فیلیپ چهارم (فرانسه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فیلیپ چهارم (فرانسه)
پادشاه فرانسه
Bézard - Philippe IV le bel.jpg
تندیس فیلیپ چهارم در آرامگاهش
دوران ۱۲۸۵-۱۳۱۴
لقب(ها) زیبا
زادروز ۱۲۶۸
زادگاه فونتن بلو، فرانسه
درگذشت ۲۹ نوامبر ۱۳۱۴
محل درگذشت فونتن بلو، فرانسه
آرامگاه کلیسای سن-دنی
پیش از لویی دهم
پس از فیلیپ سوم
دودمان کاپتی
پدر فیلیپ سوم
مادر ایزابل آراگونی
فرزندان لویی دهم
فیلیپ پنجم
شارل چهارم
ایزابلای فرانسه

فیلیپ چهارم با فرنام زیبا (به فرانسوی: Philippe IV le Bel) (زاده۱۲۶۸-مرگ۲۹ نوامبر۱۳۱۴ (میلادی)) پادشاه فرانسه از ۱۲۸۵ تا زمان مرگش بود.

زندگینامه[ویرایش]

وی از خاندان کاپتی‌ها و پسر فیلیپ سوم از همسرش ایزابل آراگونی بود. وی از آنجا که چهره‌ای زیبا داشت در تاریخ لقب زیبا یافته است.

فیلیپ چهارم یهودیان را زیر فشار گذاشت و دارایی‌های‌شان را ربود تا با آن ارتشش را سر و سامانی دهد. کلیسای کاتولیک او را به دلیل ولخرجی‌هایش محکوم نمود.

فیلیپ چهارم به دلیل تعارضاتش با پاپ‌ها مشهور است. در زمان پاپ بونیفاس هشتم (Boniface VIII) او برای روحانیان نیز وضع مالیات کرد که این امر اعتراض شدید پاپ را برانگیخت. پاپ طی فرمانی روحانیان را از پرداخت مالیات به حکومتی این‌جهانی منع کرد و در تلافی آن فیلیپ نیز خروج سکه از فرانسه را ممنوع کرد و بدین ترتیب پاپ از عواید فرانسه محروم شد. مدتی بعد سربازان فیلیپ پاپ بونیفاس را حبس کردند و در سال ۱۳۰۵ فیلیپ یکی از هوادارانش بنام کلمنت پنجم را در مقام پاپی پذیرفت و او را وادار کرد در شهر آوینیون فرانسه و تحت انقیاد و نظارت وی «فیلیپ» زندگی کند. وی به دلیل نیاز به پول برای جنگ با فلاندری‌ها و انگلیسی‌ها چشم طمع به دارایی‌های شوالیه‌های معبد دوخت و استاد اعظم، ژاک دو موله (به انگلیسی: Jacques de Molay) از شوالیه‌های معبد را دستگیر کرد و پاپ را در فشار گذاشت تا آنها را سرکوب کند.

جنگ مهمیزهای زرین در نزدیکی کورتره که سپاهی در برگیرنده دوهزار و پانصد شهسوار و شوالیه و چهار هزار سرباز پیاده که برای سرکوبی شورش فلاندرها گسیل شده بود به شکست انجامید و پادشاه را بسیار شرمنده کرد. این سرشکستگی سپاهی که در جنگ‌های صلیبی همراهی داشت می‌توانست به کافر خواندن شاه بینجامد، ولی فیلیپ از نفوذش بر پاپ کلمنت پنجم در این مورد سود برد. چندی پس از آن هم شوالیه‌ها را بازداشت و دچار دادگاه‌های مذهبی کرد. سرنوشت دارایی‌ها و اندوخته‌های شهسوارانی که در جنگ‌های صلیبی پیکار کردند نیز در هاله‌ای از ابهام است، گویا دسته‌ای از اینان در روزگار فیلیپ که می‌خواسته دارایی هایشان رابه دست بیاورد از دست وی گریخته و خود را به اسکاتلند رسانده‌اند. واپسین شهسوار نامی جنگ‌های صلیبی ژاک دوموله نام داشت که وی را در پاریس به چوبی بستند و به آتش کشیدند. تاریخ نگاران گفته‌اند که او در میان گدازه‌های آتش پاپ و فیلیپ چهارم را نفرین کرده و آنها را تا یک سال دیگر به پیش خداوند فراخوانده بود. گویا یک سال پس از آن نیز فیلیپ و پاپ کلمنت پنجم مردند.

فیلیپ چهارم در هنگام شکار دچار حادثه شد و درگذشت. وی را در سن‌دنی به خاک سپردند. پس از وی لویی دهم به پادشاهی رسید.

منابع[ویرایش]

  • Goyau, Georges. "Philip IV (the Fair)." The Catholic Encyclopedia, Volume XII. 1911. [۱]
  • Knights Templar History and Mythology [۲]

پیوند به بیرون[ویرایش]