رمزگذاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رمزگذاری[۱] عملیاتی است که طی آن اطلاعات اولیه (که به آن متن آشکار گفته می‌شود) با استفاده از یک الگوریتم (که الگوریتم رمز نامیده می‌شود) و یک کمیت محرمانه (که به آن کلید رمز گفته می‌شود) به متن غیر قابل فهم دیگری (که به آن متن رمز گفته می‌شود) تبدیل می‌شود به نحوی که بدون دسترسی به کلید رمز، دستیابی به اطلاعات اولیه از روی متن رمز شده غیرممکن باشد.

به عملیات معکوس رمزگذاری، رمزگشایی[۲] گفته می‌شود که به معنای بازیابی متن آشکار با دانستن و استفاده از کلید رمز می‌باشد. اگر بازیابی متن آشکار بدون دانستن کلید رمز انجام گیرد، به آن تجزیه و تحلیل رمز گفته می‌شود. امروزه مسائل مربوط به رمزگذاری توسعهٔ زیادی یافته است و در حوزهٔ دانش رمزنگاری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

استفاده از عملیات رمزگذاری دارای سابقهٔ چند هزار ساله است و مدت زیادی است که توسط دولت‌ها و سیستم‌های نظامی برای رد و بدل اطلاعات به صورت امن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. اما امروزه با هدف محافظت از اطلاعات در بسیاری از کاربردها و سیستم‌های مدرن انسانی مانند موارد زیر نیز به کار گرفته می‌شود:

  • ارتباطات امن در شبکه‌های رایانه‌ای
  • سیستم‌های تلفن همراه و ماهواره‌ای
  • انواع سیستم‌های بی‌سیم
  • دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها
  • انواع سیستم‌های تجاری و مالی
  • مدیریت حقوق دیجیتالی

رمزگشایی[ویرایش]

رَمزگُشایی (decryption) وسیله‌ای یا برنامه ای است که داده‌های رمزگذاری شده را به حالت اول بر می‌گرداند.،.

این فرایند به معنایی تغییر کدهای غیر قابل خواندن یا رمزگذاری شده به متن قابل خواندن یا تغییر یک کد به یکدیگر باشد اگر چه نوع دوم معمولاً تبدیل نامیده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «رمزگذاری‌» [رایانه و فنّاوری اطلاعات، رمزشناسی] هم‌ارزِ «enciphering, encryption»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حدادعادل، «فارسی»، در دفتر یازدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۳-۴۵-۶۱۴۳-۶۰۰-۹۷۸ (ذیل سرواژهٔ رمزگذاری‌) 
  2. «رمزگشایی» [رایانه و فنّاوری اطلاعات، رمزشناسی] هم‌ارزِ «deciphering, decrypting»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حدادعادل، «فارسی»، در دفتر یازدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۳-۴۵-۶۱۴۳-۶۰۰-۹۷۸ (ذیل سرواژهٔ رمزگشایی) 
  • ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]