مهندسی صدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مهندسی صدا و سیستم های تشخیص خودکار گفتار به متن

مهندسی صدا(به انگلیسی: Audio engineering)، رشته کارشناسی ارشد مهندسی صدا تخصصی بین رشته ای است و در ایران تنها در دانشگاه صدا و سیما و در دانشکده فنی و مهندسی رسانه آن دانشگاه ارائه می‌شود و صرفاً از دانشجویان کارشناسی مهندسی الکترونیک و مهندسی مخابرات از طریق کنکور سراسری کارشناسی ارشد مهندسی برق به صورت متمرکز دانشجو می پذیرد.


محتویات

دروس رشته مهندسی صدا[ویرایش]

دروس اولیه و پایه این رشته به دروس مهندسی مخابرات سیستم بسیار نزدیک است و دروس تخصصی تر در حوزه پردازش سیگنال‌های دیجیتال صوتی (اعم از صدا و صحبت و موسیقی ) متمرکز می‌باشد .

دانشجویان این رشته در کنار آموختن پردازش سیگنال‌های صوتی با ماهیت صدا و محیط انتشار صدا و سیستم ادراک شنوایی انسان و سنسورهای صوتی نیز آشنایی پیدا کرده و لذا درک کاملی از بحث صدا دارند و طبیعتاً بهتر و تخصصی تر می‌توانند بر روی پردازش سیگنال صوتی کار کنند.

چارت رشته مهندسی صدا[ویرایش]

در این راستا از دروس پایه این رشته درس‌های پردازش سیگنال‌های دیجیتال - ریاضیات پردازش صدا - تئوری‌ها و مبانی صوت و انتشار آن - فرایندهای تصادفی و مخابرات دیجیتال است.

هم چنین دروس اصلی همچون کدینگ و پردازش گفتار -آکوستیک معماری_شبکه های عصبی _هوش مصنوعی و بازشناسی الگو و ماشین و تشخیص گفتار به دانشجویان ارائه می‌شود.

دروس انتخابی با محتوایی همچون شبکه‌های عصبی و باور عمیق - مباحث ویژه در پردازش گفتار ،

dsp پیشرفته، پردازش آرایه ای و وفقی و مباحثی در جداسازی سیگنال‌های صوتی نیز در این رشته مطرح می‌شود .[ویرایش]

موضوعات پایان نامه در رشته مهندسی صدا[ویرایش]

از جمله موضوعات پایان نامه و سمینار در این رشته می‌توان به :[ویرایش]

تشخیص خودکار گفتار، تشخیص شخص گوینده، ماشین ترجمه زبان به زبان صوتی و متنی، سنتز گفتار ، بهسازی گفتار ، جداسازی سیگنال‌های گفتار ،[ویرایش]

تشخیص احساسات و حالات گوینده‌ها در گفتار، تشخیص تعداد گوینده ،[ویرایش]

تشخیص جهت و مکان گوینده ، هم چنین رمز نگاری و نشانه گزاری صوتی ،[ویرایش]

فشرده سازی صدا، تشخیص هوشمند نوع موسیقی ، حالات موسیقی ،[ویرایش]

ساخت هوشمند موسیقی ،تبدیل متن به گفتار و گفتار به متن و ربات‌های هوشمند گفتگو، ...[ویرایش]

که این موضوعات با استفاده از الگوریتم‌های پردازش سیگنال دیجیتال و هوش مصنوعی( برای مثال شبکه‌های عصبی عمیق) انجام می‌گردد .[ویرایش]

تهران - دانشگاه صدا و سیما- دانشکده فنی و مهندسی رسانه

[۱][۲]

بازار کار و استخدام مهندسی صدا در سازمان صدا و سیما[ویرایش]

در ایران این رشته فقط در دانشگاه صدا و سیما در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و از سال 1386 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد این رشته از کارمندان سازمان صدا و سیما صورت گرفته‌است .

از لحاظ بازار کار و شرایط اشتغال با توجه به ارائه این رشته توسط دانشگاه صدا و سیما فارغ التحصبلان مقطع روزانه این رشته در صورت داشتن شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی و اخلاقی شرایط بسیار مناسبی با توجه به نیاز سازمان صدا و سیما به نیروی انسانی در حوزه فنی و مهندسی دارند که برای انتخاب رشته‌های فنی و مهندسی این دانشگاه حائز اهمیت است و لازم به ذکر است در حال حاضر فارغ التحصیلان این رشته در مقطع روزانه به عنوان مهندس فنی در سازمان صدا و سیمای تهران و مراکز استان ها مشغول به خدمت می‌شوند . یک کتابچه در خصوص معرفی مهندسی صدا توسط انجمن علمی دانشجویی مهندسی رسانه دانشگاه صدا و سیما منتشر شده است .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشگاه صدا و سیما». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.
  2. «Audio Engineering Technology». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.