آتش‌سوزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خانه‌ای در آتش

آتش‌سوزی یا حریق یکی از قدیمی‌ترین [۱] بلایایی است که می‌تواند در زمانی کوتاه، دارایی و سلامتی افراد را به خطر اندازد.[۲] بنا به تعریف حریق عبارتست از سوختن شدید مواد سوختنی یا آتشی ناخواسته و از کنترل خارج شده که معمولا" با دود و حرارت و نور زیاد توام است. آتش سوزی عبارت از آتشی است که از یک منبع حرارتی کنترل ناپذیر سرچشمه گرفته، یا منبع حرارتی معین کنترل شده‌ای را ترک کرده و با نیروی حرارتی خود گسترش و توسعه یافته باشد.[۳]

خسارات[ویرایش]

حریق در جنگل

آتش‌سوزی در صورتی که به موقع مهار نشود، موجب خسارات زیادی می‌گردد. گاه آتش‌سوزی، با سایر حوادث طبیعی مثل زلزله همراه بوده و یا بلافاصله پس از آن‌ها رخ می‌دهد. در بسیاری از موارد، خسارات حریق ثانویه، حتی بیش از خسارات حادثه اولیه بوجود آورنده آن می‌باشد.[۴]

انواع آتش‌سوزی[ویرایش]

آتش‌سوزی بر اساس نوع سرچشمه و نوع مواد سوختی به چهار (بر اساس استاندارد انگلستانBS)تا پنج گونه (بر اساس استاندارد آمریکاNFPA) تقسیم می‌گردد.

 • گروه A
شامل حریق مواد خشک مانند چوب، کاغذ، پارچه، و موارد مشابه است
 • گروه B
شامل حریق مواد مایع مانند نفت، بنزین، الکل، گازوئیل و سایر سوختهای مایع است.
 • گروه C
شامل حریق‌هایی که الکتریسیته به عنوان عامل بوجود آورنده در آنها دخیل بوده و یا تحت اثر الکتریسیته قرار دارد. این حریق خود می‌تواند حریقهایی از انواع دیگر را به وجود آورد.
 • گروه D
شامل حریق مواد گازی مانند بوتان، پروپان و گاز طبیعی است.
 • گروه K
شامل حریق مواد غذایی (بر اساس استاندارد آمریکا)[۵]

این دسته بندی در استاندارد اروپایی دارای یک تفاوت اساسی است، آنهم جدا کردن مایعات از گازهای اشتعال‌پذیر می‌باشد. به این ترتیب در استاندارد اروپایی کلاس A و B مشابه استاندارد آمریکایی بوده و استاندارد C مربوط به گازهای اشتعال پذیر می‌شود.در این صورت کلاس فلزات آتش گیر E نامگذاری شد. کلاس D نیز یکسان بوده و کلاسk در استانداردهای اروپایی F نامیده می‌شود.

آتش‌سوزی‌های معروف تاریخ[ویرایش]

حریق لندن در ۱۶۶۶ میلادی

پانویس[ویرایش]

 1. «بیمه رازی». بازبینی‌شده در 3 may 2009. 
 2. «بیمه کارآفرین». بازبینی‌شده در 3 may 2009. 
 3. «پورتال بیمه دانا». بازبینی‌شده در 3 may 2009. 
 4. «بانک مرجع مقالات امداد و نجات». بازبینی‌شده در 3 may 2009. 
 5. «بانک مرجع مقالات امداد و نجات». بازبینی‌شده در 3 may 2009. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • [۱] پورتال آموزشی هلال‌احمر
 • [۲]آتش‌نشانی تهران