تجاوز نظامی ترکیه به قبرس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بخش‌بندی کنونی قبرس
جنگ قبرس
زمان
مکان قبرس
نتیجه
جنگندگان
Flag of Turkey.svg ترکیه
Flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg جمهوری ترک قبرس شمالی
Flag of Greece.svg یونان
Flag of Cyprus.svg قبرس
فرماندهان
ترکیه فخری کوروترک
ترکیه بولنت اجویت
جمهوری ترک قبرس شمالی رئوف دنکتاش
یونان دمیتریس لوآندیس
قبرس گلافکوس کلریدس
نیروها
ترکیه:40000نفر-قبرس شمالی 11000تا 13500نفر قبرس 12000نفر-یونان 2000نفر

تجاوز نظامی ترکیه به قبرس به مجموعهٔ اقداماتی گفته می‌شود که از ۲۰ ژوئیه تا ۱۷ اوت ۱۹۷۴ در قبرس رخ‌داد و به اشغال بخشی از آن کشور انجامید. در ۱۹۷۴ میلادی ارتش ترکیه در یک تازش ضربتی بخش شمال قبرس را به اشغال خود درآورد. به ظاهر این عملیات در واکنش به کوشش‌های یونان برای ضمیمه‌نمودن قبرس به خاک خود انجام گرفت. همچنین ترکیه مدعی بوده‌است که پیرو قرارداد گارانتی دست به چنین عملی زده. در طی این رخداد ترکیه اقدام به دو تهاجم بزرگ زمینی، هوایی و دریایی زیر نام عملیات آتیلا نمود. در برابر یونانی‌های قبرس نیز به دفاع پرداختند، ولی سرانجام دو طرف آتش‌بس را پذیرفتند، آتش‌بسی که تا به امروز پایدار مانده‌است.

۳۸ درصد از خاک قبرس امروزه زیر کنترل ترکیه‌است. در ۱۹۸۳ ترک‌های قبرس زیر عنوان دولت فدراتیو ترک قبرس اعلام استقلال کردند و ترکیه نیز تنها کشوری‌است که استقلال آنان را به رسمیت شناخته‌است.

جمعیت قبرس نیز پس از این درگیری دچار دگرگونی شده‌است، به جز کوچ ترک‌های قبرس به شمال و یونانی‌ها به جنوب، پیرامون ۱۲۰هزار تن هم از خاک ترکیه به شمال قبرس کوچانده شده‌اند. همچنین ترک‌ها گروهی یونانیان قبرس را از خانه‌هایشان رانده و جلو بازگشت دوبارهٔ آنان را گرفته‌اند، این عمل را مصداق پاکسازی قومی شمرده‌اند.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Turkish invasion of Cyprus»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۱ می ۲۰۱۱).