معروف بن خربوذ مکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


معروف بن خربوذ مکی (زاده:نیمه دوم سده اول، مکه - درگذشت:؟ ) از محدثان و علمای شیعه و از یاران محمد باقر و جعفر صادق بوده‌است. وی از طبقه اول اصحاب اجماع است.[۱][۲]

کشّی در رجال خود او را از اصحاب اجماع و از فقهای برجسته شیعه و در ردیف محمد بن مسلم و زرارة بن اعین دانسته است.

معروف از یاران سجاد، باقر وصادق بوده‌است.

علامه جلیل سید شرف الدین موسوی در المراجعات می نویسد: ذهبی در میزان الاعتدال نام وی را آورده و او را به راستگویی و تشیّع توصیف نموده است و با گذاردن نام رمز بخاری، مسلم و ابوداود در کنار نام او به این نکته اشاره کرده‌است که احادیث وی را نگاشته‌اند. همچنین گفته: از ابوطفیل روایت نقل می‌کند و نیز گفته است: قلیل الحدیث است. ابوعاصم، ابوداود، عبیدالله بن مومنی و دیگران از او حدیث نقل کرده‌اند و از ابوحاتم نقل کرده که احادیث او باید نوشته شود. (یعنی صحیح و قابل استناد است)

من می گویم: ابن خلکان در وفیات الاعیان وی را ذکر نموده و گفته است. او از موالیان و دوستان علی بن موسی است. پس از آن در تمجید و ستودن او عنان قلم را رها ساخته و از او حکایتی نقل کرده‌است که در ضمن آن آمده است: من به خدا روی آوردم و آنچه را داشتم در راه خدمت به مولایم علی بن موسی الرضارها ساختم.

ابن قتیبة هنگامی که در کتاب معارف، رجال شیعه را می شمارد، معروف را از آن به شما می آورد. مسلم به احادیث معروف استدلال می‌کند. احادیث او در قسمت حج کتاب صحیح که از ابوطفیل نقل نموده موجود است. سری سقطی از شاگردان اوست.

کشی روایاتی نقل می‌کند که دلالت بر مدح او دارد. و علامه مامقانی از خبری که دلالت بر ذم او می‌کند به بهترین شکل جواب داده است.

او در سال 200هـ. رحلت کرد.

شاگردان[ویرایش]

برخی شاگردان وی عبارتند از :ابوداود طیالسی، عبید بن معاذ، حنّان بن سدیر، عبدالله بن سنان و مالک بن عطیّه .

منبع‌ها[ویرایش]

  1. «یاران مکّی امام محمدباقر(ع)». کوثر:: تابستان ۱۳۸۴، شماره ۶۲.
  2. «اصحاب اجماع به چه کسانی گفته می‌شود؟». اندیشه قم. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۳.