سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
بنیان‌گذاری۱۳۸۸
گونهسازمان اطلاعاتی
رئیس
حسین طائب
سازمان مادر
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران می‌باشد که پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، از ادغام معاونت اطلاعات سپاه و چند واحد اطلاعاتی دیگر تشکیل گردید. ریاست این سازمان از ابتدا بر عهدهٔ حسین طائب بوده‌است.[۱] با تصمیم حسین سلامی (فرماندهٔ کل سپاه)، سازمان اطلاعات سپاه با معاونت اطلاعات راهبردی سپاه ادغام شده و در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، طائب مسئول اطلاعات سپاه معرفی شد.

پیش از مهر ۱۳۸۸، سپاه دارای یک «معاونت اطلاعات» بود که پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ به یک سازمان تبدیل شد.[۲] رئیس این سازمان منصوب رهبر جمهوری اسلامی است و بر خلاف وزیر اطلاعات که باید پاسخگوی رئیس‌جمهور و مجلس باشد، او باید با فرماندهٔ سپاه پاسداران و رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه، هماهنگ باشد.[۲]

از فعالیت‌های این سازمان می‌توان به «مقابله با جنگ نرم» و «مقابله با فعالیت‌های غیرمجاز سایبری» اشاره کرد. یکی از واحدهای زیر مجموعهٔ سازمان اطلاعات سپاه که وظیفهٔ برخورد با جرایم سایبری را دارد «مرکز بررسی جرایم سازمان یافته» است؛ که تحت عنوان سایت گرداب شناخته شده‌است.

دخالت در انتخابات

پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شماری از فعالان رسانه‌ای تماس گرفته و از آن‌ها خواسته‌است که مطلبی در نقد ابراهیم رئیسی (از اعضای «هیئت مرگ» در قتل‌عام زندانیان عقیدتی-سیاسی در ۱۳۶۷ و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم) منتشر نکنند و گر نه، برایشان «مشکل‌ساز» خواهد شد.[۳]

رئیسان سازمان

 • این فهرست تنها شامل مسئولان شناخته شده از این سازمان است که نام و مشخصات آن‌ها در رسانه‌های رسمی درج شده‌است:
رئیس آغاز تصدی پایان تصدی منبع
مسئول اداره تحقیقات و اطلاعات
۱ علی‌محمد بشارتی جهرمی اردیبهشت ۱۳۵۸ خرداد ۱۳۵۸ [۴]
رئیس اداره اطلاعات
۲ محسن رضایی خرداد ۱۳۵۸ شهریور ۱۳۶۰
۳ وحید ناصری ۱۳۶۰ ؟ [۵]
۴ رضا سیف‌اللهی ۱۳۶۰ ۱۳۶۲
۵ مهرابی ؟ ؟ [۶]
معاون اطلاعات ستاد کل سپاه پاسداران (با تأسیس وزارت اطلاعات در سال ۱۳۶۳، اداره اطلاعات سپاه به وزارت منتقل شد اما پس از مدتی، دوباره راه‌اندازی شد)[۷]
۶ سید کاظم کاظمی ۱۳۶۳ ؟ [۸][۹]
۷ احمد وحیدی ۱۳۶۴ ۱۳۶۷ [۱۰]
۸ احمد وحیدی حوالی ۱۳۷۸ ؟ [۱۱]
۹ غلامحسین رمضانی شهریور ۱۳۸۴ اردیبهشت ۱۳۸۵ [۱۲][۱۳]
۱۰ اسماعیل قاآنی اردیبهشت ۱۳۸۵ تابستان ۱۳۸۶ [۱۴][۱۵]
۱۱ سید مجید میراحمدی تابستان ۱۳۸۶ ۶ اسفند ۱۳۸۶ [۱۶]
معاون اطلاعات فرماندهٔ کل (انحلال ستاد مشترک و تبدیل معاونت‌های آن به معاونت‌های فرماندهی کل)
۱۲ سید مجید میراحمدی ۶ اسفند ۱۳۸۶ ۱۳۸۷
۱۳ غلامحسین رمضانی ۱۳۸۷ مهر ۱۳۸۸ [۱۷]
معاون فرماندهٔ کل و رئیس سازمان اطلاعات
۱۴ حسین طائب مهر ۱۳۸۸ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ [۱۸][۱۹]
مسئول اطلاعات (ادغام معاونت اطلاعات راهبردی سپاه و سازمان اطلاعات سپاه)
۱۵ حسین طائب ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ تاکنون [۲۰]

