موسیقی متن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک فیلم ۱۶ میلیمتری با کانال صدا در حاشیه (راست)

موسیقی متن یا حاشیهٔ صوتی یا ساندتِرَک (به انگلیسی: soundtrack) به مجموعهٔ اصوات ضبط‌شده بر روی یک فیلم سینمایی، برنامه تلویزیونی یا بازی رایانه‌ای گفته می‌شود که دربرگیرندهٔ موسیقی، دیالوگ‌ها، افکت‌های صوتی و ترانه‌های مربوط به آن تصاویر است. امروزه واژهٔ ساندترک به آلبوم‌های موسیقی فیلم یا موسیقی بازی ویدئویی نیز تعلق می‌گیرد و معرف ترانه فیلم‌ها یا بازی‌ها است (گاهی اوقات ممکن است دربرگیرنده موسیقی بی‌کلام آن اثر نیز باشد) که به شکل مستقلی در لوح‌های فشرده منتشر می‌شوند.

ریشهٔ نام[ویرایش]

در گذشته و زمانی که از فیلم ۱۶ میلی‌متری برای تصویربرداری استفاده می‌شد، در کنار کادرهای تصویریِ این فیلم، یک حاشیهٔ باریک قرار داشت که در آن اطلاعات صدای فیلم ذخیره می‌شد. به این حاشیه، حاشیهٔ صوتی (معادل فارسیِ عبارت انگلیسی soundtrack) گفته می‌شد. در دنیای امروزی که فیلم‌ها به صورت دیجیتال درست می‌شوند و یا صدای فیلم به صورت جداگانه روی نواری مجزا ضبط می‌شود، مفهوم «حاشیه» برای فیلم عملاً معنا ندارد، اما کماکان این اصطلاح رایج باقی مانده‌است.

حاشیهٔ صوتی در فیلم‌های قدیمی فقط شامل موسیقی نبود بلکه تمام صداهای همراه یک فیلم یا بازی رایانه‌ای را شامل می‌شود. اما این اصطلاح امروزه عموماً برای اشاره به «موسیقی و صداهای همراه» یک فیلم یا بازی به کار می‌رود، و نه برای دیالوگ آن فیلم یا بازی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]