ارکستر بادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک ارکستر بادی در هلند

ارکستر بادی (به انگلیسی: Wind orchestra) گروهی تشکیل شده از نوازندگان سازهای بادی چوبی، سازهای بادی برنجی و سازهای کوبه‌ای است. در زبان انگلیسی به چنین ارکستری Concert Band هم گفته می‌شود.

ارکستر بادی، آثاری که اساساًَ برای ارکسترهای بادی نوشته شده را می‌نوازند و همچنین آثاری که بعداًَ توسط آهنگسازان برای ارکستر بادی تنظیم شده‌اند. این کارها می‌توانند از آثار دوره کلاسیک باشند و همچنین از آثار سبک (لایت) موسیقی.

در میان ارکسترهای معروف بادی جهان باید از "ارکستر سمفونیک بادی دالاس" در آمریکا، "ارکستر بادی کوسی توکیو"، در ژاپن و "گروه سلطنتی هاوایی" نام برد.

آهنگساز آمریکایی؛ جیمز ال. هوسی یک اثر برای ارکستر بادی با الهام از تاریخ ایران، به نام «پرسیس» آفریده است. «پرسیس» نام تاریخی ایران در زبان یونانی است.

اکنون در تهران یک ارکستر سازهای بادی به رهبری جاوید مجلسی فعالیت دارد که ارکستر بادی تهران از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را شروع و کنسرتهای متعددی را در سراسر کشور برگزار کرده‌است. این ارکستر متشکل از ۲۰ نوازنده می‌باشد . یکی از نکات قابل توجه این ارکستر وجود تمامی سازهای بادی در کنار یک دیگر است که نظیر این حرکت در گروهای موسیقی ایران وجود نداشته ه در سال ۱۳۸۷ با همکاری سینا ذکایی ( سرپرست ارکستر ) اركستر بادي موفق مقام اول را در جشنواره موسيقي فجر كسب كند. همچنين در سال ١٣٩٣ با عالم قاسم اف خواننده شهير اذربايجان كنسرتي را به مدت ٣ شب در تالار وحدت تهران برگذار نمود. در سال ١٣٩٦ خانه موسيقي به پاس ١٠ سال فعاليت از اركستر بادي تهران تقدير كرد

منابع[ویرایش]

The New Harvard Dictionary of Music. Don Michael Randel (Ed.), 8th Editiona, 1996 *