تغذیه دام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تغذیه دام (Animal Nutrition) بر روی احتیاجات غذایی جانوران به‌ویژه در کشاورزی و تولید غذا تمرکز می‌کند، اما هم باغ وحش، اکواریوم‌ها و مدیریت حیات وحش نیز استفاده می‌شود.

غذا به ماده‌ای اطلاق می‌شود که جانوران بتوانند پس از خوردن، آن را هضم و جذب کرده و به مصرف برسانند. غذا به‌طور کلی برای توصیف هر ماده ای که قابل خوردن باشد استفاده می‌شود.

غلات به صورت دانه یا علوفه، بقولات علوفه‌ای به عنوان مثال غذا نامیده می‌شود.

مادهٔ مغذی به آن قسمت از ماده غذایی که به مصرف واقعی جانور می‌رسد مادهٔ مغذی گفته می‌شود.

بر اساس آخرین طبقه‌بندی مواد غذایی از چندین ماده مغذی اصلی تشکیل شده‌است. که در طول صد سال اخیر دچار تغیرات زیادی شده‌است. روش‌های آزمایشگاهی برای سنجش این مواد مغذی چه به روش آنالیز تقریبی، چه با تحول و پیشرفت وسایل و تجهیزات نوین همواره با چالش‌هایی روبرو بوده و لازم است محققین و دامداران تنوع تکنیک‌ها و روش‌ها و صحت و دقت دستگاه‌های موجود را در کنار عوامل اقتصادی در نظر داشته باشند.

غذا عمدتاً از دو جزء اصلی آب و ماده خشک تشکیل شده‌است. ماده خشک نیز از دو بخش مواد غیر آلی (مواد معدنی) و مواد آلی (کربوهیدرات‌ها، لیپیدها، پروتئین‌ها، اسیدهای نوکلئیک، اسیدهای آلی و ویتامین‌ها و …) تشکیل شده‌است.

پیشرفت‌های جدید در تغذیه دام[ویرایش]

با پیشرفت علم تغذیه دام در طول سال‌های گذشته سرعت افزایش داده‌های مختلف از سطح تمام بدن دام به سطح سلولی و ملکولی درک ما را از مدل‌های تغذیه ای خطی به سمت معادلات پیچیده‌تر ریاضی و منطبق با شرایط مزرعه توسعه داده‌است. در حال حاضر بررسی مکانیسم‌های تغذیه ای با کرانه‌های سایر علوم در رایانه، ژنتیک، زیست‌شناسی ملکولی و سلولی، علوم اومیکس، بانک‌های اطلاعاتی بسیار پیشرفته چرخه‌های بیوشیمی و بیولوژیک دانش تغذیه دام را به سطح عالی و هسته مرکزی بسیاری از علوم تبدیل کرده‌است. امروزه در کنار استفاده از تکنیک‌های برون تنی و درون تنی علوم جدید به عنوان یک ابزار در خدمت متخصص تغذیه دام قرار گرفته‌است. دانش نوتروژنومیک و پروتئومیک دریچه‌های جدیدی فراروی متخصصین و تولیدکنندگان قرار داده‌است. با پیشرفت ژنتیکی عجیبی که در سال‌های اخیر در بهره‌برداری از توان ژنتیک دام‌ها اتفاق افتاده‌است، تنظیم جیره‌های صحیح منطبق با نیازهای این دام‌های جدید، اشراف به جوانب علم تغذیه و سیار علوم بیش از پیش داغ تر کرده‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]