رولینگ استون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رولینگ استون
بسامد هر دو هفته یک‌بار
چاپ کننده Jann Wenner
نخستین شماره ۹ نوامبر ۱۹۶۷
کشور ایالات متحده
زبان انگلیسی
وب‌گاه [۱]

رولینگ استون (به انگلیسی: Rolling Stone)، مجله‌ای آمریکایی است که به موسیقی، سیاست و موضوعات عامه پسند می‌پردازد و هر دو هفته یک‌بار منتشر می‌شود.

یکی از مشهورترین مجلات در زمینه موسیقی Rolling Stone می‌باشد که همیشه در ارائه برترین آهنگ‌های سال و یا انتخاب برترین ترانه‌های قرن و غیره در صدر اخبار بوده‌است. در سال ۱۹۶۷ و در سانفرانسیسکو آمریکا دو نفر به نامهای Jann Wenner و Ralph J. Gleason این مجله را تاسیس نمودند و اصلاً اینطور فکر نمی‌کردند، روزی مجله آنها بعنوان برترین مجله در زمینه موسیقی روز مطرح شود.

شاید مهمترین اتفاق برای شکل‌گیری آن ریسک بزرگی بود که Jann Wenner انجام داد و از خانواده‌اش مبلغ ۷۵۰۰ دلار قرض نمود تا بتواند به ایده‌هایش در رسیدن به مجله‌ای متفاوت برسد و این چنین هم شد و آن سرمایه در حال حاضر میلیون‌ها دلار سود برای آنها به همراه آورده‌است.

برخلاف سبک و سیاق نشریات آن زمان و گرایش‌های سیاسی افراطی که وجود داشت، رولینگ استون سعی نمود تا بصورت استانداردهای روزنامه‌نگاری سنتی فعالیت نماید و شاید جالب باشد بدانید که اولین مخاطبان و در حقیقت تبلیغ‌کنندگان آن هیپی‌ها بودن

)

در اولین شماره از مجله Wenner در سرمقاله‌اش می‌نویسد:«این مجله تنها در مورد موسیقی نیست بلکه مجله‌ایست درباره مسائل مرتبط و تاثیرگذار بر روی موسیقی»

هرچند برخلاف این عنوان باید گفت که رولینگ استون مجله‌ای بود که بر طبق سیاست روز عمل می‌کرد. اما مهمترین نکته در مورد رولینگ استون تاثیر عمیقی بود که بر روی موسیقی دهه ۷۰ گذاشت و فرهنگ موسیقی عامیانه و پاپ را در بین عموم مردم گسترش داد.

بسیاری از نویسندگان سابق آن مانند: P.J.O'Rourke و Kurt Loder در حال حاضر در کانال مشهور MTV مشغول به فعالیت می‌باشند و یکی از نکاتی که این مجله از آن به هیچ عنوان استفاده نمی‌کرد موسیقی بود! بلکه حواشی مربوط به دنیای موسیقی بود که بیشتر مورد انعکاس قرار می‌گرفت تا خود موسیقی. داستانهای دنباله‌دار نیز یکی از مواردی بود که موجب مقبولیت بیشتر مجله از سوی عامه مردم بود.

شاید دادن عنوان مجله زرد موسیقی برای رولینگ استون عجیب نباشد. در دهه ۱۹۹۰ و با آمدن نشریاتی چون FHM و Maxim رولینگ استون شروع به رقابت با آنها نمود و در اولین کار یکی از بهترین نویسندگان مجله FHM با نام Ed Needham را استخدام نمودند.

این مجله بیشتر بر روی خوانندگان جوان خود توجه می‌نمود، مطالب عامیانه در زمینه‌های فیلم و هنرپیشگان آن زمان، آن هم با استفاده از جاذبه‌های جنسی بیشتر از موسیقی در مجله نمود داشت و این به مذاق اهالی واقعی موسیقی خوش نیامد و انتقادات بسیاری صورت گرفت که در عوض مجله بیشتر به جنبه‌های ظاهری مجله توجه نشان داد که بسیار هم مؤثر واقع شد و فروش آن را به بیش از یک میلیون در هر نسخه رساند و مطالب سیاسی روز و داستان و حواشی موسیقی نیز همانند گذشته به چاپ می‌رسیدند

روز گذشته این مجله مصاحبه ای را با محمد سلیمی (گیتازیست گروه آمریکایی فو فایترز) و نمایشنامه نویس و شاعر ایرانی داشته است ، که از او به عنوان شروع عصر جدید یاد کرده است.محمد سلیمی در حال حاضر ساکن ایران، تهران می باشد.در سال 2016 او به عضویت گروه فو فایترز در آمد و تک آهنگ IAM A RIVER با عنوان من رودخانه ام نزدیک به 12 میلیون در آمریکا فروش رفته است و تا ماه های متعددی در صدر بیلبورد تک آهنگ های آمریکا و اروپا قرار داشت.او از نبوغی متمایز برخوردار است که جیمز مینارد رهبر گروه TOOL او را نابغه ای در موسیقی راک و متال معرفی کرده است.بخشی از در آمد تک آهنگ های او متعلق به موسسه خیریه سرطانی محک می باشد.در اواسط سال 2016 حساب کاربری و سایت رسمی هواداران او هک شد و پس از آن او تمام صفحات اجتماعی خود را حذف کرده است.همچنین سایت جمهوری اسلامی نام او را از راستر تمام سایت ها به دلیل مصاحبه او با شبکه MTV حذف کرده است.

در آلبوم جدید گروه فو فایترز 5 تک آهنگ را تنظیم و نوشته است که 2 تک آهنگ بازسازی آثار قدیمی گروه و 3 تک آهنگ دیگر کاملا جدید می باشند.فرهنگسرای سوئد در خانه نمایش خود از او به عنوان برترین نمایشنامه نویس های عصر مدرن یاد کرده است.همچنین باید اقراق کرد زندگی شخصی او کاملا محرمانه و جزئیات زیادی از او در دسترس نیست! اماطبق گفت گوی او در سال 2015 با رادیو زمانه سوییس ، او 22 سال سن دارد و مجرد و ساکن تهران می باشد!

مجموعه ای از اشعار او که در ایران اج=ازه انتشار پیدا نکردند در آگوست 2016 در انتشارات فاکس لندن به چاپ خواهد رسید.تهیه کنندگی این مجموعه را پروفسور اقبالی ، پروفسور دانشگاه آکسفورد لندن بر عهده دارد.

گالری از آثار او در تاریخ 30 اردیبهشت 95 در تهران با طرح های نگار رجبی رونمایی شد.

همچنین طبق گفته یک منبع معتبر او در حال ترجمه اثری با یکی از دوستان نزدیک خود می باشد که جزئیات زیادی از این همکاری در دسترس نیست.

منابع[ویرایش]