اولترا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اولترا نامی بود که بریتانیایها بر روی سیستم ردیابی و کشف رمز ارتباطات سری بی سیم آلمانی ها در جنگ جهانی دوم گذاشته بودند. این نام توسط دریاسالارهای قدیمی در جنگ ترافالگار به عنوان اسم رمز استفاده شده بود و توسط بریتانیا برای اشاره کردن به باارزش ترین اطلاعات به دست آمده از کشف رمز به کار می رفت[۱] .

نحوه کشف رمز[ویرایش]

ارتش آلمان برای ارسال پیام های خود از ماشین رمزی به نام انیگما(به آلمانی یعنی رمز) استفاده می کرد. لهستانی ها و فرانسوی ها موفق به رخنه در این ماشین شدند. سپس بریتانیایها با ساخت یک دستگاه بزرگ در ابعاد ۲/۵ در ۲/۵ متر که به مدارهای الکتریکی درون انیگما شباهت داشت تلاش در شبیه سازی ماشین رمزی آلمانی ها کردند و موفق شدند[۲] .

نقش اولترا در جنگ دوم جهانی[ویرایش]

نبرد بریتانیا[ویرایش]

نبرد بریتانیا با حملات هوایی وسیع نیروی هوایی آلمان نازی به آسمان بریتانیا آغاز شد. از آغاز نبرد بریتانیایها از طریق اولترا از اکثر و اغلب همه طرح ها، هدف ها و تاکتیک های لوفت وافه باخبر بودند. طراحان تاکتیک های نیروی هوایی بریتانیا با داشتن اولترا قادر بودند اسکادران های خود را در موقعیت های مناسب زمانی و مکانی و هم چنین ارتفاع مسلط قرار داده تا بتوانند دفاع خود را علیه حملات عمده متمرکز سازند[۳].

نبرد شمال آفریقا[ویرایش]

بقای ارتش های آلمان و ایتالیا در شمال آفریقا وابسته به تدارکاتی بود که از اروپا به دست آن ها می رسید. اولترا بریتانیایها را قادر ساخت تا در بحبوحه نبرد شمال آفریقا تدارکات فیلد مارشال رومل را تقریباً یک شبه نابود کنند[۴].

نبرد فرانسه[ویرایش]

بعد از استقرار نیروهای متفقین در شمال فرانسه و رخنه در خطوط آلمانی ها، هیتلر فرمان حمله متقابل به متفقین را صادر کرد. تقریباً در همان ساعتی که فرمان هیتلر به ژنرال هایش رسید، بریتانیایها نیز از این حمله باخبر شدند. در نتیجه حمله آلمانی ها با شکست مواجه شد[۵].

هزینه های اولترا برای متفقین[ویرایش]

در هنگام نبرد بریتانیا چرچیل از طریق اولترا متوجه قصد حمله هوایی آلمانی ها به شهر کاونتری شد. بریتانیایها می توانستند با این اطلاعات به طرز کارایی با هواپیماهای آلمانی مبارزه کنند، اما به دستور چرچیل تقریباً هیچ کار مهمی برای دفاع از شهر انجام ندادند، زیرا چرچیل می ترسید که آلمانی ها با مشاهده دفاع کارآمد از کاونتری به لو رفتن مکالمات بی سیم خود مشکوک شدند. در نتیجه کاونتری بر اثر بمباران آلمانی ها بصورت ویرانه درآمد[۶].

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]