مهندسی صدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مهندسی صدا و سیستم های تشخیص خودکار گفتار به متن

مهندسی صدا(به انگلیسی: Audio engineering)، رشته کارشناسی ارشد مهندسی صدا تخصصی بین رشته ای است و در ایران تنها در دانشگاه صدا و سیما و در دانشکده فنی و مهندسی رسانه آن دانشگاه ارائه می‌شود و صرفاً از دانشجویان کارشناسی مهندسی الکترونیک و مهندسی مخابرات از طریق کنکور سراسری کارشناسی ارشد مهندسی برق به صورت متمرکز دانشجو می پذیرد.

می دانیم حوزه پردازش سیگنال زیر مجموعه ای از مهندسی مخابرات سیستم است .رشته مهندسی صدا نیز به سبب پردازش سیگنال‌های صوتی در آن به رشته مهندسی مخابرات سیستم بسیار نزدیک می‌باشد .

اما با توجه به تمرکز دانشجویان این رشته بر روی بحث اختصاصی تر پردازش سیگنال صوت (اعم از صدا و صحبت و موسیقی و ...) افرادی متخصص تر در حوزه پردازش صدا تربیت می‌شوند به نسبت اینکه در رشته مخابرات سیستم روی همه جوانب گونانگون کار کنند.

البته آشنایی با آکوستیک صوت و صدا و معماری آکوستیک نیز بخشی از رشته مهندسی صدا می باشد .

محتویات

دروس رشته مهندسی صدا[ویرایش]

دروس اولیه و پایه این رشته به دروس مهندسی مخابرات سیستم بسیار نزدیک است و دروس تخصصی تر در حوزه پردازش سیگنال‌های دیجیتال صوتی (اعم از صدا و صحبت و موسیقی ) متمرکز می‌باشد .

دانشجویان این رشته در کنار آموختن پردازش سیگنال‌های صوتی با ماهیت صدا و محیط انتشار صدا و سیستم ادراک شنوایی انسان و سنسورهای صوتی نیز آشنایی پیدا کرده و لذا درک کاملی از بحث صدا دارند و طبیعتاً بهتر و تخصصی تر می‌توانند بر روی پردازش سیگنال صوتی کار کنند.

چارت رشته مهندسی صدا[ویرایش]

در این راستا از دروس پایه این رشته درس‌های پردازش سیگنال‌های دیجیتال - ریاضیات پردازش صدا - تئوری‌ها و مبانی صوت و انتشار آن - فرایندهای تصادفی و مخابرات دیجیتال است.

هم چنین دروس اصلی همچون کدینگ و پردازش گفتار -آکوستیک معماری_شبکه های عصبی _هوش مصنوعی و بازشناسی الگو و ماشین و تشخیص گفتار به دانشجویان ارائه می‌شود.

دروس انتخابی با محتوایی همچون شبکه‌های عصبی و باور عمیق - مباحث ویژه در پردازش گفتار ،

dsp پیشرفته، پردازش آرایه ای و وفقی و مباحثی در جداسازی سیگنال‌های صوتی نیز در این رشته مطرح می‌شود .[ویرایش]

موضوعات پایان نامه در رشته مهندسی صدا[ویرایش]

از جمله موضوعات پایان نامه و سمینار در این رشته می‌توان به :[ویرایش]

تشخیص خودکار گفتار، تشخیص شخص گوینده، ماشین ترجمه زبان به زبان صوتی و متنی، سنتز گفتار ، بهسازی گفتار ، جداسازی سیگنال‌های گفتار ،[ویرایش]

تشخیص احساسات و حالات گوینده‌ها در گفتار، تشخیص تعداد گوینده ،[ویرایش]

تشخیص جهت و مکان گوینده ، هم چنین رمز نگاری و نشانه گزاری صوتی ،[ویرایش]

فشرده سازی صدا، تشخیص هوشمند نوع موسیقی ، حالات موسیقی ،[ویرایش]

ساخت هوشمند موسیقی ،تبدیل متن به گفتار و گفتار به متن و ربات‌های هوشمند گفتگو، ...[ویرایش]

که این موضوعات با استفاده از الگوریتم‌های پردازش سیگنال دیجیتال و هوش مصنوعی( برای مثال شبکه‌های عصبی عمیق) انجام می‌گردد .[ویرایش]

تهران - دانشگاه صدا و سیما- دانشکده فنی و مهندسی رسانه

[۱][۲]

بازار کار و استخدام مهندسی صدا در سازمان صدا و سیما[ویرایش]

در ایران این رشته فقط در دانشگاه صدا و سیما در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و از سال 1386 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد این رشته از کارمندان سازمان صدا و سیما صورت گرفته‌است .

از لحاظ بازار کار و شرایط اشتغال با توجه به ارائه این رشته توسط دانشگاه صدا و سیما فارغ التحصبلان مقطع روزانه این رشته در صورت داشتن شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی و اخلاقی شرایط بسیار مناسبی با توجه به نیاز سازمان صدا و سیما به نیروی انسانی در حوزه فنی و مهندسی دارند که برای انتخاب رشته‌های فنی و مهندسی این دانشگاه حائز اهمیت است و لازم به ذکر است در حال حاضر فارغ التحصیلان این رشته در مقطع روزانه به عنوان مهندس فنی در سازمان صدا و سیمای تهران و مراکز استان ها مشغول به خدمت می‌شوند . یک کتابچه در خصوص معرفی مهندسی صدا توسط انجمن علمی دانشجویی مهندسی رسانه دانشگاه صدا و سیما منتشر شده است .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشگاه صدا و سیما». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.
  2. «Audio Engineering Technology». دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴.