مهندسی صدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مهندسی صدا و سیستم های تشخیص خودکار گفتار به متن

مهندسی صدا(به انگلیسی: Audio engineering)، رشته کارشناسی ارشد مهندسی صدا تخصصی بین رشته ای است و در ایران تنها در دانشگاه صدا و سیما و در گروه مهندسی صدا در آن دانشگاه ارائه می‌شود . در حال حاضر دکتر راهیل مهدیان مدیریت گروه مهندسی صدا در دانشگاه صدا و سیما را بر عهده دارد .

پذیرش دانشجو[ویرایش]

رشته مهندسی صدا در دانشگاه صدا و سیما از طریق کنکور سراسری کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق دانشجو می پذیرد . در مقطع روزانه کارشناسی ارشد مهندسی صدا صرفاً از دانشجویان کارشناسی مهندسی الکترونیک و مهندسی مخابرات از طریق کنکور سراسری کارشناسی ارشد مهندسی برق به صورت متمرکز و با انجام مصاحبه حضوری علمی و عمومی پس از کنکور کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد داوطلبین می توانند نسبت به انتخاب کد رشته کارشناسی ارشد مهندسی صدا اقدام نمایند . از سوی سازمان سنجش طبق رتبه داوطلبین حدود 3 تا 5 برابر ظرفیت جهت انجام مصاحبه چند برابر ظرفیت به دانشگاه صدا و سیما معرفی می شوند . در نهایت رتبه های دعوت شده طبق مصاحبه حضوری علمی و عمومی بررسی شده و افراد نهایی توسط دانشگاه صدا و سیما طبق مصاحب انتخاب خواهند شد . پذیرش نهایی داوطلب حتی در صورت قبولی در مصاحبه حضوری بستگی به اولویت بندی و ترتیب سایر انتخاب های لیست انتخاب رشته داوطلب بستگی خواهد داشت .


دروس رشته مهندسی صدا[ویرایش]

رشته مهندسی صدا برای دو سال تحصیلی برنامه ریزی شده است . دروس اولیه و پایه این رشته به دروس مهندسی مخابرات سیستم بسیار نزدیک است و دروس تخصصی تر در حوزه پردازش سیگنال‌های دیجیتال صوتی (اعم از صدا و صحبت و موسیقی ) متمرکز می‌باشد . دانشجویان این رشته در کنار آموختن پردازش سیگنال‌های صوتی با ماهیت صدا و محیط انتشار صدا و سیستم ادراک شنوایی انسان و سنسورهای صوتی و آکوستیک صدا نیز آشنایی پیدا کرده و لذا درک کاملی از بحث صدا دارند و طبیعتاً بهتر و تخصصی تر می‌توانند بر روی پردازش سیگنال صوتی اعم از صدا و صحبت و موسیقی کار کنند. در سال 1397 با تلاش های اساتیدی همچون دکتر راهیل مهدیان و دکتر محمد ابراهیم صادقی دروس رشته مهندسی صدا بازنگری و به سمت هوش مصنوعی و شبکه های عصبی سوق داده شده است .

چارت رشته مهندسی صدا[ویرایش]

رشته مهندسی صدا برای دو سال تحصیلی برنامه ریزی شده است .در این راستا از دروس پایه این رشته درس‌های پردازش سیگنال‌های دیجیتال - ریاضیات پردازش صدا - تئوری‌ها و مبانی صوت و انتشار آن - فرایندهای تصادفی و مخابرات دیجیتال است. هم چنین دروس اصلی همچون کدینگ و پردازش گفتار -آکوستیک معماری_شبکه های عصبی _هوش مصنوعی و بازشناسی الگو و ماشین و تشخیص گفتار به دانشجویان ارائه می‌شود. دروس انتخابی با محتوایی همچون شبکه‌های عصبی و باور عمیق - مباحث ویژه در پردازش گفتار پیشرفته، پردازش آرایه ای و وفقی و مباحثی در جداسازی سیگنال‌های صوتی نیز در این رشته مطرح می‌شود .

