لوئی پنجم فرانسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لوئی پنجم فرانسه
پادشاه فرانک باختری
Amiel - Louis V of France.jpg
دوران۹۸۶–۹۸۷
تاجگذاریژوئن ۹۷۹
لقب(ها)لویی بیکاره, لوییِ سُست و لوییِ تنبل
زادروز۹۷۶
درگذشت۲۱ مه ۹۸۷
پیش ازهوگو کاپه
پس ازلوتار فرانسوی
دودمانکارولنژی
پدرلوتار فرانسوی
مادراِما-دختر پادشاه ایتالیا

لویی پنجم (زاده ۹۷۶ - مرگ ۲۱ مه ۹۸۷) پادشاه فرانک باختری بود. وی را به لقب‌های دیگری از جمله لویی بیکاره، لوییِ سُست و لوییِ تنبل نیز در تاریخ می‌شناسند. وی واپسین پادشاه از دودمان کارولنژی در فرانسه بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

لویی فرزند لوتار فرانسوی از همسرش اِما، دختر پادشاه ایتالیا و هفتین فرزند از پشت شارلمانی بود. در ژوئن ۹۷۹ تاجگذاری نمود ولی تا ۹۸۶ که پدرش لوتار درگذشت به قدرت دست نیافت؛ بنابراین وقتی که در بیست سالگی درگذشت تنها یک سال بر فرانک باختری فرمان رانده بود. لویی میراث‌بر دشمنی و درگیری پدرش با کاپتی‌ها از یک سو و دربار امپراتوری مقدس روم به رهبری اتوی یکم از سوی دیگر بود که اوتو از پشتیبانی دینیاران نیز بهره‌مند بود. مادر لویی، چندی پس از مرگ همسرش با اوتوی دوم پیمان زناشویی بست و به سود شوهر به پسرش زهر خوراند و بدین ترتیب واپسین شاه کارولنژی درگذشت.

به دلیل اینکه از او هیچ فرزند قانونی و رسمی برجای نمانده بود، عمویش شارل دوک لوران پایین کوشید تا جانشین لویی شود، ولی دینسالاران، از نجیب‌زاده‌ای نیرومند به نام هوگو کاپه پشتیبانی کردند و اینچنین بود که تنها دو ماه پس از مرگ لویی پنجم دودمان کارولنژی سرنگون شد و خاندان کاپتی بر سر کار آمد.

منابع[ویرایش]

  • نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی؛ مقاله "Louis V of France"; http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_V_of_France ؛(نسخه ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶)
  • This article incorporates text from the public-domain Catholic Encyclopedia.
  • Gwatkin, H.M. , Whitney, J.P. (ed) et al. The Cambridge Medieval History: Volume III. Cambridge University Press, 1926.