اباصلت هروی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اباصلت هروی

عبدالسلام
اطلاعات شخصی
زاده۱۶۰ ق
مدینة النبی
درگذشته۲۳۶ ق
دورانقرن دوم قمری
مذهبمسلمان، شیعه
اشتغالمحدث و متکلم
مرتبه
تأثیرگذاران
  • علی بن موسی الرضا

 عبدالسلام بن صالح بن سلیمان مشهور به خواجه اباصلت در مدینه منوّره به دنیا آمده (۱۶۰ ه.ق) . از آنجا که جدّ اعلایِ او از هرات افغانستان امروزی است، لذا به اباصلت هروی معروف گردیده است.

خواجه اباصلت خادم خاص و صحابی برجسته و امین علی بن موسی الرضا بوده و بنا به نظر بسیاری از علمای شیعه و سنی ، او از محدثین شیعه مذهب و محبّ اهل بیت و فردی عادل ، ثقه ، راستگو ، اهل علم و حدیث ، زاهد ، مردم دوست و بسیار اهل سفر بوده‌است.

وی کتاب وفاةالرضا را تألیف کرده و یکی از نزدیک‌ترین یاران علی بن موسی الرضا بود و نزد وی جایگاه ویژه‌ای داشت. او به عنوان یک محدث بزرگ شاگردان زیادی را تربیت کرده و روایات زیادی را از علی بن موسی الرضا روایت نموده که برخی از آن‌ها در کتابی به نام مُسند اباصلت جمع‌آوری و با پیش درآمدی از آیت ا... سبحانی به چاپ رسیده‌است.

اباصلت هروی در آخر شوال سال ۲۳۶ هجری قمری (۳۳ سال پس از درگذشت علی بن موسی الرضا) در خراسان درگذشت. آرامگاه وی در جنوب شرق مشهد و در ۵ کیلومتری این شهر واقع است. بنای اصلی بقعه، چهار ضلعی است و از هر طرف به وسیلهٔ چهار در به بیرون مرتبط می‌شود. این بنا تزئینات کاشی هفت رنگ، دو رواق مستطیلی‌شکل و آینه‌کاری‌هایی دارد.[۱]

منابع

  1. «راهنمای گردشگری مشهد». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۲-۰۱-۱۷.