ایتالیا رومی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Italy
پایتخترم، Mediolanum و راونا (as capitals of the Republic or the Empire)
دولت Mixed constitution
قوه مقننه مجلس سنا و مردم روم

ایتالیا رومی (به لاتین: Roman Italy) یک استان رومی در امپراتوری روم است.[۱] ایتالیا (نام لاتین برای شبه جزیره ایتالیایی) سرزمین رومی ها و شهر بزرگ امپراتوری روم در دوران باستان بود. رم شهری از ایالت ایتالیا بود که دولت خود را از پادشاهی به جمهوری تغییر داد و سپس در یک شبه جزیره تحت سلطه سلت ها در شمال، اتروس ها در مرکز و یونانیان در جنوب رشد کرد.


تاریخچه[ویرایش]

نام ایتالیا بر منطقه ای قرار می گیرد که مرزهایش در طول زمان جابجا شده است. بنا یر ژئوگرافیکای استرابون قبل از گسترش جمهوری روم این نام را یونانی ها بر منطقه بین تنگه مسینا و خطی که خلیج سالرنو و خلیج یارانتو را بهم وصل می کرد اطلاق کرده بودند. ( به‌طور کلی منطقه فعلی کالابریا ). بعدها رومی ها این نام را گسترش دادند که شبه جزیره ایتالیا تا روبیکون، رودخانه ای دربین شمال و مرکز ایتالیا را هم شامل شد.


سازماندهی آگوستوس[ویرایش]

در شروع امپراتوری روم، ایتالیا از قلمروهای جداگانه با وضعیت‌های سیاسی متفاوت تشکیل شده بود. بعضی شهرها از روم استقلال نسبی داشتند در حالیکه بعضی دیگر یعنی کولونی‌ها توسط خود رومی‌ها ایجاد شده بودند. در هفتمین سال قبل از میلاد آگوستوس طبق خواسته پلینیوس در تاریخ طبیعی (پلینی) ایتالیا را به یازده قسمت تقسیم کرد.

ایتالیای روم با تقسیمات آگوستوس

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Roman Italy». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.

پیوند به بیرون[ویرایش]