شاه جینجی همچنان با حملات باکجه رو به رو شد. در سال دوم سلطنت خود، باکجه به غرب شیلا حمله کرد، ارتش شیلا به فرماندهی سیجونگ باکجه را شکست داد و جینجی چندین قلعه از جمله ناریسئو ساخته بود.

در زمان سلطنت پادشاه جینجی دربار درگیر شد و مقامات و وزیران به شدت دچار اختلاف شدند و حملات بی وقفه نیروهای بکجه باعث خسارت بزرگی به شیلا شد اما شاه به آنها توجهی نکرد و به زندگی مجلل خود ادامه داد و جز نوشیدنی و ضیافت با زنان مختلف کاری انجام نداد. در نتیجه مقامات و مردمش از او خواستند که از سلطنت کناره گیری کند. در اصل گفته میشود که جینجی توسط مادرش یعنی ملکه سادو به دلیل امتناع از ازدواج با خواهرش (در برخی روایت ها، خواهر زاده اش) بانو میشیل از سلطنت خلع شد.

او قول داد که پس از شاه شدن با او ازدواج کند و او را ملکه خود کند اما به محض اینکه تاج و تخت را به دست گرفت نظرش تغییر کرد.

پس از اینکه جینجی عاشق زنی دیگر شد علاقه خود را نسبت به میشیل از دست داد. شاه جینجی برکنار شده سپس به حبس فرستاده شد و سه ماه بعد از دنیا رفت.

برادر زاده او یعنی شاهزاده باک جونگ که در آن زمان 10 سال داشت سپس به عنوان شاه جدید معرفی شد، اما از آنجایی که او برای سلطنت هنوز جوان بود، ملکه سادو سال ها به عنوان نایب السلطنه خدمت کرد.

میتوانید برکناری شاه جینجی را در قسمت دوم سریال ملکه سوندوک تماشا کنید.

شاه جینجی عاشق یک دختر دهقانی شد و او را به قصر آورد تا او را یکی از کنیزهای خود کند. اما زن قبول نکرد زیرا قبلاً با مرد دیگری ازدواج کرده بود. از او خواست که او را رها کند و نزد شوهرش بازگردد. پادشاه از او پرسید که آیا می‌دانست که می‌تواند به خاطر امتناع او بمیرد؟ زن به او گفت که می‌داند، اما با وجود این، باز هم قبول نکرد، زیرا نمی‌تواند همزمان با داشتن دو شوهر زندگی کند. پادشاه دوباره از او پرسید که آیا می‌دانی که می‌تواند شوهرش را هم بدون مشکل بکشد؟ زن به او گفت که می داند اما ترجیح می دهد بمیرد تا با مرد دیگری زندگی کند. سپس پادشاه از او پرسید که اگر ازدواج نکرده باشد می‌تواند او را بپذیرد؟ زن پاسخ داد: بله، بالاخره او را رها کرد. در همان سال، پادشاه جینجی از سلطنت کنار رفت و درگذشت. دو سال پس از مرگ او، شوهر این زن نیز درگذشت. ده روز پس از مرگ شوهر، روح پادشاه جینجی به ملاقات زن در خانه اش رفت و به او یادآوری کرد که او گفته است اگر ازدواج نکرده باشد، او را می پذیرد. سپس زن این موضوع را به مادر و پدرشوهرش گفت و از آنها رضایت خواست. والدین شوهر متوفی از ترس این که مبادا در صورت سرپیچی از پادشاه، پسرشان در آخرت دچار عذاب شود، به او اجازه دادند. و به این ترتیب هفت روز خانه زن پر از دود و بوی عود شد. پس از هفت روز، دود و بو از بین رفت. روح پادشاه جینجی نیز رفت. به زودی این زن باردار شد و فرزندی به نام "بیهیونگ" به دنیا آورد.

 

منابع[ویرایش]