مهندسی صدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مهندس صدا)
مهندسی صدا و سیستم های تشخیص خودکار گفتار به متن

مهندسی صدا (به انگلیسی: Audio engineering)، تخصصی است بین رشته ای که در آن به پردازش سیگنال های صوتی دیجیتال پرداخته می شود . مهندسی صدا با صدابرداری متفاوت است . همچون رشته مهندسی تصویر و پردازش تصویر این رشته بر روی پردازش صوت و صدا متمرکز است . امروزه بدلیل گسترش ارتباط انسان با رایانه ها از طریق رابط کاربری صوت و هم چنین گسترش هوش مصنوعی در این زمینه ، حجم عظیمی از کارهای انجام شده در حوزه های فناوری به مهندسی صدا مرتبط می باشد .

از لحاظ آکادمیک رشته کارشناسی ارشد مهندسی صدا تخصصی بین رشته‌ای است و در ایران تنها در دانشگاه صدا و سیما و در گروه مهندسی صدا در آن دانشگاه ارائه می‌شود.

دروس رشته مهندسی صدا[ویرایش]

رشته مهندسی صدا برای دو سال تحصیلی برنامه ریزی شده‌است. دروس اولیه و پایه این رشته به دروس مهندسی مخابرات سیستم بسیار نزدیک است و دروس تخصصی تر در حوزه پردازش سیگنال‌های دیجیتال صوتی (اعم از صدا و صحبت و موسیقی) متمرکز می‌باشد.

دانشجویان این رشته در کنار آموختن پردازش سیگنال‌های صوتی با ماهیت صدا و محیط انتشار صدا و سیستم ادراک شنوایی انسان و سنسورهای صوتی و آکوستیک صدا نیز آشنایی پیدا کرده و لذا درک کاملی از بحث صدا دارند و طبیعتاً بهتر و تخصصی‌تر می‌توانند بر روی پردازش سیگنال صوتی اعم از صدا و صحبت و موسیقی کار کنند.

چارت رشته مهندسی صدا[ویرایش]

تهران - دانشگاه صدا و سیما- دانشکده فنی و مهندسی رسانه

در این راستا از دروس پایه این رشته درس‌های پردازش سیگنال‌های دیجیتال - ریاضیات پردازش صدا - تئوری‌ها و مبانی صوت و انتشار آن - فرایندهای تصادفی و مخابرات دیجیتال است. هم چنین دروس اصلی همچون کدینگ و پردازش گفتار -آکوستیک معماری_شبکه های عصبی _هوش مصنوعی و بازشناسی الگو و ماشین و تشخیص گفتار به دانشجویان ارائه می‌شود. دروس انتخابی با محتوایی همچون شبکه‌های عصبی و باور عمیق - مباحث ویژه در پردازش گفتار پیشرفته، پردازش آرایه‌ای و وفقی و مباحثی در جداسازی سیگنال‌های صوتی نیز در این رشته مطرح می‌شود.

بازار کار و استخدام مهندسی صدا در سازمان صدا و سیما[ویرایش]

در ایران این رشته فقط در دانشگاه صدا و سیما در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و از سال ۱۳۸۶ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد این رشته از کارمندان سازمان صدا و سیما صورت گرفته‌است.

از لحاظ بازار کار و شرایط اشتغال با توجه به ارائه این رشته توسط دانشگاه صدا و سیما فارغ‌التحصیل‌های مقطع روزانه این رشته در صورت داشتن شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی و اخلاقی شرایط بسیار مناسبی با توجه به نیاز سازمان صدا و سیما به نیروی انسانی در حوزه فنی و مهندسی دارند که برای انتخاب رشته‌های فنی و مهندسی این دانشگاه حائز اهمیت است و لازم به ذکر است در حال حاضر فارغ التحصیلان این رشته در مقطع روزانه به عنوان مهندس فنی در سازمان صدا و سیمای تهران و مراکز استان ها مشغول به خدمت می‌شوند. یک کتابچه در خصوص معرفی مهندسی صدا توسط انجمن علمی دانشجویی مهندسی رسانه دانشگاه صدا و سیما منتشر شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «دانشگاه صدا و سیما». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.
  • «آزمایشگاه مهندسی صدا». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.