نیکولای یژوف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نیکولای یژو)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیکولای یژو
Ежов Николай Иванович 1895-1939.jpg
Yezhov in uniform
People's Commissar for Water Transport
مشغول به کار
۶ آوریل ۱۹۳۸ – ۹ آوریل ۱۹۳۹
پس ازNikolay Pakhomov
پیش ازNone-position abolished
کمیساریای خلق در امور داخلی
مشغول به کار
۲۶ سپتامبر ۱۹۳۶ – ۲۵ نوامبر ۱۹۳۸
پس ازگنریخ یاگودا
پیش ازلاورنتی بریا
People's Commissar for State Security[نیازمند منبع]
مشغول به کار
۲۷ ژانویه ۱۹۳۷ – ۲۵ نوامبر ۱۹۳۸
Candidate member of the 17th پلیتبوروی کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی
مشغول به کار
۱۲ اکتبر ۱۹۳۷ – ۳ مارس ۱۹۳۹
Member of the 17th دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی
مشغول به کار
۱ فوریه ۱۹۳۵ – ۳ مارس ۱۹۳۹
اطلاعات شخصی
زاده
Nikolai Ivanovich Yezhov

۱ مهٔ ۱۸۹۵
سن پترزبورگ، امپراتوری روسیه
درگذشت۴ فوریهٔ ۱۹۴۰ (۴۴ سال)
مسکو، جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
ملیتاتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
حزب سیاسیحزب کمونیست اتحاد شوروی
همسر(ان)Antonia Titova (1919-1930)
Yevgenia Feigenberg (1930-1938; her death; 1 child)
فرزندانNatasha Yezhova
Natalia Khayutina (adopted)
امضا
لقب(ها)روسی: Ежевика (Blackberry)
Iron Hedgehog

نیکولای یژو (۱ مهٔ ۱۸۹۵ – ۴ فوریهٔ ۱۹۴۰) یکی از مسولان پلیس مخفی شوروی زیر نظر جوزف استالین بود. او از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۸ در دوران پاکسازی بزرگ رئیس اِن‌کاوه‌ده بود.[۱] عبارت یژُوشچینا به معنای دوران یژو که در سال‌های استالین‌زدایی ۱۹۵۰ ابداع شد از نام وی نشأت گرفته‌است. پس از دستگیری‌ها و اعدام‌های گسترده زیر نظر او سرانجام یژو قربانی اعمال خود شد. او دستگیر، و تحت شکنجه اقرار به اعمال ضد شوروی کرد، و در سال ۱۹۴۰ اعدام گردید. با آغاز جنگ جهانی دوم تصویر او از سیاست عمومی محو شد.[۲]

ایام آغازین[ویرایش]

یژو یا در سن پترزبورگ (براساس زندگی‌نامه رسمی وی در شوروی سابق)، یا در سوالکی گوورنوریت لهستان به دنیا آمده‌است. در برگه ای که در سال ۱۹۲۱ توسط وی نوشته شده‌است، یژو ادعا کرده‌است که می‌تواند به زبانهای لهستانی و لیتوانیایی سخن بگوید.

او تنها موفق به تکمیل تحصیلات ابتدایی شد. از سال ۱۹۰۹ تا سال ۱۹۱۵، به عنوان دستیار در خیاطی و کارگر کارخانه، کار کرد. وی از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ در ارتش سلطنتی روسیه خدمت کرد. شش ماه قبل از انقلاب اکتبر روسیه، یعنی در ۵ می ۱۹۱۷، به بلشویک‌ها پیوست و در طول جنگ داخلی روسیه در ارتش سرخ فعالیت کرد. پس از فوریه ۱۹۲۲، وارد نظام سیاسی شد و عمدتاً به عنوان منشی کمیته‌های مختلف منطقه ای حزب کمونیست مشغول به کار شد. در ۱۹۲۷، به بخش حسابداری و توزیع حزب منتقل شد؛ که در آنجا به عنوان آموزشگر و رئیس بخش عمل می‌کرد. از سال ۱۹۲۹ تا سال ۱۹۳۰، معاون کمیسر خلق در امور کشاورزی بود. در نوامبر سال ۱۹۳۰، به ریاست چند بخش از حزب کمونیست، مانند بخش امور ویژه، بخش کارکنان و بخش صنعت گماشته شد. در سال ۱۹۳۴ به عضویت کمیته مرکزی حزب کمونیست انتخاب شد و در سال بعد از آن منشی کمیته شد. از فوریه سال ۱۹۳۵ تا مارس ۱۹۳۹ نیز، رئیس کمیسیون مرکزی کنترل حزب بود.

منابع[ویرایش]

  1. E. Garrison Walters (1988). The Other Europe: Eastern Europe to 1945. Syracuse University Press. p. 321. ISBN 0-8156-2440-9. Retrieved 12 August 2015.
  2. Marc Jansen and Nikita Petrov, Stalin's Loyal Executioner: People's Commissar Nikolai Ezhov, 1895-1940 (Hoover Institution Press, 2002: ISBN 0-8179-2902-9), p. 210.