موضوعات پایان نامه در رشته مهندسی صدا[ویرایش]

از جمله موضوعات پایان نامه و سمینار در این رشته می‌توان به : تشخیص خودکار گفتار، تشخیص شخص گوینده، ماشین ترجمه زبان به زبان صوتی و متنی، سنتز گفتار ، بهسازی گفتار ، جداسازی سیگنال‌های گفتار ، تشخیص احساسات و حالات گوینده‌ها در گفتار، تشخیص تعداد گوینده ، تشخیص جهت و مکان گوینده ، هم چنین رمز نگاری و نشانه گزاری صوتی ، فشرده سازی صدا، تشخیص هوشمند نوع موسیقی ، حالات موسیقی ، ساخت هوشمند موسیقی ،تبدیل متن به گفتار و گفتار به متن و ربات‌های هوشمند گفتگو، ... که این موضوعات با استفاده از الگوریتم‌های پردازش سیگنال دیجیتال و هوش مصنوعی( برای مثال شبکه‌های عصبی عمیق) انجام می‌گردد .

تهران - دانشگاه صدا و سیما- دانشکده فنی و مهندسی رسانه

[۱][۲]

امکانات آموزشی این رشته[ویرایش]

در سال 1397 به همت جمعی از اساتید و با تلاش های استاد محمد ابراهیم صادقی و استاد راهیل مهدیان و استاد حسن زارعیان آزمایشگاه های پیشرفته مهندسی صدا شامل اتاق صامت و اتاق واخنا برای کاربردهای آزمایشگاهی در حوزه مهندسی صدا ایجاد گردیده است و در حاشیه جشن دانشجویی روز مهندس در سال 1397 توسط معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما مورد بهره برداری قرار گرفت .

افتتاح آزمایشگاه های پیشرفته حوزه مهندسی صدا در دانشگاه صدا و سیما در حاشیه مراسم دانشجویی روز مهندس سال 1397

حلقه علمی پژوهشی مهندسی صدا[ویرایش]

در گروه مهندسی صدا دانشگاه صدا و سیما و توسط عضو هیات علمی و مدیر گروه مربوطه آقای دکتر راهیل مهدیان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف و دکتری هوش مصنوعی از آلمان حلقه ای علمی پژوهشی با نام MLSP با هدف تحقیق و پژوهش در حوزه پردازش های مهندسی صدا تشکیل شده است . دکتر محمد صادقی و دکتر حسن زارعیان از دیگر اعضای حامی این حلقع علمی هستند .

بازار کار و استخدام مهندسی صدا در سازمان صدا و سیما[ویرایش]

در ایران این رشته فقط در دانشگاه صدا و سیما در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و از سال 1386 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد این رشته از کارمندان سازمان صدا و سیما صورت گرفته‌است .

از لحاظ بازار کار و شرایط اشتغال با توجه به ارائه این رشته توسط دانشگاه صدا و سیما فارغ التحصبلان مقطع روزانه این رشته در صورت داشتن شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی و اخلاقی شرایط بسیار مناسبی با توجه به نیاز سازمان صدا و سیما به نیروی انسانی در حوزه فنی و مهندسی دارند که برای انتخاب رشته‌های فنی و مهندسی این دانشگاه حائز اهمیت است و لازم به ذکر است در حال حاضر فارغ التحصیلان این رشته در مقطع روزانه به عنوان مهندس فنی در سازمان صدا و سیمای تهران و مراکز استان ها مشغول به خدمت می‌شوند . یک کتابچه در خصوص معرفی مهندسی صدا توسط انجمن علمی دانشجویی مهندسی رسانه دانشگاه صدا و سیما منتشر شده است . در حال حاضر رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق بدلیل میان رشته ای بودن و هم چنین شرایط مطلوب کاری و اسخدام در سازمان صدا و سیما تمایل زیادی به تحصیل در دوره روزانه این رشته در دانشگاه صدا و سیما دارند .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشگاه صدا و سیما». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.
  2. «Audio Engineering Technology». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.