جستارهای وابسته

پانویس

 1. «عوامل کودتا و سرکوب تشویق شدند». وبگاه رسمی. ۱۰ آبان ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ نوامبر ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۳ آبان ۱۳۸۸. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک)
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «پیچیدگی‌های سه سازمان مجزا: اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات سپاه و حفاظت سپاه». bbc.com/persian. بی‌بی‌سی فارسی. ۸ دی ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
 3. «انتخابات ۱۴۰۰؛ برخی نهادهای زیرنظر قوه قضائیه، خبرنگاران را برای تخریب احتمالی از ابراهیم رئیسی، تهدید کرده‌اند». voanews. ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱ خرداد ۱۴۰۰.
 4. «سپاه پاسداران چگونه تأسیس شد و فرماندهانش چه کسانی بودند؟». خبرگزاری تسنیم. ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 5. «اطلاعات سپاه و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) - بخش پنجم». مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس. ۱۲ اسفند ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک)
 6. «خاطرات فرمانده پیشین اطلاعات لشکر ۹۲ /امیر سرتیپ ذاکری: صیاد شیرازی خوابی دید و عملیات خرمشهر پیروز شد». خبر آنلاین. ۳ خرداد ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۷ شهریور ۱۳۹۷.
 7. «خواندنی‌هایی از بازطراحی واحد اطلاعات سپاه». مشرق‌نیوز. ۲۱ تیر ۱۳۹۴. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 8. «خواندنی‌هایی از بازطراحی واحد اطلاعات سپاه». مشرق‌نیوز. ۲۱ تیر ۱۳۹۴. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 9. «فرمانده‌ای که حاضر بود جانش را فدای یک تبسم امام کند». خبرگزاری فارس. ۲۲ شهریور ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 10. «ماجرای مک‌فارلین در تهران» (PDF). روزنامه اعتماد ملی. تهران. سال پنجم (۹۸۳): ص ۱۲. ۱۱ مرداد ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 11. «بازخوانی حادثهٔ کوی دانشگاه تهران/۷/ متن کامل گزارش شورای عالی امنیت ملی دربارهٔ وقایع کوی دانشگاه / ۱ / ۷۸/۰۵/۲۴». ایسنا. ۱۶ تیر ۱۳۸۳. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 12. «گزارش خبری صبح صادق از تودیع و معارفه در نیروی زمینی، هوایی و ستاد مشترک سپاه». صبح صادق. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک)
 13. «برگزاری مراسم معارفه جانشین فرمانده کل سپاه و رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات این نیرو». روزنامه اطلاعات. تهران: مؤسسه اطلاعات. سال هشتاد و یکم (۲۳۶۲۰): ص ۱۳. ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۵. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 14. «برگزاری مراسم معارفه جانشین فرماندهٔ کل سپاه و رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات این نیرو». روزنامه اطلاعات. تهران: مؤسسه اطلاعات. سال هشتاد و یکم (۲۳۶۲۰): ص ۱۳. ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۵. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 15. «سردار قاآنی: در کشور اسلامی ما هر کسی نمی‌تواند برای مردم تکلیف تعیین کند باید درس ادای تکلیف را از شهیدان یاد بگیریم». ایسنا. ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۲۷ شهریور ۱۳۹۷.
 16. «بسیج آمادهٔ هرگونه فداکاری برای حفظ انقلاب است». خبرگزاری فارس. ۹ شهریور ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مرداد ۱۳۹۷. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 17. «مسوول معاونت اطلاعات سپاه پاسداران: غفلت از بینش و بصیرت بسیجیان تبعات سنگینی دارد». ایسنا. ۵ دی ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 18. «ارتقای طائب به معاونت اطلاعات سپاه». خبر آنلاین. ۹ مهر ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷.
 19. «یک ادغام در سازمان اطلاعات سپاه». مشرق‌نیوز. ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸. دریافت‌شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸.
 20. «حسین طائب مسئول اطلاعات سپاه شد». ایسنا. ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸. دریافت‌شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸.

پیوند به بیرون