سربه‌نیست کردن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سر به نیست کردن زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از نظر عموم پنهان شود که علت آن می‌تواند قتل یا آدم‌ربایی باشد یا حتی دستگیر مخفیانه باشد. سر به نیست کردن مطابق ماده ۷ بند ۲ پاراگراف (i) معاهدهٔ رم که اساسنامهٔ دیوان کیفری بین‌المللی[۱] را مقرر کرده‌است از سال ۲۰۰۲ جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود. مطابق اساسنامه رم سر به نیست کردن اشخاص به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فردی توسط دولت یا سازمانی سیاسی ربوده، دستگیر یا زندانی شده درحالی‌که آن سازمان یا دولت از پذیرفتن دستگیری‌اش سر باز می‌زنند یا اطلاعی از محل زندانی بودن او ارائه نمی‌دهند.

سابقه در کشورهای مختلف[ویرایش]

چچن[ویرایش]

تا کنون ۵٬۰۰۰ نفر از سال ۱۹۹۹ در چچن ناپدید شده‌اند که اغلب آن‌ها در مدت جنگ دوم چچن بوده‌است.

عراق[ویرایش]

در هنگام حکومت صدام حسین هزاران تن از مخالفانش ناپدید شدند.

عملیات کندر در جنگ کثیف آرژانتین[ویرایش]

یادبود افراد گمشده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۴ ۳۰ سال پس از گم شدنشان.

در مدت جنگ کثیف آرژانتین دولت پس‌از دزدیدن مخالفان به آن‌ها مواد مخدر تزریق می‌کرد و آن‌ها را از هواپیما به اقیانوس آتلانتیک پرت می‌کرد، بدون اینکه اثری از فرد باقی بماند.

شوروی[ویرایش]

در شوروی افراد را به تبعید بدون حق نامه‌نگاری محکوم می‌کردند که باعث می‌شد فرد بدون رد خاصی برای مدت زیادی ناپدید شود اوج این فعالیت‌ها هنگام رهبری استالین بود.

صحرای غربی[ویرایش]

مدارک زیادی در دست است که نشان می‌دهد افراد زیادی در مدت حکومت مراکش دزدیده یا به قتل رسیده‌اند[۲] از سال ۱۹۷۲ که حکومت مراکش به سرکار آمده است ۱٬۵۰۰ نفر ناپدید شده‌اند.

ایران[ویرایش]

پیروز دوانی نمونه‌ای از سر به نیست کردن مخالفان در ایران است. او در تاریخ ۳ شهریور ۱۳۷۷ از منزل خود به قصد رفتن به خانه خواهرش خارج شده و دیگر برنگشت. او چند ماه پیش، از زندان آزاد شده و به انتشار جزوه‌ای افشاگرانه مشغول بود. از آن زمان تاکنون اثری از پیروز دوانی بدست نیامده و قوه قضاییه هم قتل او را تأیید نکرده‌است اما بر اساس اعترافات متهمان قتل‌های زنجیره‌ای، او در همان روزها به قتل رسیده و جنازه‌اش در کنار خطوط راه آهن سوزانده و دفن شده‌است.[۳]

در فیلم‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. اساسنامه رم به زبان فرانسوی
  2. (اسپانیایی) AFADEPRESA Asocciation of families of Saharaui Convicts and Disappearances: Disappearances
  3. بازخوانی تناقض‌های پرونده قتل‌های زنجیره‌ای

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]