ستاد ارتباطات دولت بریتانیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ستاد ارتباطات دولت انگلیس

ستاد ارتباطات دولت انگلیس (به انگلیسی: Government Communications Headquarters) (GCHQ) نام نهادی در دولت بریتانیا که مسئول عملیات جاسوسی سیگنال، عملیات نظامی و حفاظت اطلاعات در کشور انگلستان، واقع در شهر چلتنهام است.

این سازمان تحت نظارت کمیته مشترک اطلاعات بریتانیا است و به شکل موازی با ام آی ۵ و سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا کار می‌کند.[۱] این سازمان در منطقه «دونات» شهر «چلتنهام» مستقر است.[۲]

ساختار[ویرایش]

مسئولیت این سازمان با وزارت امور خارجه است اما از آنجا که جزئی از این وزارت محسوب نمی‌گردد، دارای رییس خارج از پرسنل امور خارجه است. رییس فعلی سازمان «رابرت هانیگان» (Robert Hannigan) و یک هیئت مدیره است. اعضای این هیئت را مدیران اجرایی و غیر اجرایی تشکیل می‌دهند که گزارش خود را در اختیار رییس هیئت مدیره می‌گذارند. واحدهای سازمان به شرح زیر است:

  • واحد شنود اطلاعاتی: شامل ریاضیات و تحلیل رمز، سیستم‌های رایانه‌ای و IT، زبانشناسی و ترجمه، و واحد تحلیل اطلاعات.
  • واحد مالی: شامل تکنوژیهای نو ظهور و پژوهش، سیستم اطلاعات و علم، روابط فعالان تجاری، و زیست‌سنجی
  • واحد مدیریت سازمانی: شامل طراحی منابع سرمایه‌گذاری، منابع انسانی، بازرسی داخلی، و ساخت و ساز
  • واحد امنیتی ارتباطات و الکترونیک.

اتهامات[ویرایش]

در سال ۱۹۹۳ سازمان تحت اتهام شنود مکالمات خاندان سلطنتی قرار گرفت. این ماجرا به قضیه اسکوئیجی گیت معروف است.[۲]

رییس اسبق سازمان لین لوبان (Iain Lobban) در آخرین سخنرانی خود کاملاً از سازمان تحت امرش دفاع کرد و جاسوسی اطلاعات مردم جهان را چیزی به نام عملیات آزادی نامید. وی تاکید کرد:

ما با روزنامه‌ها و بیان آزاد آنها مشکل نداریم. چیزی که ما را خسته می‌کند عدم اتمام عملیات‌ها و وظایف مان نسبت به انسانهاست نه افشاگری‌های روزنامه‌ها

مقامات دولت انگلیس به ورود این سازمان به حریم افراد بدون مجوز و حکم اعتراف کرده‌اند.[۳] ادوارد اسنودن از شنود و جاسوسی و کنترل شخصیت‌های خارجی حاضر در نشست ۲۰۰۹ سران گروه ۲۰ در لندن توسط سازمان پرده برداشته است. تمپورا (پروژه اطلاعاتی) از دیگر اقدامات سازمان در راستای فعالیت‌های جاسوسی است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Government Communications Headquarters»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.


پیوند به بیرون[ویرایش]