کاپتی‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خاندان کاپتی
Héraldique blason France Gelde.svg
زره و اسلحه کاپتی
کشور فرانسه
خانه اجدادی رابرتین
عنوان‌ها
موسس هوگو کاپت
رئیس کنونی منازعه
سال تاسیس ۹۸۷
تاریخ فرانسه
Carte de France dressée pour l'usage du Roy Delisle Guillaume 1721.JPEG
این‌ها بخشی از این رده هستند

فرانسه درگاه
گاهشماری
نشان درگاه درگاه فرانسه

دودمان کاپِتی پس از کارولنژی‌ها از سال ۹۸۷ تا ۱۳۲۸ میلادی بر فرانسه فرمان راندند. سه شاخه از این دودمان با نام‌های والواها، دودمان بوربون‌ها و افسران بر فرانسه فرمان راندند.

از برآمدن تا سرنگونی[ویرایش]

نخستین مرد نیرومند این خاندان هوگ بزرگ بود. او در دوره ناتوانی کارولنژی‌ها قدرت و اعتبار بسیاری به دست آورد. پسر او، هوگو کاپه، که در آغاز چون پدر کنت پاریس بود توانست از ناتوانی واپسین شاه کارولنژی و نیز همیاری امپراتوران آلمان و اسقف رمس بهره گرفته و به پادشاهی برسد. هرچند تا سالها کلیسای کاتولیک او را به شاهی فرانسه نمی‌پذیرفت. همچنین کاپسین‌ها درآغاز برهمه فرانسه چیرگی نداشتند و با گذشت زمان بر مرزهای کشورشان افزودند.

پادشاهی کاپسین‌ها با کشاکش جنگ‌های صلیبی همدوره بود و برخی از این پادشاهان نیز خود در جنگهای صلیبی شرکت کردند و حتی لویی نهم برای دلاوریهایش در جنگ با مسلمانان از سوی کلیسا پس از مرگ، سن‌لویی یا لویی قدیس خوانده شد.

پس از لویی دهم فرانسه دچار مشکلی به نام جانشینی پادشاه شد چرا که تا زمانی که لویی زنده بود پسری نداشت. همسر لویی دهم که آبستن بود ولی پس از مرگ شوهر پسری به دنیا آورد که از آغاز زاده شدن به پادشاهی فرانسه رسید و نام ژان یکم را بر او گذاردند؛ ولی این پادشاه نوزاد نیز پنج روز بیشتر زنده نماند و به ناچار عمویش به نام فیلیپ پنجم به شاهی برداشته شد؛ ولی چون فیلیپ پنج هم فرزند پسری نداشت باز فرانسه دچار تنگنای جانشینی شد و پس از مرگ فیلیپ برادر جوانتر وی شارل چهارم به پادشاهی رسید. از آنجا که از شارل نیز فرزند پسری نمانده بود که جانشین وی شود سرانجام پادشاهی به دودمان والواها رسید که شاخه‌ای از کاپسین‌ها بودند.

فهرست پادشاهان کاپتی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی