موسیقی‌شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

موزیکولوژی یا موسیقی‌شناسی (به انگلیسی Musicology) شاخه‌ای از دانش موسیقی است که در آن به مطالعه منطقی، استدلالی و علمی مباحث موسیقی پرداخته می‌شود.[۱]

موزیکولوژی از دو کلمهٔ یونانی (μουσική) (mousikē)، به معنای «موسیقی»، و (λογία) (logia)، به معنی «مطالعه بر روی» تشکیل شده‌است. کسی که به مطالعهٔ این علم می‌پردازد، موزیکولوژیست یا موسیقی‌شناس نامیده می‌شود.

در علم موزیکولوژی کلیه مطالعات و تحقیقات از طریق روش‌های سیستماتیک به صورت مشاهده‌های علمی و آزمایشگاهی صورت می‌گیرد و از نتایج آن یکسری از واقعیت‌های علمی استخراج می‌شود.

دامنهٔ موضوعات[ویرایش]

بر اساس تعریف فوق، دامنهٔ موضوعاتی که در این علم مورد بررسی قرار می‌گیرد بسیار وسیع می‌باشد. از بررسی موسیقی ملل گرفته تا تئوری‌های پیچیده موسیقی و مسایل مربوط به سازها.

در تعریفی دیگر ریشه‌های موسیقی‌شناسی عبارت است از: تاریخ، مطالعات فرهنگی، فلسفه، مطالعات جنسیتی ،زیبایی‌شناسی، نشانه شناسی، نژادشناسی وصوت‌شناسی

زمینه‌های موسیقی‌شناسی[ویرایش]

اولین و مهمترین بحثی که در این علم مطرح می‌شود یافتن پاسخ این سؤال است که: موسیقی چیست؟

به‌طور کلی می‌توان در سه زمینه به این سؤال پاسخ داد:

۱-زمینه تاریخی[ویرایش]

در تاریخ موسیقی کدام ساختار از ترکیب صداها، موسیقی نامیده می‌شود؟

چرا و چگونه ایده‌ها، نحوهٔ تولید و نوازندگی موسیقی در فرهنگ‌های مختلف، متفاوت شده‌است؟

چه فرمهایی از موسیقی به عنوان فرمها و ریشه‌های اصلی شناخته شده‌اند و چرا؟

به چه علت برخی از آهنگ‌ها و ملودی‌ها در ذهن و روح مردم جاودانه می‌مانند؟

۲-زمینهٔ تئوری[ویرایش]

در تولید موسیقی چه عواملی درگیر هستند؟

چه ارتباطی میان عوامل تولیدکننده موسیقی وجود دارد که به آن چنین کیفیتی می‌دهد؟

چگونه می‌توان موسیقی را تحلیل منطقی نمود؟

مدلها و سیستم‌هایی که باعث می‌شوند دوره‌ها یا فرهنگ‌های مختلف در تاریخ موسیقی شکل بگیرند کدام است؟

۳-زمینهٔ فرهنگی تربیتی[ویرایش]

موسیقی با دنیای انسانی چه ارتباطی دارد و چگونه آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

چرا انسان باید در زندگی خود از موسیقی استفاده کند؟

چرا انسان به یادگیری موسیقی علاقه نشان می‌دهد؟

که به این بخش (زمینهٔ فرهنگی تربیتی) از تحقیقات موزیکولوژی، آنتروپولوژی (anthropology) موسیقی ویا انسان‌شناسی موسیقی نیز گفته می‌شود.

حرفهٔ موزیکولوژیست[ویرایش]

اگر به نمونه سئوالاتی که در بالا مطرح شد دقت کنید مشاهده می‌کنید که با وجود سادگی، ارائه پاسخ منطقی و استدلالی به آن‌ها کاری بسیار دشوار است به شکلی که عموماً یک موزیکولوژیست معتبر از لحاظ تحصیلات علمی باید حداقل دارای مدرک دکترا بوده و سال‌ها تجربه مطالعه و تحقیق در این زمینه‌ها را داشته باشد.

فعالیت یک موزیکولوژیست بیشتر در مراکز دانشگاهی و مدارس موسیقی به عنوان استاد می‌باشد. همچنین آموزش و پژوهش در زمینه‌های مختلف مانند تدریس تاریخ موسیقی، استاد راهنما جهت پژوهشهای موسیقی و انتشار مقاله‌های علمی موسیقی از دیگر فعالیت‌های یک موسیقی‌شناس است.

بعضی از موزیکولوژیست‌ها در زمینهٔ خواندن، ترجمه و حتی اجرای نوشته‌های بسیار قدیمی موسیقی متخصص هستند، برخی در زمینه موسیقی مشرق زمین به درجه تخصص می‌رسند، برخی در زمینه‌های فلسفهٔ موسیقی به درجه‌های بالای تخصص نایل می‌شوند و خلاصه هریک از آن‌ها ممکن است در یکی از بی‌نهایت زمینه موجود تحقیقی در موسیقی کسب مهارت و تخصص نمایند.

البته ذکر این مورد ضروریست که همه موزیکولوژیست‌ها در دانشگاه‌ها مشغول فعالیت نیستند، بسیاری از معروفترین و حرفه‌ای‌ترین آن‌ها به عنوان نویسنده با معتبرترین نشریات موسیقی همکاری کرده و به انتشار مقالات و نقدهای علمی در آن‌ها می‌پردازند.

همکاری با موزه‌های تاریخی و فعالیت‌های باستان‌شناسی نیز از دیگر کارهایی است که یک موزیکولوژیست می‌تواند به آن‌ها بپردازد.

چه نیازی به موزیکولوژی است؟[ویرایش]

برای بسیاری از علاقه‌مندان به موسیقی عموماً این سؤال مطرح می‌شود که با وجود مشکلات و نیازهای علمی در جهان، چه نیازی به این است که یک نفر وقت خود را صرف تحصیل در این رشته نماید؟

پاسخ بسیار ساده است، همان‌طور که نیاز به تحقیقات تخصصی در زمینهٔ علوم پزشکی وجود دارد در زمینهٔ موسیقی نیز به چنین تحقیقات تخصصی و علمی نیاز است. چرا که در طول دوران زندگی بشر بر روی کرهٔ زمین از زمان پیدایش بشر تا به امروز، همواره موسیقی به عنوان ابزاری برای رسیدن به آرامش، شادی و سلامت روحی انسان کاربرد داشته و همانقدر که سلامت جسمی انسان اهمیت دارد سلامت روحی نیز حایز اهمیت است و موزیکولوژی می‌تواند کمک‌های بسیاری در این زمینه انجام دهد.

پانویس[ویرایش]

  1. «موزیکولوژی». گفتگوی هارمونیک، ۱۴ اسفند ۱۳۸۴. بازبینی‌شده در ۷ خرداد ۱۳۹۲. 

منابع[ویرایش]